Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Najlepsi żeglarze uhonorowani wirtualnie. Gala będzie na "tolszipach"

Data publikacji: 28 marca 2021 r. 08:12
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2021 r. 08:13
Najlepsi żeglarze uhonorowani wirtualnie. Gala będzie na "tolszipach"
Oto laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina  

Laureatów dziewięciu Nagród Żeglarskich dla najlepszych żeglarzy z Pomorza Zachodniego i Przedniego poznaliśmy w sobotę. Ogłoszenie wyników odbyło się w formie wirtualnej prezentacji na facebookowym profilu Sail Szczecin. - Uroczysta gala wręczenia nagród zostanie zorganizowana podczas finału regat The Tall Ships Races 2021 - zapowiedziała Celina Wołosz, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia.

Laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za 2020 r.

Nagroda im. Ludomira Mączki przypadła Jerzemu Radomskiemu za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach, dwukrotne opłynięcie świata, pokonanie 297 400 mil morskich z zawinięciem do 533 portów w 86 państwach.

Andrzej Górajek otrzymał statuetkę za Rejs Roku 2020 - Nagroda im. Wyszaka. Doceniono przez niego poprowadzenie wyprawy jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, w stronę bieguna północnego, do szerokości geograficznej 84°17′31″N i ustanowienie nowego rekordu w dziedzinie żeglarstwa polarnego.

Żeglarzem Roku została Halina Górajek – za przygotowania logistyczne i udział w wyprawie jachtu „Ocean B” na Ocean Arktyczny, podczas której ustanowiono nowy rekord  w dziedzinie żeglarstwa polarnego osiągając szerokość geograficzną 84°17′31″N. "Podczas awarii jakiej podczas żeglugi doznał jacht wykazała się opanowaniem, odwagą i świetną umiejętnością pracy w zespole" - poinformowano podczas wirtualnej prezentacji.

Regatowcem Roku (Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego) uznano Tadeusza Kubiaka – za najlepsze sportowe wyniki w kraju i reprezentowanie żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie podczas Mistrzostw Świata w klasie Laser Standard w Melbourne w Australii w 2020 roku. Jest członkiem Regatowej Reprezentacji Szczecina.

Macieja Krzeptowskiego uhonorowano tytułem Popularyzator Żeglarstwa (Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski) za wieloletnie propagowanie żeglarstwa poprzez m.in. organizację wielu wypraw, prezentacje wystaw i liczne publikacje, szczególnie za książkę „Trzymam się morza” wydaną w 2020 roku.

Za Wydarzenie Roku zostały uznane Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist w Dziwnowie 2020. Doceniono ich przygotowanie i przeprowadzenie. To jedne z najważniejszych regat dla młodych zawodników klasy Optimist, w których wzięło udział 284 zawodników z Czech, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch.

Trenerem Roku (Nagroda im. Teodora Czarneckiego) został Jerzy Kaczor – za wieloletnią, profesjonalną opiekę nad pokoleniami żeglarzy, za rozwijanie w nich pasji i miłości do wiatru i wody oraz pielęgnowanie żeglarskich tradycji.

Z kolei Przedszkole nr 27 „Żagielek” uhonorowano Nagrodą im. Kota Umbriagi – za krzewienie poczucia przynależności do morskiego miasta i regionu oraz rozbudzanie w najmłodszych szacunku dla morza.

Hanna i Tomasz Piórscy otrzymali Żeglarską Nagrodę Specjalną – za organizację pierwszych polsko-duńskich regat bałtyckich Sputnik, regat Offshore Race Week Bornholm oraz Baltic Jazz Regatta, które integrują żeglarskie środowiska Polaków i Duńczyków oraz żeglarzy z innych  krajów nadbałtyckich.

Ponad 100 zgłoszeń do żeglarskiego konkursu

Jak Na wszystkie kandydatury do konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia. Najwięcej dotyczyło Nagrody Głównej im. Kapitana Ludomira Mączki (30 zgłoszeń dla 15 kandydatów). Sporo formularzy wpłynęło także do kategorii Popularyzator Żeglarstwa (20 zgłoszeń) oraz Żeglarskiej Nagrody Specjalnej (13 zgłoszeń). Spośród wszystkich kapituła wyznaczyła nominacje do konkretnych kategorii, z których wyłoniono zwycięzców.

- Serdecznie gratuluje wszystkim wyróżnionym - powiedział na koniec prezentacji prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - I życzę kolejnych wspaniałych sukcesów na morzach i oceanach. Wierzę w to, że za rok spotkamy się na żywo, aby docenić tych wszystkich, którzy w przestrzeni żeglarskiej osiągają tak wiele,

(isz)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA