Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Złote Kompasy dla zasłużonych [GALERIA]

Data publikacji: 2019-12-08 10:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-09 18:29
Złote Kompasy dla zasłużonych
 

Po raz 12. zorganizowano w Szczecinie „Mikołajki morskie”, podczas których tradycyjnie wręczono Złote Kompasy. Tą nagrodą honorowane są osoby mające zasługi w działalności na rzecz ludzi morza i środowiska gospodarki morskiej. W tym roku laureatami zostali: kpt. ż.w. Danuta Kobylińska-Walas, kpt. ż.w., pilot morski Lech Katkowski, st. of. mech. okr. Tadeusz Makowski oraz kpt. ż.w., pilot morski Stanisław Jednaki.

„Ludzie morza ludziom morza” – pod takim hasłem działa Kapituła Złotego Kompasu, którą tworzą przedstawiciele trzech organizacji: szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich oraz Związku Zawodowego Kapitanów i Oficerów. Złote Kompasy wręczane są podczas „Mikołajek morskich”. W tym roku imprezę zorganizowano 6 grudnia w Sali Bankietowej hotelu „Vulcan”. Wręczenie nagród poprzedziły etiudy pantomimiczne.

Pierwsza kobieta z dyplomem

Laudację na cześć Danuty Kobylińskiej-Walas wygłosił kpt. ż.w. Eugeniusz Daszkowski, autor książki o tej pierwszej w Polsce kobiecie, która uzyskała dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Przypomniał jej sylwetkę i perypetie związane z edukacją oraz otrzymaniem zgody na pracę na morzu. Laureatka „Złotego Kompasu” ma dziś 88 lat i mieszka w Warszawie. Nagrodę w jej imieniu odebrał kpt. ż.w. Jerzy Niemiec, który pływał z nią pełniąc różne stanowiska.

- Była dla mnie wielkim autorytetem - podkreślił.

Morski bard uhonorowany

Drugi „Złoty Kompas” otrzymał kpt. ż.w. Lech Katkowski, utalentowany również muzycznie i nazywany przez przyjaciół morskim bardem. Jak przypomniał kpt. ż.w. Józef Gawłowicz, podczas rejsu kandydackiego na „Darze Pomorza” i na praktykach morskich współtworzył oprawę wokalno-muzyczną kabaretu „Delfin”.

- Śpiewając przy akompaniamencie gitary, uczył także śpiewać morskich piosenek studentów i przyjaciół - mówił kapitan Gawłowicz.

Lech Katkowski dyplom kapitański otrzymał w 1978 r. W latach 1996-2007 pracował jako pilot morski w Szczecinie.

Działa na rzecz ludzi morza

Trzecim „Złotym Kompasem” uhonorowano st. of. mech. okr. Tadeusza Makowskiego, członka Rady Stowarzyszenia Starszych Mechaników w Szczecinie, wyróżnionego tytułem Senior Chief Engineer. Laudację na jego cześć wygłosił przewodniczący tej organizacji, st. of. mech. okr. dr hab. inż Zbigniew Łosiewicz. Przypomniał bogatą karierę zawodową laureata, absolwenta Technikum Budowy Okrętów i Politechniki Szczecińskiej. Pracował on najpierw w Stoczni Szczecińskiej, a następnie w Zarządzie Morskich Portów Szczecin-Świnoujście (na holownikach) i w Żegludze Szczecińskiej. W latach 1976-1991 pływał jako oficer mechanik oraz pracował jako specjalista techniczny ds. maszynowych w Polskich Liniach Oceanicznych. Później, do 2006 r., kontynuował pracę na różnych stanowiskach w firmie Euroafrica Shipping Lines. Powierzono mu m.in. funkcję prezesa Inwest-Euro i dyrektora spółki Amber (nadzorowanej przez ESL).

- Jest człowiekiem szalenie aktywnym, zorganizowanym i kreatywnym, a przy tym bardzo życzliwym wobec otaczających go ludzi - mówił Z. Łosiewicz. - Równie aktywnie uczestniczy w pracach SSMM, jak i w Euroafrice na rzecz środowiska ludzi morza. Jest wychowawcą i propagatorem wychowania morskiego młodzieży.

Elektryk, pilot, marynarz

Czwartym laureatem „Złotego Kompasu” został kpt. ż.w., pilot morski Stanisław Jednaki. Laudację na jego cześć wygłosił kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner. Przypomniał, że S. Jednaki w latach 60. ub. wieku uczęszczał do Technikum Energetycznego w Opolu, a następnie pracował jako elektryk w hucie Mała Panew w Ozimku. W latach 1970-75 studiował w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, a od 1990 r. do dzisiaj pracuje jako pilot morski.

- W czasie pracy w Polskiej Żegludze Morskiej pracował na stanowiskach od młodszego marynarza do kapitana żeglugi wielkiej - mówił W. Grycner. - Czynnie wspiera różne inicjatywy morskie, jest ławnikiem Izby Morskiej.

(ek)

Na zdjęciu od lewej: Ze „Złotymi Kompasami” stoją Lech Katkowski, Stanisław Jednaki, Tadeusz Makowski i Jerzy Niemiec.

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Marynarz
2019-12-09 18:21:50
Skoro tam byłeś to nie dziwota, że chwalisz. Większość morskiej braci nawet nie wiedziała, że taki cyrk w ogóle jest bo nawet ich to nie interesowało. Natomiast są "wilki morskosalonowe" które od czasów PRL tylko tym żyją.
Marynarz
2019-12-09 12:48:10
Zazdrość i głupota tych co nic nie zrobili! Na tych Morskich Mikołajkach byli: nawigatorzy, mechanicy,żeglarze, stoczniowcy, woprowcy i wszyscy razem bawili się wspaniale. Czy nieudacznicy wiedzą, co zrobiła dla floty Pierwsza w Polsce Kapitan Żeglugi Wielkiej? Doceniajcie ludzi, a nie opluwajcie! Pozdrawiam normalnych marynarzy!
do @ OBSERWATOR
2019-12-09 10:07:38
W.Cz. Sz.P PO_je..e; "Te jegomoście powinni opublikować swoje oświadczenia majątkowe ...." Przy_PO_mnij sobie luju jaki był PO-kwik w sprawie tzw. "oświadczeń majątkowych", to wąaśnie tacy jak ty darli pysk o "naruszaniu" godności, prywatności itp. To co ty pro_PO_nujesz dotyczy tylko "najważniejszych stanowisk.." Czaisz dzbanie?
@przeczytajcie tytuł
2019-12-09 09:28:55
Niejeden 40 latek na morzu zasłużył już sobie więcej niż oni. I to bez przynależności do PZPR tylko dzięki samemu sobie. Ale gdzie tam, beton ma się dobrze i nawet pośmiertnie będą rozdawać sobie kompasy, kotwice czy inne wtryskiwacze.
OBSERWATOR
2019-12-09 09:07:15
Te jegomoście powinni opublikować swoje oświadczenia majątkowe każdego roku w prasie lokalnej z podaniem wartości swojego majątku tzn. lokaty bankowe w PLN i walutach obcych , nieruchomości, złoto i inne cenne kruszce , akcje na giełdzie i inne zasoby. To powinno być podane do publicznej wiadomości w celu weryfikacji przez lokalną społeczność. W/g mnie wszyscy powinni mieć po równo i nie wybijać się z szeregu.
Won
2019-12-09 08:07:51
TW "Bartek" nadal aktywny.
przeczytajcie tytuł !!!
2019-12-08 22:07:50
Tytuł brzmi: KOMPASY DLA ZASŁUŻONYCH powtarzam ZASŁUŻONYCH. W takich plebiscytach młodzi raczej nie wygrywają bo w wieku 27 czy 28 lat trudno już sie czymś zasłużyć. To są zasłużeni przez lata pracy na morzu....
OBSERWATOR
2019-12-08 21:44:27
przemyt, przemyt , przemyt, kontrabanda. dziewczyna w każdym porcie. Żenada takie spotkania i pośmiewisko z siebie robią. Cyrk.
Luzik
2019-12-08 21:34:29
Według starych niedouczonych ludzi tak, a ja widzę ich jako Kapitanów i Starszych mechaników we flotach trochę poważniejszych niż PŻM i PLO w których te dziadki spędzili karierę za którą się tak co rok odznaczają. Młode pokolenie które jak piszesz nie boi się nowych technologii i nie pęka przy konsoli Kongsberga nie musi dzięki temu handlować jeansami i fajkami jak dziad tylko bierze kasę od armatora za którą żyją godnie bez ośmieszania munduru kontrabandą. Coś jeszcze chcesz dodać niedouczony pisowcu tęskniący za PRL?
młodsze PO_kolenia
2019-12-08 21:02:59
wiedzą tylko co to jest SMS i "ajpod".
Luzik
2019-12-08 15:42:35
Co rok wręczają je między sobą jak widzę. Chyba do diabła są już młodsze pokolenia które osiągnęły ciut więcej niż ci zasłużeni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ