Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA]

Data publikacji: 04 grudnia 2016 r. 00:20
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Złote Kompasy po raz dziewiąty [GALERIA]
 

Już po raz dziewiąty wręczono Złote Kompasy. Wyróżniane są nimi osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz środowiska morskiego, dbające o morską kulturę i edukację. Laureatów tradycyjnie uhonorowano podczas „Mikołajek morskich”, która odbyły się w sobotę (3 grudnia) w szczecińskiej restauracji „Zamkowa”.

Kapitułę Złotego Kompasu tworzą przedstawiciele trzech organizacji: Związku Zawodowego Kapitanów i Oficerów, Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Stowarzyszenia Starszych Oficerów Mechaników Morskich. Co roku nagradza ona trzy osoby. Tegoroczne Złote Kompasy otrzymali: kpt. ż.w. Jan Prüffer, Laura Hołowacz i starszy oficer mechanik okrętowy Janusz Fydrych.

Laudację na cześć kapitana Prüffera wygłosił kpt. ż.w. Wiktor Czapp. Przybliżył jego bogaty życiorys i osiągnięcia. Urodzony w 1931 r. Jan Prüffer, dowodził wieloma statkami, ale jego ulubionym był „Powstaniec Warszawski” – masowiec zbudowany w Stoczni Szczecińskiej.

– Nie czuję się godny tej nagrody – mówił wzruszony laureat, dziękując za wyróżnienie.

Założycielkę i szefową firmy CSL Internationale Spedition, Laurę Hołowacz, przedstawił kpt. ż.w. Janusz Markiewicz, przewodniczący kapituły.

– Wiele osób działa na rzecz kultury i tradycji morskiej, ale z takim sercem tylko pani Laura – podkreślił kpt. Markiewicz, wyliczając szereg nagród, jakie do tej pory otrzymała.

Laureatka dziękowała i zapraszała do Starej Rzeźni, którą kupiła jej firma, odrestaurowała i utworzyła tam centrum kultury z wieloma morskimi akcentami.

Trzeci Złoty Kompas trafił do rąk st. of. mech. okr. Janusza Fydrycha, wiceprzewodniczącego szczecińskiego Stowarzyszenia Starszych Oficerów Mechaników Morskich.

– To typowy człowiek renesansu, łączący pasję mechanika, wynalazcy i naukowca – zaznaczył w laudacji st. of. mech. okr. Zbigniew Łosiewicz, przewodniczący SSOMM.

Laureat dziękował szczególnie kapitanom.

– Ten kompas będzie wskazywał słuszną i właściwą drogę naszej współpracy – powiedział st.of. mech. okr. J. Fydrych.

Tradycją „Mikołajek morskich” jest też licytacja książek i pamiątek.

– Cały dochód przeznaczony będzie na renowację pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” – poinformował kapitan Czapp.

Sponsorem „Mikołajek morskich” był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obserwator
2016-12-04 14:56:34
Powiem więcej. Pani Prezes zasługuję na kandydowanie w kolejnych wyborach sejmowych po zaszczytną funkcje posła. Z takimi zasługami i doświadczeniem byłaby mile widziana w podkomisjach sejmowych pracujących dla dobra gospodarki morskiej a oczywistą koleją rzeczy jest funkcja co najmniej podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej.Liczę na to ,ze obecne władze dostrzegą wielki potencjał Pani Prezes i wykorzystaja to dla dobra naszego kraju.
kubel zimnej wachy
2016-12-04 11:22:08
do obserwatora, najlepiej gdyby p.laura robila to co lubi i na czym zna sie najlepiej..Dobroczynność w Polsce to biznes.a gdy biznes wchodzi do samorzadow to zaczyna sie złodziejstwo.za 100 tys euro moze sobie kupic francuska Legie honorowa.Co do konsulstwa może wejść do spółki z dawnym armatorem S.Czyzby obserwator już rozpoczał kampanie wyborczą do samorżądu w Szczecinie i usiłuje wystrugać samorządowca?
marynarz
2016-12-04 10:56:06
Wrabiać panią Laurę w tak fałszywą imprezę "Owsika" jak "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" (czytaj - Świątecznego Przekrętu), to chyba próba podłożenia jej - podstawienia - "lewej nogi"? Pani Lauro. niech Pani nie zepsuje sobie tak pozytywnego jak dotychczas wizerunku!!!
obserwator
2016-12-04 09:07:21
Przyznanie Pani Laurze Hołowacz nagrody Złotego Kompasu to sprawa oczywista i w pełni zasłużona. To wybitna i wielce zasłużona postać dla Szczecina zarówno dla inicjatyw kulturalnych a także biznesowych.Pani Laura deklasuje w tej dziedzinie inne osoby i instytucje.Mam nadzieję ,ze w przyszłości Pani Prezes zaistnieje w lokalnej polityce - mam na myśli działalność samorządową w radzie miasta aby tam wcielać w życie swoje decyzje na niwie kulturalnej, społecznej oraz gospodarczej w sferze gospodarki morskiej. Mam nadzieję ,że tym razem Łasztownia z jej centralnym punktem Starą Rzeżnią staną się miejscem organizacji Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2017 roku!!!! Apeluję również aby w uznaniu zasług Pani Prezes wystawić jej kandydaturę na konsula honorowego jednego z państw blisko powiązanego gospodarczo , kulturalnie ze Szczecinem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA