Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Zbliża się strajk nauczycieli

Data publikacji: 25 lutego 2019 r. 22:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Zbliża się strajk nauczycieli
 

Trwa spór zbiorowy ZNP i NSZZ „Solidarność” z placówkami oświatowymi. To realna zapowiedź strajku. Związkowcy nie wykluczają, że zostanie on przeprowadzony w czasie egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów.

– Usłyszeliśmy, że będą pieniądze dla kolejnych grup, uważamy, że przede wszystkim trzeba ludziom płacić za ich pracę – powiedziała nam Mirosława Mazurczak, przewodnicząca oświatowej „Solidarności” w Szczecinie. – To wszystko jest bardzo dyskusyjne, bo z jednej strony mamy zamówienia bardzo drogich broni, a z drugiej mówi się o podwyżkach dla nauczycieli po sto parę złotych w skali roku.

Zarówno Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, jak i Związek Nauczycielstwa Polskiego weszły w spór zbiorowy z placówkami oświatowymi.

– Domagamy się wzrostu płacy zasadniczej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych o 1000 zł. Postulat ZNP pozwoli na zrównanie płac w oświacie ze średnim wynagrodzeniem w Polsce – podkreśla Adam Zygmunt, prezes Zachodniopomorskiego Okręgu ZNP, który pismo w sprawie przystąpienia do sporu zbiorowego skierował w środę do ministra edukacji Anny Zalewskiej.

Oświatowa „Solidarność” przesłała natomiast do szkół aż osiem postulatów. Pierwszy – wzrost wynagrodzenia o 15 proc. od 1 stycznia 2019 r. – jest taki sam w całym kraju. Pozostałe różnią się zależnie od potrzeb lokalnych. To m.in.: likwidacja godzin karcianych, poprawa bazy dydaktycznej szkół i warunków pracy nauczycieli, sprawiedliwe i zgodne z kwalifikacjami regulacje wynagrodzeń, zmiana zasad awansu zawodowego wydłużonego do 15 lat i oceny nauczycieli, zapłata za strajki, przywrócenie pracowników domów dziecka do Karty nauczyciela.

– Chcemy, aby system wynagradzania nauczycieli był powiązany z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Dlatego oczekujemy, by poza postulatem wzrostu wynagrodzeń od stycznia 2019 roku spełniono także postulat wzrostu płac o 15 proc. od przyszłego roku – podkreśla Mirosława Mazurczak.

Swe postulaty szczecińska „Solidarność” oświatowa skierowała do ponad 90 szkół. Z kolei zachodniopomorski oddział ZNP w 642 placówkach objętych działaniem ZNP złożył żądanie podwyżki o 1000 zł, jednocześnie rozpoczynając spór zbiorowy.

– Nadmieniam, że po komunikacie MEN o skali podwyżek w roku 2019 zwiększyła się liczba placówek oświatowych gotowych przystąpić do procedur sporu zbiorowego. Do oddziałów ZNP zgłaszają się także nauczyciele z placówek nieobjętych działaniem związków zawodowych z wnioskiem o reprezentowanie ich interesów – podkreśla Adam Zygmunt.

Na ustosunkowanie się pracodawców, czyli dyrektorów szkół i placówek, do związkowych postulatów oświatowa „Solidarność” czeka do 8 marca. Po tym terminie mogą nastąpić rokowania. Natomiast w przypadku ZNP spór zbiorowy jest już na etapie rokowań lub mediacji, w zależności od tego, kiedy oddział złożył pracodawcy pismo inicjujące spór. Jednak, jak podał związek, działania dotyczące przygotowania i ogłoszenia strajku będą podejmowane po 28 lutego, czyli po zakończeniu ferii zimowych we wszystkich województwach i etapu mediacji we wszystkich szkołach, przedszkolach i placówkach.

ZNP zapowiedział, że na posiedzeniu zarządu głównego w pierwszym tygodniu marca zostanie podjęta decyzja o terminie strajku w oświacie. Związkowcy podkreślają, że nie zamierzają czekać aż do maja, dlatego wydaje się coraz bardziej realne, że zostanie on przeprowadzony w kwietniu: podczas egzaminów gimnazjalnych 10-12 kwietnia lub egzaminów ósmoklasisty 15-17 kwietnia. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Robert Stachnik (arch.) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aga
2019-03-07 12:17:56
I tak będzie strajk to jest pewne. Bo my nauczyciele jesteśmy już zdesperowani. Nie będziemy się już tłumaczyć bo i tak inne grupy zawodowe nas nie rozumieją. Zatem już nie długo zobaczycie....
Rodzic 😡
2019-03-05 09:48:52
SZANOWNI NAUCZYCIELE! Skoro Wam nie pasuje praca za wasze pieniądze to zatrudnijcie sie w biurach (8h/dziennie/5dni w tygodniu) wolne weekendy i święta za 2300 brutto. I zapierdzielajcie tyle co sie powinno!!! Aaa i jeszcze skoro udzielacie korepetycji po godzinach pracy tozwracam sie do Was żebyście wystawoali paragony z kasy fiskalbej za te lewe lekcje z których macie niezły zarobek🤔😁 średbio korki np. z matmy to 60zł/h. Przy 10 osobach w tygodniu macie 600zl/ tydzien. A 2400/ miesiac. Bez odprowadzania do skarbówki. Sorki ale my urzędnicy czy biedronkowcy tak nie mamy!!! Biedni Ci nauczyciele 😡😡😡.
Aga
2019-03-03 15:29:11
Za dużo juz tych byłoby trzeba wreszcie postąpić stanowczo. Bo wszyscy już się z nas śmieją że Dupy jesteśmy. Już i tak nie ma kto pracować za takie pieniądze.
Anna
2019-02-27 21:52:21
Jesli ktos nazywa dziecko bachorem tak jak to widze w komentarzach, to taka osoba na pewno nie powinna pracowac z ludzmi doroslymi a co dopiero z dziecmi. Calkowity brak przygotowania i problemy z emocjami. Chyba powinny byc obowiazkowe badania psychologiczne i psychiatryczne pod kontem pracy dla takich osob.
Tak rządzi PiS
2019-02-27 17:14:52
Nauczycielom wała, a różnym grupom, w których można pozyskać wyborcze głosy będą rozdawać po 500, po tysiąc za darmo.
bubu
2019-02-27 12:39:00
Szanowni Rodzice, jeśli Wam nie pasuje nauczanie w szkole i system oświaty jaki panuje w Polsce, a o który winą obarczacie "szarych" nauczycieli, nie mających NIC do powiedzenia, jest dla Was wszystkich, łącznie z dziećmi rozwiązanie! Nauczanie w domu, zgodnie z Podstawą Programową do każdego przedmiotu. Kto się podejmie?! :-D Weźcie sprawy w swoje ręce, skoro szkoła i nauczyciele są be.
Ania
2019-02-27 04:53:34
Osiemm godz,to powinni poswicic rodzice dzieciom w domu,a nie czepiac sie nauczycieli.
Masakra!
2019-02-26 22:37:43
Dziękuję w swoim i dziecka imieniu... nauczyciele protestuja o podwyżkę gdzie zwykly pracownik biurowy zarabia 2250zł. Brutto 😡. Teraz przez wasze strajki człowiek musi przymusowo brac L4 badz isc na urlop zeby zapewnic opieke dziecku bo macie takie widzi mi sie!!! Pomyslcie o uczniach 😞😠 dlaczego odbywa sie to ich kosztem 😡 zaleglosci w materialach nauczania i pozniej na leb na szyje prace klasowe bo nie bylo kiedy ich zrobic przez wasz strajk! Moze uczniowie niech zastrajkuja bo chodza po 8h dziennie do szkoly szykuja sie do prac klasowych maja zajecia poza lekcyjne i nikt im za to nie placi aaaaa.... i jeszcze ze 3 razy w tyg do kosciola bo przygotowania do bierzmowania i komunii musza odbyc 😞😠😡🙁🤔....
Arek
2019-02-26 20:00:24
Czy mówimy faktycznie o strajku, czy wagarach albo zwolnieniach lekarskich? Brak wstydu i umiaru w źądaniach .... Mam nadzieję, że nie dostaną ani grosza. Tyle im się należy moim zdaniem za brak szacunku wobec dzieci i porównywanie się do pracowników hipermarketów. Wstyd.
Taki tam
2019-02-26 19:00:53
Do "a nie można" Skoro taki idiota jak ty może się wypowiadać na każdy temat to nauczyciele mogą strajkować kiedy im się podoba.
Darmozjady?
2019-02-26 14:34:36
Te ,,darmozjady,, to szoruj do szkoły uczyć cudze bachory nad którymi w większości nikt nie panuje. Kłuje w oczy urlop w wakacje,emerytura w mundurówkach po 15 latach? To się głąbie było uczyć i iść w ich ślady.
a nie można
2019-02-26 13:09:06
w czasie wakacji protestować ?? darmozjady ??
GaGa
2019-02-26 08:19:25
Świetnie. Rodzice w domu przerobią zaległy materiał.
i
2019-02-26 06:50:51
Piękny, apolityczny protest - wszyscy "Razem" ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA