Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szybsze podwyżki dla nauczycieli

Data publikacji: 04 lutego 2019 r. 17:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Szybsze podwyżki dla nauczycieli
 

Przyspieszenie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, dodatek za wyróżniającą pracę, świadczenia dla nauczyciela stażysty - oto niektóre z nowych propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przedstawione zostały związkom zawodowym.

- Wiem, że prezydent podpisał już finansowe zapewnienia o podwyżkach dla nauczycieli. W związku z tym śmiało mogę powiedzieć, że w budżecie państwa zagwarantowane zostały dodatkowe pieniądze na podwyżkę, która obowiązywać będzie od 1 września tego roku - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorska kurator oświaty. - Przyspieszenie tej podwyżki spowodowały rozmowy Ministerstwa Edukacji Narodowej ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

Od 1 września br. zrealizowana zostanie całość podwyżek wynagrodzeń, które planowane były na trzy lata. W ciągu 21 miesięcy nauczyciele otrzymają wyższe pensje zasadnicze od 371 zł do 508 zł - w zależności od stopnia awansu zawodowego. Licząc waloryzację wynagrodzeń, będą to kwoty od 400 zł do 548 zł. Nowa pensja w porównaniu do tej obowiązującej z 31 marca 2018 r. wzrośnie o 16,1 proc.

W związku z tym, wynagrodzenie nauczyciela stażysty wzrośnie o 400 zł, kontraktowego o 411 zł, mianowanego o 466 zł, a dyplomowany nauczyciel otrzyma wynagrodzenie wyższe o 548 zł.

Zarębska-Kulesza przypomniała także, że do uposażenia nauczycieli dochodzą inne dodatki. Za bonus motywacyjny nauczyciele w Szczecinie otrzymują od 120,85 zł do 966,80 zł. Kolejny to ten za warunki pracy - w Szczecinie wynosi minimalnie 71 zł, a maksymalnie 1190 zł. Ostatni to za wychowawstwo - od 132,94 zł do 181,28 zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ponadto kolejne propozycje dodatków. Pierwszym z nich jest suplement za wyróżniająca pracę, który ma obowiązywać od września przyszłego roku. Nauczyciel kontraktowy otrzyma dodatkowo 200 zł, mianowany - 400 zł, a dyplomowany - 500 zł. 

- Pierwsza wersja dodatku za wyróżniającą pracę polegała na tym, że mieli go otrzymywać tylko nauczyciele dyplomowani w kwocie 500 zł. Postanowiono jednak rozszerzyć katalog - dodała M. Zarębska-Kulesza.

Kolejna propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej to nowe świadczenia pn. "Stażyście na start". Nauczyciel stażysta otrzyma dwukrotnie jednorazowe świadczenia w wysokości tysiąca zł, które wypłacane będzie w pierwszym i drugim roku stażu.

Od 1 września br. zostanie także zwiększona liczba płatnych godzin do dyspozycji dyrektora. W szkole podstawowej - na pierwszym i drugim etapie kształcenia - oraz w liceum ogólnokształcącym zwiększone zostaną o jedną godzinę.

- Te godziny mają być przeznaczone przede wszystkim na rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów - tłumaczyła zachodniopomorska kurator oświaty. - To koniec tak zwanych godzin pokarcianych. Szczególnie dla ucznia będą one jak najbardziej korzystne.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce także przywrócić coroczne uchwalanie regulaminów wynagradzania nauczycieli, które maja być uzgadniane ze związkami zawodowymi. - Zaniechano to w którymś momencie - stwierdziła Magdalena Zarębska-Kulesza. - Taki wniosek (o przywrócenie  - przyp. red.) padł w trakcie rozmów ze związkami zawodowymi. Myślę, że jest on jak najbardziej sensowny.

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpocznie także prace nad uproszczeniem systemu wynagradzania nauczycieli. - Zarówno strona ministerialna, jak i związkowa cały czas o tym mówi. Minister Anna Zalewska powierzyła to zadanie Instytutowi Badań Edukacyjnych, który ma przeanalizować system wynagradzania nauczycieli. Do wakacji mają zostać opracowane kierunki jego zmiany - mówiła M. Zarębska-Kulesza.

Aby wdrożyć zaproponowane rozwiązania, konieczna jest zmiana ustawy Karta nauczyciela oraz rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Do 10 lutego br. MEN planuje zakończyć konsultację z reprezentatywnymi związkami zawodowymi. Następnie, do końca kwietnia br., planuje zakończyć prace rządowe w ten sposób, aby w czerwcu przedłożyć ustawę do podpisu prezydenta RP. ©℗

(KaNa)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza przedstawiła w poniedziałek nowe propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aga
2019-02-05 11:52:30
Prawda,że połowę tej podwyzki zjada infacja...więc to nie 5%. Jest luty a podwyzki dalej nie ma...wiem mają trzy miesiące... za Platformy podwyżek nie było wcale, tylko beznadziejna Kluzikowa...ale Zalewska tez nieźle kręci...
Yoggi
2019-02-05 09:19:37
Czy ta kobieta wie o czym mówi? Chyba nie. Przedstawia opary absurdu - "pensja w porównaniu do tej obowiązującej z 31 marca 2018 r. wzrośnie o 16,1 proc.". Oto stek idiotyzmów: "zwiększona liczba płatnych godzin do dyspozycji dyrektora", "że do uposażenia nauczycieli dochodzą inne dodatki" albo "za warunki pracy", czy ta kobieta postradała zmysły czy kontakt z rzeczywistością. Policjanci "zachorowali" i dostali po 650,00, od razu bez strajków, negocjacji wielomiesięcznych. Czy nauczycielka odchodząca na emeryturę z uposażeniem 2250,00, to godne zarobki? Duża część z tej "dużej" sumy to wysługa lat.
Do @Hubi
2019-02-05 08:49:43
Gdyby autor tekstu był pro pisowski to w swoich własnych słowach wychwalałby te wszystkie dodatki i kwoty wynagrodzeń. Nie widzę takich słów więc uważam, że dziennikarz przedstawił tylko informacje, które przekazało MEN. Tam gdzie nie ma hejtu nie oznacza od razu, że ktoś jest za PiS lub za PO. Ludzie szanujmy się i nie popadajmy w paranoje.
tyle
2019-02-05 07:28:14
MEN to oszuści - nie wierzę im
aga
2019-02-05 01:23:12
nie tylko nauczyciele powinni dostac podwyzke , a gdzie inne grupy zawodowe ,
Hubi
2019-02-04 20:27:00
Artykuł ja w TVPIS: nie można przestawiać wersji tylko strony rządowej i wprowadzać Czytelników w błąd: to jest przeciąganie konfliktu w czasie i przenoszenie części finansowania wynagrodzeń nauczycieli na samorząd. Ale na przedstawienie stanowiska nauczycieli zabrakło miejsca i czasu - wstyd.
Stutzpunkt der u boote stettin
2019-02-04 18:51:21
Nauczyciele powinni zarabiać więcej ich praca nie kończy się po opuszczeniu murów szkoly.Czas jaki poświęcają dzieciom,serce które w edukację wkładają nie powinny być przeliczane na pieniądze.Ale nie wolno tego ogromnego wkładu z ich strony niedoceniac.Nie jestem nauczycielem ale jestem im wdzięczny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA