czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zasiłek wydłużony mimo wakacji

Zasiłek wydłużony mimo wakacji

Zasiłek wydłużony mimo wakacji
Data publikacji: 2020-07-11 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-11 23:11
Wywietleń: 699 464090

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - już po raz ostatni - miał obowiązywać tylko do 12 lipca. Tymczasem, mimo że są wakacje, Marlena Maciąg, minister rodziny, płacy i pomocy społecznej oznajmiła, że rodzice i opiekunowie młodszych dzieci nie muszą się martwić, bo dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, do 26 lipca. Podobnie jak do tej pory będzie przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia żłobka i przedszkola z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji, gdy rodzice sami podjęli decyzję o nieposłaniu dziecka do placówki.

Świadczenie zostało wydłużone z mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Wciąż będzie przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia. Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Wnioski należy składać jak poprzednio: do płatnika składek, czyli swojego pracodawcy. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

(kel)

Fot. pixabay.com

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie