Wtorek 20 kwietnia 2021r. 

Zasiłek wydłużony mimo wakacji

Data publikacji: 2020-07-11 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-11 23:11
Zasiłek wydłużony mimo wakacji
 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - już po raz ostatni - miał obowiązywać tylko do 12 lipca. Tymczasem, mimo że są wakacje, Marlena Maciąg, minister rodziny, płacy i pomocy społecznej oznajmiła, że rodzice i opiekunowie młodszych dzieci nie muszą się martwić, bo dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, do 26 lipca. Podobnie jak do tej pory będzie przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia żłobka i przedszkola z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji, gdy rodzice sami podjęli decyzję o nieposłaniu dziecka do placówki.

Świadczenie zostało wydłużone z mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Wciąż będzie przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia. Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Wnioski należy składać jak poprzednio: do płatnika składek, czyli swojego pracodawcy. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

(kel)

Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ