czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miliony na dodatek solidarnościowy

Miliony na dodatek solidarnościowy

Miliony na dodatek solidarnościowy
Data publikacji: 2020-07-08 21:16
Wywietleń: 609 463827

W województwie zachodniopomorskim ZUS wypłacił do tej pory 2,5 tysiąca dodatków solidarnościowych na kwotę ponad 3,2 miliona złotych.  Szczeciński oddział zrealizował 1413 przelewów w wysokości przeszło 1,8 miliona złotych, natomiast koszaliński wypłacił 1139 dodatków solidarnościowych na łączną kwotę ponad 1,4 miliona złotych.

Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie przysługuje osobom, które po 15 marca br. - z powodu COVID 19 - utraciły zatrudnienie: pracodawca rozwiązał z nimi umowę o pracę za wypowiedzeniem, lub umowa zawarta na czas określony po prostu wygasła. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza jednak zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Dodatek można pobierać maksymalnie trzy miesiące, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Świadczenie można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

- Za osobę, która pobiera dodatek solidarnościowy opłacana jest składka emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego, jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Wniosek o dodatek można złożyć wyłącznie przez internet przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Również tu będzie dostępna informacja o przyznaniu dodatku solidarnościowego lub decyzja odmowna. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni.

W całym kraju na dodatki ZUS wydał już ponad 92 miliony złotych - otrzymało go ponad 72 tysiące osób, którym koronawirus zabrał etat. 

(kel)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie