Piątek 07 maja 2021r. 

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca

Data publikacji: 2020-07-01 23:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 23:04
Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca
 

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 kolejny raz został on wydłużony. Tym razem rodzice małych dzieci do lat 8 oraz dzieci niepełnosprawnych mogą zajmować się pociechami w domach do 12 lipca, ale nie dłużej.

Informacje o wydłużonym zasiłku są zawarte w Dzienniku Ustaw poz. 1108 i dotyczą tej samej grupy rodziców, jak poprzednio, czyli dzieci do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia im opieki.

Podobne są również zasady przyznawania świadczenia: najprościej poinformować o tym swojego pracodawcę, czyli płatnika składek. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę: jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Z świadczenia można skorzystać nawet wtedy, gdy żłobek, przedszkole lub klubik dziecięcy są czynne, ale rodzic z powodu pandemii nie chce posyłać dziecka do placówki. Ustawodawca przewiduje także brak możliwości sprawowania opieki przez nianię lub innego opiekuna dziennego, któremu za pensję i ubezpieczenia społeczne powierzamy opiekę nad latoroślą a ta - z powodu COVID-19 - nie może być zrealizowana. 

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

(kel)

Fot. Paulina Sikora

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ