sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zasiłek opiekuńczy przedłużono do 14 czerwca

Zasiłek opiekuńczy przedłużono do 14 czerwca

Zasiłek opiekuńczy przedłużono do 14 czerwca
Data publikacji: 2020-05-22 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-23 18:56
Wywietleń: 1426 456400

Dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Rodzice mogą być zatem spokojni, bo mimo otwarcia niektórych placówek opiekuńczych, wciąż będzie można skorzystać z świadczenia, które przysługuje tym, którzy maja dzieci do 8 roku życia lub pociechy niepełnosprawne.

Zasady wnioskowania o świadczenie do ZUS pozostało bez zmian, podobnie, jak jego wysokość: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku

Oprócz rodziców dzieci do lat 8, zasiłek mogą również pobierać rodzice i pełnoprawni opiekunowie: dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

W Szczecinie większość żłobków i przedszkoli otwarto ponownie od 12 maja,  jednak rodzice, którzy wolą zostać w domu i nie posyłać dziecka dla placówek też mogą skorzystać z świadczenia opiekuńczego.  

Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło już blisko 860 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

(kel)

Fot. Anna Gniazdowska

 

Komentarze

kasta nisprawiedliwych
Ala czego nie rozumiesz , był bład w przepisach i w porę go naprawili , mozesz swobodnie siedzieć w domu do 14 .06 wszak 25 maja jeszcze nie ma i nic nie straciłaś ,tuż przed 14 .o6 słuchaj dalej czy bedzie wydłuzone dalej czy nie.ZUS dobrze ci powiedział , bo co mieli mówić?Rząd sie pomylił bo teraz ma duzo na głowie.
2020-05-23 18:44:34
Ala
ZUS milczy w tym temacie, że po 25 jest problem z wypłatą tych świadczeń.Prawnicy twierdzą, że zmiana przepisów dotyczy wypłaty pieniędzy tylko opiekunom osób niepełnosprawnych do lat 18. Rodzice pozostałych dzieci zasiłku nie dostaną. ZUS Odmawia komentarza. Informuje tylko, że "czeka na zmianę przepisów". Rząd PiS nie wiedział, co przygotował?
2020-05-22 22:45:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie