Sobota 22 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Zarząd województwa kontra PiS. O budżecie, potrzebach mieszkańców i... Marii Antoninie

Data publikacji: 2021-12-07 14:57
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-08 12:55
Zarząd województwa kontra PiS. O budżecie, potrzebach mieszkańców i... Marii Antoninie
Według radnej Małgorzaty Jacyny - Witt flagowe inwestycje zarządu dałoby się zrobić skromniej. Muzeum Morskie powinno, jak przekonywała, kosztować 80, a nie 150 milionów. Fot. Ryszard Pakieser  

Sejmik zachodniopomorski uchwalił budżet na przyszły rok. Zarząd województwa chwalił się, że to dobry plan dochodów i wydatków, w którym nacisk położono na wartości takie jak otwarta społeczność, dynamiczna gospodarka, sprawny samorząd i partnerski region. Klub Prawa i Sprawiedliwości, w sejmiku opozycyjny, głosował przeciw. Plan zarządu skrytykował jako "budżet rozrywkowo - administracyjny". 

Marszałek: "Wchodzimy w kluczową fazę"

Dochody województwa w roku 2022 mają wynieść 1 348 636 600 zł. Wydatki - 1 555 234 611. Zadłużenie planowane jest na poziomie 465 246 592 zł.

- To największy budżet, jaki kiedykolwiek mieliśmy. Również pod względem wydatków inwestycyjnych - mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Wchodzimy w kluczową fazę realizacji projektów współfinansowanych w ramach perspektywy 2014 - 2020. Spodziewamy się, że dwa kolejne lata - a wszystkie te inwestycje musimy skończyć do 2023 - będą powodowały, że nasze wydatki inwestycyjne będą rekordowe. Mamy również rekordową nadwyżkę operacyjną. Staramy się dość oszczędnie gospodarować mieniem publicznym w wydatkach bieżących, aby wszystkie możliwe pieniądze odkładać na tak śmiałe i ambitne zadania inwestycje, które teraz są realizowane. Mamy 265 milionów nadwyżki operacyjnej. 

Co do celów strategicznych. W ramach "otwartej społeczności" marszałek będzie wspierał m.in. europejski rok młodzieży, program in vitro, obszary wiejskie, a także regionalne centra szkoleniowe dla ochotniczej straży pożarnej. Chce również wyciągnąć pomocną dłoń do grup w jego optyce marginalizowanych. "Dynamiczna gospodarka" zakłada m.in. rozbudowę regionalnego systemu innowacji oraz rozwijanie tras rowerowych. W haśle "sprawny samorząd" zawierają się m.in. inwestycje drogowe czy rozbudowa Teatru Polskiego. "Partnerski region" to m.in. kontynuacja działań polsko - niemieckich z Meklembrurgią -Pomorzem Przednim czy Brandenburgią.  

Małgorzata Jacyna - Witt: "Mówicie do mieszkańców jak Maria Antonina"

- To budżet rozrywkowo - administracyjny - oceniła propozycję marszałka Małgorzata Jacyna - Witt, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku. 

Według radnej flagowe inwestycje zarządu dałoby się zrobić skromniej. Jej zdaniem Teatrowi Polskiemu wystarczy zwykły remont, a nie budowa nowej części - co dałoby 100 milionów oszczędności. Muzeum Morskie powinno, jak przekonywała, kosztować 80, a nie 150 milionów. A na budowie nowej siedziby urzędu dałoby się, jej zdaniem, zaoszczędzić 50 milionów. 

- Na co moglibyśmy wydać te pieniądze? Proszę sobie wyobrazić, że w Polsce kilka milionów Polaków nie ma toalet w domach. W Szczecinie toalet nie ma w 3 800 mieszkań. To sytuacja dramatyczna - mówiła radna. - Ok. 10 tysięcy mieszkań w województwie zachodniopomorskim mogłoby zyskać łazienki i toalety, gdybyśmy to sfinansowali z naszego budżetu. W 50 proc. moglibyśmy finansować to z naszego budżetu, a w 50 proc. z budżetu gmin. 

Radna w pewnym momencie przywołała postać francuskiej królowej, Marii Antoniny.  

- Przypisuje się jej, że gdy paryżanie umierali z głodu, krzycząc, że nie mają chleba, powiedziała im: "Możecie jeść ciastka" - stwierdziła M. Jacyna - Witt. - Mam czasami wrażenie, że samorządy w Polsce, w tym przypadku mówimy o samorządzie województwa zachodniopomorskiego, w ten sposób odpowiadają mieszkańcom: będziecie chodzić do teatrów i do muzeów, nie musicie chodzić do toalet.

Marszałek pod koniec dyskusji o budżecie stwierdził, że chciałby społeczeństwa dobrze wyedukowanego, opartego na wiedzy i kulturalnego. ©℗

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik
2021-12-08 12:53:18
MJW zabiera głos w swoim stylu. Brak merytoryki, dużo hałasu. I strzały oddane ślepymi nabojami. Budowa toalet w Szczecinie to zadanie Prezydenta Miasta, a nie Marszałka. Przez 8 lat PiS współrządził Szczecinem, a zastępcami Prezydenta ds komunalnych byli M. Kądziołka i M. Pawlicki z PiS. Strzał we własne kolano. Zastanawia tylko fakt, że według Kuriera najważniejszą częścią sesji budżetowej było wystąpienie MJW. Czy Kurier jest już w grupie Orlen? Kurier może nie, ale red. Sasinowski chyba tak.
Miś
2021-12-08 11:06:23
Co zasiejesz to i żąć będziesz - powiada Pismo. Wiele miast, wiele regionów od zera pobudowały zaklady produkcyjne, kwitnie tam produkcja i eksport na cały świat. Choćby Olecko z jachtami. Władze Szczecina postawiły na rozrywkę jak pasikonik z bajki. "Grałeś sobie całe lato - to tańcuj teraz". Patodeweloperka zysków miastu mie przyniesie. Zaczna władze gnębić mieszkańców - utracą ich szybko. "Detroit" już jest w śródmieściu. Było miasto - nie ma miasta. Ale władza ma cukierki.
cykl
2021-12-08 10:07:51
Jacyna spadła z tego roweru chyba prosto na głowę.
EKSPERT
2021-12-08 07:45:55
geblewicz szaleje z przewalaniem kasy na nowy urząd, budynek teatru i muzeum a nie ma biedaczek kasy na remont budynków i dróg na terenie szpitala wojewódzkiego przy Arkońskiej, wstyd Geblewicz, jak można tak zapuścić szpital, myślisz że wybudujesz dwa nowe budynki to będzie ok? żenada
sid
2021-12-08 07:44:41
Głupot PaJacyny to już się nie da słuchać.
ehh
2021-12-08 07:17:06
PiS jak zwykle przeciwko Szczecinowi. Byle tylko szkodzić.
jamjurek
2021-12-07 19:30:32
Wybitna, pomarszczona zabiera po raz kolejny głos w sprawach na których kompletnie się nie zna . Vide - stadion w Szczecinie za miliard miał być w/g wybitnej pisłanki
Potłuczona bidarower
2021-12-07 18:09:55
Bidarowerzystka teraz jako "wybitna ekonomistka" pyskuje na budżet marszłkowski. A na czym ta jajcyna z Witkowa nie zna się? Jest słynną stoczniówą, umie lepić lodołamacze, jest wybitną cyklistką, super znawczynią ścieżek rowerowych, arcy inspektorką budowy stropów i równania sufitów,wodzem wszystkich kaczych PiSdzielców, producentką najokniejszych okien, liczmenką kibli i s.raczy istniejących i brakujących, uczestniczką wszystkich manif wspierających uciemiężonych rządzących kaczystów ...itp
toi
2021-12-07 16:43:07
kto rozmawia z teczowym marszałkiem???
Gościówa
2021-12-07 16:23:27
Twittery dekiel kpi czy o drogę pyta? "W Szczecinie toalet nie ma w 3 800 mieszkań. To sytuacja dramatyczna - mówiła radna." - przez ile lat pisdzielcy rządzili w koalicji z obecnym prezydentem? Przez ile lat w w tym okresie dekiel zasiadał w radzie miasta? Czy dekiel chce powiedzieć, że tych ~4 tys. toalet nagle ubyło w ostatnich latach, czy też brakowało ich także za rządów koalicji Krzystek-pis-dekiel (celowo z małej litery)
Zenek
2021-12-07 16:18:32
Jaka to kluczowa faza jest u marszałka województwa? Czy chodzi o kładzenie siatki na pstrokaciznę elewacji morskiego centrum nauki czy o podpieranie stropów rusztowaniami bo się uginają same z siebie w nowym pałacu marszalka
??
2021-12-07 15:56:59
chyba to się nie zawali?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA