Zgodnie z harmonogramem podanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w środę (3 marca) rusza próbna sesja maturalna. Stacjonarnie, w szkołach, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.
O godz. 9 uczniowie napiszą próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych – również na poziomie podstawowym. 4 marca o godz. 9 licealiści i kończący technika usiądą w szkolnych ławkach do egzaminu próbnego z matematyki na poziomie podstawowym, a o godz. 14 z historii muzyki i filozofii. 5 marca rano odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu z historii sztuki oraz z języka kaszubskiego.
CKE proponuje, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu. W wytycznych zapisano, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, „bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19”. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie muszą zachować odstęp co najmniej 1,5 m, także mieć zakryte usta i nos.
Próbne egzaminy maturalne są dobrowolne i powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym – uczeń powinien dostać szansę pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie. Matura na próbę ma także wartość diagnostyczną, czy uczeń nabył umiejętności – a przede wszystkim opanował wiedzę! – już w stopniu zadawalającym, czy wymaga jeszcze wielu godzin nauki.
Maturalny próbny maraton potrwa do 16 marca.
(kel)