Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Za rzadko szczepimy się na grypę [FILM]

Data publikacji: 19 września 2016 r. 09:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Za rzadko szczepimy się na grypę
 

Wyszczepialność na grypę jest nadal niesatysfakcjonująca i jest bardzo niska. Jeżeli szczepi się 4 proc. społeczeństwa to zbyt mało żeby przeciąć drogę do rozprzestrzenienia się wirusa. Żeby to przerwać zaszczepione powinno zostać kilkadziesiątprocent populacji – alarmuje Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, stajemy się nosicielami wirusa i możemy być źródłem zagrożenia dla osób z najbliższego otoczenia. Zapobieganie grypie poprzez szczepienia jest najskuteczniejszą drogą do ustrzeżenia się przed chorobą. Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych m.in. zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia zatok, zapalenia opon mózgowych. Zlekceważona grypa może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Na grypę najbardziej narażeni są seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy. Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest bez wątpienia czas od września do listopada.

 

- W tym roku w szczepionkach znajduje się materiał antygenowy dwóch nowych wirusów grypy. Z tego powodu tym bardziej warto się zaszczepić, gdyż osoby, które tego nie zrobiły nie posiadają odporności przeciw tym wirusom – mówi newsrm.tv prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Rekomendacje WHO dotyczące składu inaktywowanych, trójwalentnych szczepionek przeciw grypie w sezonie 2016/2017 na Półkuli Północnej:

  • A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 – like virus;
  • A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) – like virus;
  • B/Brisbane/60/2008 – like virus.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, brak apetytu, uczucie zmęczenia i rozbicia. Często zakażenie wirusem można pomylić z przeziębieniem.

Żródło: newsrm.tv

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Olaboga
2016-09-19 11:36:51
Ponad 200 odmian grypy i kto zgadnie na jaką się zaszczepić i kto zgadnie jaką będzie ta nowa? a więc szczepienie jest głupotą. Każdy zaszczepiony jest nosicielem tego wirusa. Takie szczepienia powinny być zakazane co wiele państw już robi.
tak to widzę
2016-09-19 11:29:32
Grypę to przede wszystkim trzeba wyleżeć i wygrzać się w domu, a nie pop....ać do roboty / pracy bo korporacja / kapitalista się zawali...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA