Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Warsztaty dla nauczycieli. Jak uczyć o Holokauście?

Data publikacji: 24 kwietnia 2024 r. 23:28
Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2024 r. 22:08
Warsztaty dla nauczycieli. Jak uczyć o Holokauście?
„Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii” to tytuł warsztatów, które poprowadzi edukatorka z Muzeum Getta Warszawskiego. Fot. Ryszard PAKIESER  

W czwartek 25 kwietnia o godz. 15 w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie odbędą się warsztaty zatytułowane: „Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii”. Dedykowane są nauczycielom, a ich głównym celem będzie omówienie książki Roberta Szuchty i Piotra Trojańskiego o tym samym tytule.

Warsztaty poprowadzi dr nauk społecznych i mgr filologii polskiej Wiesława Młynarczyk. Badaczka jest autorką publikacji edukacyjnych na temat Zagłady, w tym m.in. współautorką „Wyboru źródeł do nauczania o Zagładzie”. Laureatka wielu nagród za pracę edukacyjną, m.in. w 2008 roku otrzymała wyróżnienie przyznane przez Ambasadę Izraela za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. W 2009 otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za edukację o historii najnowszej. Jej praca doktorska pt.: „Idea nowego człowieka w praktyce szkolnictwa żydowskiego w Polsce w latach 1957-1968 roku” uzyskała w 2018 roku wyróżnienie w VIII Konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny. Jest też autorką mini-monografii szkoły żydowskiej w Warszawie opublikowanej w czasopiśmie „Midrasz”. Od 2018 roku pracuje jako edukator w Muzeum Getta Warszawskiego.

W trakcie warsztatów prowadząca przeprowadzi analizę treści podręcznika dla nauczycieli „Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii” pod kątem możliwości jego wykorzystania w pracy szkolnej. Wspólnie z uczestnikami spróbuje również wypracować własne rozwiązania dydaktyczne z wykorzystaniem materiałów zamieszczonych w podręczniku.

Uczestnicy szkolenia otrzymają bezpłatnie egzemplarz podręcznika autorstwa Roberta Szuchty, Piotra Trojańskiego, którego współwydawcą jest Muzeum Getta Warszawskiego.

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

max 00
2024-04-29 06:49:01
Cztery stopnie do kariery, zaszczytów i kasy : kreowanie i upowszechnianie wizerunku Polaków jako ksenofobów, antysemitów, rasistów, nietolerancyjnych /chodzi o LGBT+/.
felczer
2024-04-26 21:34:30
Średni iloraz głupoty nauczycielskiej jest liczony w setkach. Ja bym im wszystkim kazał sypiać w butach na desce z gwoździami. Żadne warsztaty im nie pomogą ani nie zaszkodzą.
foxman
2024-04-26 12:56:46
jak nauczać? Należy jeszcze bardziej zintensyfikować obrzydzanie Polakom ich własnych bohaterów zamordowanych nie przez niemców ale przez żydokomunę i zastępować ich wymyślonymi bohaterami żydowskimi, głównie lewicowymi. każdą próbę weryfikowania nauczania o holokauście należy potępiać jako kwestionowanie wyjątkowości cierpienia Żydów a samych wątpiących wyzywać od antysemitów, nacjonalistów, faszystów, nazistów itd. należy zaszczuć naukowców takich jak Dariusz Ratajczak a z Polaków robić świnie
Ciekawe
2024-04-25 20:30:27
z czyich pieniędzy jest wynagradzana ta edukatorka. Polskich czy izraelskich. Pytanie retoryczne. A czy wiecie, że Polska od lat wypłaca comiesięczne świadczenie z wysyłką za granicę (kiedyś 100euro) dla osób przebywających w niemieckich gettach podczas IIWŚ? Tak się robi z Polski "sprawcę". Interwencja posła Brauna udowodniła, że mają większość w polskim Sejmie i mogą przegłosować co chcą.
@.
2024-04-25 14:31:10
ja się pytam o hajlujących betarowców Żabotyńskiego - narodowych socjalistów z Hagany i Irgunu, prorosyjskiego ambasadora Izraela który uprawia denializm holokaustu razem z ambasadorem Niemiec... Jesteś w gościach i oceniasz którą ręka gospodarz zamawia piwo ? - u siebie oceniaj swoich polityków i swoich narodowych socjalistów - w Polsce jesteś gościem.
.
2024-04-25 13:14:22
@histotis :spytaj narodowych socjalistów którzy zamawiają piwo prawa ręka a jednocześnie są prorosyjscy tak jak konfederosjanie
@Karol
2024-04-25 13:03:49
Czyżby został odrobiony? Ja odnoszę wrażenie że dalej nie uczy się polskiej młodzieży o skali kolaboracji żydowsko-niemieckiej i polonofobii Żydów. Dopóki każde polskie dziecko nie będzie rozumieć rozpaczliwego "Protestu!" Zofii Kossak Szczuckiej, dopóki każde polskie dziecko nie będzie zaznajomione z przemową z Obersalzberga Hitlera w której żąda on od niemieckiego wojska eksterminacji "wszystkich mężczyzn, kobiet, dzieci polskiej mowy" dopóty nie możemy mówić o odrobieniu lekcji holokaustu.
Karol
2024-04-25 11:24:51
Holokaust w polskiej szkole został odrobiony i od dawna przedstawiany jest w zgodzie faktami i wiedzą historyczną. Dużym pożytkiem dla prawdy i budowania dobrych relacji obu narodów, byłoby gdyby Izrael odrobił lekcje z antypolonizmu. Gdyby po prostu przestano nas w tym kraju szkalować.
Simca
2024-04-25 11:17:44
Czy edukatorzy zamierzają także poruszyć problem szargania imienia Polski i manipulowania m-nar opinią publiczną, w której dominuje przekaz, że jako naród jesteśmy współwinni zbrodni na Żydach. Warto też porozmawiać o tych, którzy przeżyli wojnę, po czym przywdziali mundury UB oraz prokuratorskie togi i brali udział w eksterminacji żołnierzy polskiego niepodległościowego podziemia.
Może tak
2024-04-25 11:04:18
Zacząłbym w ten sposób: Polska straciła 17% swojej ludności podczas Holokaustu w czasie 2 Wojny Światowej. Była to największa % strata spośród wszystkich krajów świata. Był jednak w historii Polski inny Holokaust, gdzie życie straciło 40% populacji oraz ujradziono, bądź zniszczono 50 % majątku. Jak widać eksterminacja Polaków to tradycja,więc szykujcie się by tym razem dać się zgłaszić w jeszcze większej ilości. Tradycja i głupota zobowiązuje
Negacjonizm
2024-04-25 09:30:27
To tzw szkolenie to kolejny z przykładów negacjonizmu już nie tylko holokaustu ale też elementarnych faktów historycznych. Dla tych denialistów fakty historyczne są zagrożeniem więc należy je zwalczać pod pretekstem wałki z wyimaginowanym antysemityzmem Polaków, w najlepszym razie fakty się przemilcza. Jedynym pocieszeniem jest to że zgodnie z prawem UE będzie można zwalczać taką dezinformację. Polacy nie mają większych powodów do wstydu wbrew temu co serwują nowi denialiści holokaustu.
kuuu
2024-04-25 09:06:03
Trzeba szkolić, bo Polacy, którzy nie są Zydami nie mają swojego rozumu, wiedzy, zdolności do samodzielnego myślenia?
Historia
2024-04-25 06:33:22
Co z lekcjami o rzezi ludobójstwa na Wołyniu i eksterminacji narodu polskiego przez spjusz ZSRR i 3 Rzeszy Niemieckiej?
Chodzi o
2024-04-25 01:37:42
Holokaust dzieci Gazy oczywiście? Tak! Tę lekcję trzeba odrobić!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA