Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Pierwsze dziecko z wirusem Zika w Europie

Data publikacji: 2016-07-26 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Pierwsze dziecko z wirusem Zika w Europie
 

W Hiszpanii przyszło na świat pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią (małogłowiem) wywołaną zakażeniem wirusem Zika - podały w poniedziałek hiszpańskie władze medyczne. Matka została zakażona podczas podróży za granicę.

U matki dziecka w maju stwierdzono zakażenie wirusem Zika; była wtedy w 20. tygodniu ciąży. Wcześniej podróżowała do krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie zachorowała także na dengę - wirusową chorobę tropikalną, również przenoszoną przez komary.

Kobieta postanowiła zachować ciążę i urodzić dziecko przez cesarskie cięcie. Lekarze ze szpitala Vall d'Herbron w Barcelonie informują, że stan chłopca jest stabilny i nie potrzebuje on podłączenia do respiratora.

"Z klinicznego punktu widzenia dziecko ma się dobrze, jego funkcje życiowe są normalne i stabilne" - powiedział na konferencji prasowej szef oddziału neonatologii szpitala Felix Castillo. Poinformował jednocześnie, że obwód czaszki jest mniejszy od normalnego, stwierdzono małogłowie.

Ogółem w Hiszpanii potwierdzono 190 przypadków zakażenia wirusem Zika - 189 wynikało z podróży do krajów, gdzie wirusa przenoszą komary, takich jak Brazylia, a jeden przypadek jest konsekwencją zakażenia drogą płciową. Duża liczba zachorowań w Hiszpanii wynika z tego, że ponad jedna piąta mieszkających tam cudzoziemców pochodzi z krajów, gdzie komary przenoszą wirusa Zika.

Również w Słowenii stwierdzono zakażenie Ziką u ciężarnej kobiety, ale w tamtym przypadku matka z mężem zdecydowali się na aborcję.

Wirus Zika wywołuje mikrocefalię u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach; szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku wirusem Zika zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób.(PAP)

Graf. Manuel Almagro Rivas 

Na zdjęciu: model wirusa Zika

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A później płacz.
2016-07-26 11:16:53
A która kobieta o zdrowych zmysłach podróżuje w ciąży samolotem, a mało tego, do tak egzotycznych krajów? Myślenie nie boli, o ile ktoś ma czym.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA