Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wsparcie psychologiczne dla ratowników medycznych. Nie tylko w dniu ich święta

Data publikacji: 13 października 2022 r. 18:24
Ostatnia aktualizacja: 13 października 2022 r. 20:24
Wsparcie psychologiczne dla ratowników medycznych. Nie tylko w dniu ich święta
Pierwsze z zajęć odbyły się pod koniec wrześni. Kolejne, w których wzięli udział m.in. ratownicy ze Szczecina -13 października. Ostatnia grupa trening ze specjalistami przeprowadzi 12 listopada.  

13 października – w Dzień Ratownictwa Medycznego niemal 360 ratowników medycznych z województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w zajęciach ze specjalistami, którzy podpowiedzieli im jak radzić sobie z depresją, stresem i obniżonym nastrojem. To bowiem grupa zawodowa szczególnie narażona na stres: ciągłe obcowanie z cierpieniem i śmiercią oraz konieczność podejmowania trudnych decyzji, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. 

Tylko w ubiegłym roku zespoły ratownicze Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie udzieliły pomocy chorym 170 tysięcy razy. To blisko 500 interwencji każdego dnia. W ich trakcie medycy muszą wykazać się nie tylko ogromną wiedzą medyczną, ale także empatią, opanowaniem, odpornością na stres oraz umiejętnością odpowiedniej komunikacji z pacjentem. Chcąc ułatwić ratownikom to trudne zadanie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie postanowiła zorganizować darmowe 6-goddzinne szkolenia dla swoich pracowników z zakresu radzenia sobie tymi doświadczeniami, które poprowadzili psycholodzy, psychiatrzy oraz trenerzy komunikacji. 

- W wielu przypadkach to ratownicy medyczni jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia. Są świadkami tragicznych wypadków, ludzkiego cierpienia, bólu i rozpaczy. Oczywiście wykonują wtedy swoją pracę, skupiają się na udzieleniu pomocy, ale muszą też  wiedzieć jak później poradzić sobie z trudnymi emocjami lub też kiedy samemu zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wierzymy, że przygotowane szkolenia są odpowiedzią na potrzeby ratowników, będą dla nich sporą dawką przydanej wiedzy i jednocześnie dadzą możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych - mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

W zajęciach udział wzięli ratownicy nie tylko ze Szczecina, ale także innych miejscowości województwa. Każdy z medyków otrzymał 6 punktów edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego. Program szkoleń został zaakceptowany przez Zachodniopomorskiego Konsultanta w dziedzinie Medycyny Ratunkowej, zaś ich koszty zostały pokryte z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sk
2022-10-13 21:30:40
W tym roku korzystałem z pomocy ratowników i bardzo dziękuję.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA