Piątek, 24 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Porozumienie o współpracy w ratownictwie medycznym. Bezpieczniej na pograniczu

Data publikacji: 29 września 2020 r. 14:31
Ostatnia aktualizacja: 30 września 2020 r. 07:30
Porozumienie o współpracy w ratownictwie medycznym. Bezpieczniej na pograniczu
 

Nie będzie już dochodziło do takich sytuacji, że na granicy polsko - niemieckiej trzeba przenosić pacjentów z karetki polskiej do niemieckiej - lub na odwrót. Pojazdy ratowników medycznych będą mogły swobodnie przejeżdżać w obie strony. Staje się to możliwe dzięki porozumienie o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, jakie wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz zawarł ze starostą powiatu Vorpommern-Greifswald Michaelem Sackiem.

- Bezpieczeństwo nie toleruje granic administracyjnych, dlatego jestem przekonany, że bardzo szybko doprowadzimy do tego, że standard bezpieczeństwa zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej szybko się poprawi - powiedział Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Marek Subocz podkreślał, że podpisanie umowy jest czymś wyjątkowym, bo stanowi podsumowanie kilku lat kooperacji polsko - niemieckiej - a teraz otwiera nowy obszar współpracy transgranicznej. Poinformował, że udało się przezwyciężyć wiele problemów związanych z różnicami w systemach opieki zdrowotnej w obu krajach. Niekiedy te różnice są znaczące.

- Najważniejsze jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy na całym świecie mamy epidemię wirusa COVID-19 - stwierdził wicewojewoda.

Michael Sack przypomniał, że porozumienie ramowe między Polską a Niemcami zawarto już w 2012 roku. Ale pierwszymi przygranicznymi regionami, które dopracowały szczegóły w sprawie ratownictwa medycznego, są właśnie województwo zachodniopomorskie oraz powiat Vorpommern - Greifswald. 

- Świadczy to o bardzo dobrej współpracy - ocenił niemiecki samorządowiec - Dzięki wzajemnemu zaufaniu udało się nam doprowadzić do takiego finału.©℗

(as)

Na zdjęciu: Karetki pogotowia będą mogły swobodnie przekraczać granicę polsko - niemiecką.

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"Podpisanie umowy jest czymś wyjątkowym". Super!
2020-09-30 03:57:11
Kronikarze będą pisać o tym wiekopomnym wydarzeniu, że karetki będą mogły przekraczać granicę w strefie Schengen i od czasu do czasu podrzucać pacjenta na drugą stronę granicy. Warto jest utrzymywać aparat urzędniczy, żeby dożyć takiego przełomu. I patrzcie tylko 8 lat im to zajęło. Podajcie jeszcze kto by zatrzymał na granicy karetkę jadącą do szpitala z pacjentem bez tego wiekopomnego porozumienia?
ryba
2020-09-29 16:44:47
super, a co z ratownicztm transportem śmigłowcowym w strefie przygranicznej np. w Świnoujościu.
do Deklaracja Woli
2020-09-29 16:36:30
A kogo to.
Deklaracja Woli
2020-09-29 14:52:38
Od teraz będę nosił w kieszeni "deklarację woli" mówiącą o tym że pod żadnym pozorem nie wyrażam zgody na transport medyczny do Polskiej placówki służby zdrowia.Jeżeli Niemieckie ratownictwo odmówi-wolę konać w krzakach niż umrzeć w przedsionku,poczekalni czy jakiejś innej piwnicy placówki medycznej w SZCZECINIE.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA