piątek, 30 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Porozumienie o współpracy w ratownictwie medycznym. Bezpieczniej na pograniczu

Porozumienie o współpracy w ratownictwie medycznym. Bezpieczniej na pograniczu

Porozumienie o współpracy w ratownictwie medycznym. Bezpieczniej na pograniczu
Data publikacji: 2020-09-29 14:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-30 07:30
Wywietleń: 852 477172

Nie będzie już dochodziło do takich sytuacji, że na granicy polsko - niemieckiej trzeba przenosić pacjentów z karetki polskiej do niemieckiej - lub na odwrót. Pojazdy ratowników medycznych będą mogły swobodnie przejeżdżać w obie strony. Staje się to możliwe dzięki porozumienie o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, jakie wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz zawarł ze starostą powiatu Vorpommern-Greifswald Michaelem Sackiem.

- Bezpieczeństwo nie toleruje granic administracyjnych, dlatego jestem przekonany, że bardzo szybko doprowadzimy do tego, że standard bezpieczeństwa zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej szybko się poprawi - powiedział Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Marek Subocz podkreślał, że podpisanie umowy jest czymś wyjątkowym, bo stanowi podsumowanie kilku lat kooperacji polsko - niemieckiej - a teraz otwiera nowy obszar współpracy transgranicznej. Poinformował, że udało się przezwyciężyć wiele problemów związanych z różnicami w systemach opieki zdrowotnej w obu krajach. Niekiedy te różnice są znaczące.

- Najważniejsze jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy na całym świecie mamy epidemię wirusa COVID-19 - stwierdził wicewojewoda.

Michael Sack przypomniał, że porozumienie ramowe między Polską a Niemcami zawarto już w 2012 roku. Ale pierwszymi przygranicznymi regionami, które dopracowały szczegóły w sprawie ratownictwa medycznego, są właśnie województwo zachodniopomorskie oraz powiat Vorpommern - Greifswald. 

- Świadczy to o bardzo dobrej współpracy - ocenił niemiecki samorządowiec - Dzięki wzajemnemu zaufaniu udało się nam doprowadzić do takiego finału.©℗

(as)

Na zdjęciu: Karetki pogotowia będą mogły swobodnie przekraczać granicę polsko - niemiecką.

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

"Podpisanie umowy jest czymś wyjątkowym". Super!
Kronikarze będą pisać o tym wiekopomnym wydarzeniu, że karetki będą mogły przekraczać granicę w strefie Schengen i od czasu do czasu podrzucać pacjenta na drugą stronę granicy. Warto jest utrzymywać aparat urzędniczy, żeby dożyć takiego przełomu. I patrzcie tylko 8 lat im to zajęło. Podajcie jeszcze kto by zatrzymał na granicy karetkę jadącą do szpitala z pacjentem bez tego wiekopomnego porozumienia?
2020-09-30 03:57:11
ryba
super, a co z ratownicztm transportem śmigłowcowym w strefie przygranicznej np. w Świnoujościu.
2020-09-29 16:44:47
do Deklaracja Woli
A kogo to.
2020-09-29 16:36:30
Deklaracja Woli
Od teraz będę nosił w kieszeni "deklarację woli" mówiącą o tym że pod żadnym pozorem nie wyrażam zgody na transport medyczny do Polskiej placówki służby zdrowia.Jeżeli Niemieckie ratownictwo odmówi-wolę konać w krzakach niż umrzeć w przedsionku,poczekalni czy jakiejś innej piwnicy placówki medycznej w SZCZECINIE.
2020-09-29 14:52:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie