Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 21 – 23 lutego

Data publikacji: 21 lutego 2020 r. 10:35
Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2020 r. 12:06
Weekend w regionie: 21 – 23 lutego
Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zaprasza do udziału w wycieczce do Rosnowa. Wyjazd w sobotę (22 lutego) o g. 11 z koszalińskiego dworca wąskotorówki przy ulicy Kolejowej 4.  

Bałtycka Odyseja

Dziwnów/Dźwirzyno. Dominik Dobrowolski rozpoczyna kolejny etap Bałtyckiej Odysei. Podczas akcji wspólnie z wolontariuszami zbiera śmieci na plażach naszego Wybrzeża. Tym razem grupa ekologów rozpocznie sprzątanie w sobotę (22 lutego) o g. 9 na plaży centralnej w Dziwnowie.

Zbiórka odbędzie się przy ul. Żeromskiego. Podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami przemierza całe polskie wybrzeże, sprzątając plaże, przeprowadzając liczenie i analizę odpadów wyrzucanych przez morze, a także realizując film przyrodniczy.

Tym razem na trasie Dziwnów-Dźwirzyno ekolog posprząta plaże m.in ze studentami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kamienia Pomorskiego, Zielonymi z Wrocławia, działaczkami Fundacji Pro Terra z Poznania i wolontariuszami z banku Credit Agricole i EFL z Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska.

Ok. godz. 12 planowane jest dojście do Pobierowa, odpoczynek i poczęstunek, a potem dalszy ciąg marszu i sprzątania - z Pobierowa do Pogorzelicy. Z kolei 23 lutego ekolog z wolontariuszami wystartuje z Pogorzelicy ok. godz. 8.00 (wejście na plażę z ul. Plażowej), by dotrzeć do Dźwirzyna ok. godz. 15–16.

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole, EFL i Fundacja PlasticsEurope Polska.

Spotkanie z Jakubem Molędą

Świnoujście. W piątek (21 lutego) o g. 11 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Flukowskiego rozpocznie się spotkanie artystyczno-edukacyjne dla młodzieży z udziałem aktora musicalowego Jakuba Molędy. Wstęp wolny.

Wieczór taneczny

Świnoujście. W piątek (21 lutego) o g. 19.30 w ośrodku Irys przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wieczór taneczny przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Rysia Łaby. Bilety w cenie 5 zł do nabycia na miejscu. Wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 91 321 26 76.

Biegi w parku

Świnoujście. W sobotę (22 lutego) o g. 9 w Parku Zdrojowym przy ul. Bolesława Chrobrego odbędą się biegi na dystansie 5 km w ramach cotygodniowego Parkrunu. Przed biegami odbywa się zawsze wspólna rozgrzewka, na której warto być.

Zabawa karnawałowa

Świnoujście. W sobotę (22 lutego) o g. 19 w Tango Passion Cafe Club przy ul. 11 Listopada rozpocznie się zabawa karnawałowa z muzyką na żywo. Wstęp wolny.

Atrakcyjny „Włóczykij”
 
Gryfino. Niemal 50 podróżniczych prezentacji zaplanowali organizatorzy Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” na nadchodzący weekend. Spotkania z wędrowcami odbywać się będą w: Gryfińskim Domu Kultury, ustawionym tuż obok Namiocie Włóczykija oraz niedalekim Klubie Festiwalowym Włóczykija. Większość wydarzeń dzieje się równocześnie w tych trzech festiwalowych miejscach, więc już teraz słyszy się, że „ciężko będzie wybrać”. A szykują się atrakcyjne prezentacje. Z ich opisu można dowiedzieć się, że będzie o wyprawach bliskich, dalekich, takich „dookoła świata” i „na granice ciekawości”; drobiazgowo planowanych i spontanicznych, krótkich i kilkuletnich, w pojedynkę, parami i z grupą przyjaciół. O kilometrach pokonywanych pieszo, rowerem, „na stopa”, busami, promem, kajakiem a nawet... traktorem; w piekielnym mrozie i nieznośnym upale. O wyprawach na górskie szczyty i nurkowaniu w oceanicznych głębinach, o nocy w środku dnia, miejscach niebezpiecznych, ziemiach kontrastów oraz o legendach, mitach i stereotypach obecnych w różnych zakątkach świata; o archeologicznych cudach i... cudach natury. Globtroterzy opowiedzą o pasjach podróżniczych realizowanych latami i odkrytych nagle, spontanicznie, o trudnościach i radościach, jakie ich spotkały podczas wędrówek, o walce z niesprzyjającą aurą, ale i z własnymi słabościami. O przyjaźniach zawieranych na szlakach, o zwykłym codziennym życiu i świętowaniu, stanowiących o tożsamości grup i narodów mieszkających pod różnymi szerokościami i długościami geograficznymi.

Podróżniczym opowieściom towarzyszyć będą cztery autorskie spotkania: ze Stasią Budzisz, reporterką zajmującą się od dekady Gruzją, autorką nowej książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” (21 bm., g. 19 w GDK), Karoliną Kuszyk, która opowie o swojej interesującej książce „Poniemieckie” (22 bm., g. 16, GDK), Urszulą Zajączkowską, botaniczką i poetką, o jej znakomitej książce „Patyki, badyle”, tj. o podróży do świata roślin (22 bm., g. 18, GDK), z Kamilem Całusem, autorem książki „Mołdawia. Państwo niekonieczne” (23 bm., g. 17.30, GDK).

Tradycyjnie, zaplanowano też wycieczki: w sobotę – do Ińska oraz Spacer z Doradą Doliną Tywy, w niedzielę – do Drawieńskiego Parku Narodowego, oraz koncerty: czeskiego zespołu Circus Problem z żywiołową muzyką klezmerską (21 bm., g. 21.30, GDK), berlińskiego piosenkarza i autora tekstów Tobiasa Panwitza (Trailhead), który komponuje swoje utwory podczas podróży po różnych częściach świata (23 bm., g. 15, Klub Festiwalowy Włóczykija). Dla najmłodszych uczestników, w ramach „Małego Włóczykija” odbędą się warsztaty, których motywem przewodnim będzie herbata. Będą też pokazy ciekawych filmów, morsowanie, hamakowanie i Bal Włóczykija, który w tym roku przebiegnie pod hasłem „Bal kultur, ludów i ras.

Szczegóły programu oraz nowinki o festiwalowych wydarzeniach można śledzić na oficjalnej stronie http://wloczykij.com
lub na platformie Facebook http://facebook.com/Festiwal-Włóczykij-373492680362

Taniec przeciwko przemocy

Gryfino. Taneczny finał akcji społecznej pn. „Nazywam się Miliard” (One Billion Rising) w Gryfinie zaplanowano 23 bm. (niedziela) o g. 14 na miejscowym nabrzeżu. Wydarzenie organizowane jest przez gryfiński Ośrodek Pomocy Społecznej, a wspólny taniec kolejny raz poprowadzi Żaneta Pasternak ze Studia Taneczno-Artystycznego Hipnosic.

Niedziela z wędką nad Regą

Łobez. W niedzielę (23 bm.) o g. 9 w Łobzie odbędą się otwarte zawody wędkarskie „Panorama Regi”, które organizuje miejscowe koło PZW Karaś. Zbiórka uczestników na wyspie k. Nadleśnictwa. Zmagania wędkarzy na zasadzie „złów i wypuść rybę” będą na odcinku rzeki od zapory wodnej do mostu Biedronki. Na zawodników czekają pamiątkowe trofea.

Pożegnanie karnawału

Goleniów. Karnawał z Kapelą Teatru Brama będzie można pożegnać w piątek (21 bm.) w Goleniowie. Przygotowała ona dla wszystkich chętnych do zabawy dwugodzinny set muzyki granej na żywo. Zespół prezentuje szeroko pojętą muzykę ludową, czerpie inspiracje z różnych kultur świata oraz posiada w repertuarze autorskie utwory utrzymane w tej konwencji. Jego występy przyjmują formę potańcówek, podczas których poza graniem i śpiewaniem, uczestnicy wydarzenia uczeni są tradycyjnych tańców korowodowych.

Skład zespołu: Aleksandra Ślusarczyk (saksofon sopranowy), Weronika Więzowska (saksofon altowy), Konrad Bartoszewicz (trąbka), Bartłomiej Kwaśniewicz (trąbka), Aleksander Kwietniak (saksofon barytonowy/klarnet), Aleksander Sielicki (perkusja), Kamil Więzowski (tuba). Impreza rozpocznie się o godz. 20 w sali Teatru Brama przy ul. Zielona Droga, bilety będą dostępne bezpośrednio przed wydarzeniem.

Hrabia Żongula

Goleniów. W Goleniowskim Domu Kultury, w sobotę, zaprezentowany zostanie spektakl dla dzieci „Hrabia Żongula”. To opowieść o znanym transylwańskim hrabim, obudzonym po 120 latach, który postanawia zmienić swoje życie i przestaje straszyć. Zamiast tego... żongluje! Kto by pomyślał, że niektóre wampiry mają czerwone noski, a żonglować da się nawet pająkami?

Zabawne i wcale niestraszne widowisko sztuki cyrkowej dla dzieci od 3 lat i ich opiekunów przedstawi Kamil Malecki. Początek o godz. 16, bilety do nabycia przed spektaklem.

Sonaty w filharmonii

Koszalin. Piątkowy (21 lutego) wieczór kameralny upłynie pod znakiem brzmienia skrzypiec i fortepianu. Katarzyna Baj-Gustaw i Paweł Bortnowski wykonają dwie sonaty na te instrumenty: A-dur Cesara Francka i d-moll opus 9 Karola Szymanowskiego. Początek koncertu o g. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2.

Podróż zabytkową ciuchcią

Koszalin. Tak można spędzić przedostatni dzień ferii zimowych. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zaprasza do wzięcia udziału w wycieczce do Rosnowa. Podróż potrwa godzinę. Przewoźnik w cenie biletu oferuje: ognisko wraz z poczęstunkiem, zadaszone ławki i stoły, siłownię pod chmurką oraz plac zabaw dla dzieci. Wyjazd w sobotę (22 lutego) o g. 11 z koszalińskiego dworca wąskotorówki przy ulicy Kolejowej 4. Po powrocie pociągu z Rosnowa zainteresowani mogą zwiedzić lokomotywownię i obejrzeć stan prac przy naprawie parowozu.

Kolory ciepła

Koszalin. Sala wystawowa „Pradzieje Pomorza” w Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39 będzie w sobotę (22 lutego) miejscem kolejnego spotkania z cyklu „W samo południe”. O tej porze Patrycja Godlewska, specjalizująca się w rekonstrukcji kultury dawnych miast, przedstawi wykład pt. „Kolory ciepła. O dawnych kaflach w Koszalinie i na Pomorzu”. Omówiony zostanie rozwój dawnych pieców, od najprostszych konstrukcji średniowiecznych, po wysoce skomplikowane obiekty nowożytne, a także funkcje pieców, które nie ograniczały się jedynie do ogrzewania. Dodatkowo zaprezentowane będą ciekawe znaleziska z regionu.

Anna German w piosenkach

Koszalin. Joanna Nawrot z BALTIC Quasideon Group przedstawi niezapomniane przeboje Anny German, takie jak „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki”, „Greckie wino” i „Cyganeria”. Wokalistka ma na koncie udział w licznych festiwalach międzynarodowych, w tym w dziedzinie klasycznej - śpiewu operowego. Sobotni (22 lutego) koncert promuje album pt. „Anna German. Niezapomniana”. Początek o g. 19 w Filharmonii Koszalińskiej.

Popołudnie z podróżnikami

Darłowo. Tytuł sobotniego (22 lutego) mityngu to „Filipiny. Raj na ziemi za niewielkie pieniądze”. Wojciech Kulig i Sebastian Janiszewski zabiorą słuchaczy w podróż śladami Ferdynanda Magellana, rejs malowniczą rzeką Loboc i wyprawę na wulkan Taal. Opowiedzą też o Czekoladowych Wzgórzach i o tarsierach, czyli małpkach z największymi oczami wśród wszystkich ssaków oraz o życiu w jednym z najbardziej zakorkowanych miast świata – Manili. Początek o g. 17 w Poczekalni Kultury, która znajduje się w dawnym dworcu PKP.

(reg)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA