Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 18 – 20 października

Data publikacji: 2019-10-18 11:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 11:30
Weekend w regionie: 18 – 20 października
 
Jazz w kurorcie
Świnoujście. Agnieszka Wilczyńska, Kasia Pietrzko, Michał Martyniuk Quartet, Big Band Akademii Sztuki w Szczecinie oraz soliści z Pracowni Piosenki MDK w Świnoujściu wystąpią podczas pierwszego Festiwalu Jazzowego Nowa Wyspa, który w piątek rozpoczyna się w Świnoujściu.

Dla miłośników jazzu to prawdziwa gratka. Festiwal Nowa Wyspa potrwa dwa dni. W piątek o g. 19 w hotelu Hampton by Hilton da koncert Michał Martyniuk Quartet. Wstęp na bezpłatne zaproszenia. Z kolei o g. 21 w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury wystąpi Big Band szczecińskiej Akademii Sztuki z udziałem solistki pracowni wokalno-artystycznej MDK-u. Wstęp wolny. W sobotę o g. 20 w ramach festiwalu w restauracji Między Ustami (ul. Armii Krajowej 13) odbędzie się koncert Agnieszki Wilczyńskiej i Katarzyny Pietrzko. Wstęp możliwy na bezpłatne zaproszenia.

Organizatorem Festiwalu Jazzowego Nowa Wyspa są: Miasto Świnoujście, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu przy współpracy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie, hotel Hampton by Hilton w Świnoujściu, restauracja Między Ustami w Świnoujściu.

Gliptykos z kolejną premierą

Gryfino.
Grupa Teatralna Gliptykos, od dziewięciu lat działająca pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, przygotowała kolejne przedstawienie. Tym razem jest to „SZEHEREZADA, czyli disco-polo live w Gryflisie!”, a premiera już w tę sobotę; zespół wystąpi także w niedzielę (20 października). Na oba spektakle bilety rozeszły się błyskawicznie w przedsprzedaży.

Swoje przedstawienia gryfińska teatralna grupa łączy z akcjami charytatywnymi. Premierowemu pokazowi towarzyszyć będzie kiermasz rozmaitości oraz domowych wypieków przygotowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „MOST” Koło Nr 1 w Gryfinie. Dochód uzyskany z tego kiermaszu oraz przygotowanych przez teatralny zespół programików spektaklu w całości przeznaczony zostanie na cele statutowe Stowarzyszenia, którego podopiecznymi są dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. zespołem Downa, autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, dziecięcym porażeniem mózgowym, niedosłuchem. Z kolei dochodem z niedzielnego przedstawienia zespół wesprze Wojtka Panaszczuka z Dłużyny koło Bań, który od urodzenia cierpi na mukowiscydozę. Potrzebuje ciągłej terapii, specjalnego odżywiania, a przede wszystkim nowych płuc. Ma duże szanse na przeszczep. Dzielnie walczy o każdy oddech, ale nie poradzi sobie bez pomocy ludzi dobrej woli. Przyjaciele zbierają teraz pieniądze na kosztowny transport medyczny do Zabrza na badania Wojtka przed operacją. Gliptykos dokłada do tego swoją cegiełkę, liczy się każda złotówka; chorego można także wesprzeć dowolnym datkiem na https://zrzutka.pl/bg5e8u.

Złote, Diamentowe i Kamienne Gody

Gryfino. W tym roku w gryfińskiej gminie aż 80 par obchodzi piękny jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego: 56 par świętuje Złote Gody (50-lecie od sakramentalnego „tak”), 23 pary – Diamentowe (60-lecie związku małżeńskiego), a jedna para obchodzi przepiękny jubileusz Kamiennych Godów, czyli rocznicę 70.; lat pożycia małżeńskiego. Wydarzenie podzielone zostało na części – pierwsza uroczystość Złotych i Kamiennych Godów odbędzie się w piątek w auli Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. J. Iwaszkiewicza 70; początek o g. 17.

Na okrągło Orkiestra!
 
Gryfino. W sobotę o g. 19 w kościele pw. Narodzenia NMP rozpocznie się koncert współczesnej muzyki klasycznej. To wyjątkowy projekt muzyczny pn. „Na okrągło Orkiestra!”, przygotowany przez Baltic Neopolis Orchestra, z udziałem najlepszych instrumentalistów, koncertmistrzów i liderów prestiżowych orkiestr w Europie.

Koncert organowy

Gryfino. Już po raz dziewiętnasty sympatycy Gryfińskich Koncertów Organowych będą mieli okazję na udział w tym muzycznym wydarzeniu. W niedzielę w kościele pw. Narodzenia NMP wystąpią: Megan Pearl – sopran, Joanna Sadłowska – skrzypce, Izabela Krochmal – wiolonczela, Mariusz Stankiewicz - organy/fortepian. Początek koncertu o g. 19.

Uczta dla podniebienia

Gryfino. Jak zapowiadają organizatorzy Gryfińskiego Festiwalu Smaków Świata, na uczestników wydarzenia w dniach 19-20 bm. w g. 12-20 w centrum miasta na placu Barnima czekać będzie prawdziwa uczta dla podniebienia. Planowany jest pierwszy zlot food trucków w Gryfinie z możliwością kupowania potraw przygotowywanych w specjalnie do tego celu przystosowanych pojazdach. Mobilna gastronomia oferować będzie różnorodne specjały. 

Parasolowy rajd

Gryfino, Barlinek. To już 44. Rajd Parasolowy organizowany jesienią przez Gryfiński Dom Kultury. W sobotę uczestnicy turystycznej wyprawy wyruszą do Barlinka, gdzie prócz zwiedzania miasta, spacerowania po Dolinie Płoni, odbędzie się też rozstrzygnięcie tradycyjnego konkursu na najciekawszy jesienny parasol.

Cienie zapomnianych kultur

Kołbacz. Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza w sobotę do dawnego opactwa cystersów na 12. edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur”. O g. 19 w świetlicy obok kościoła pocysterskiego rozpocznie się spotkanie z pisarką Moniką Sznajderman, m.in. finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za rodzinną historię pt. „Fałszerze pieprzu”. Okazją do spotkania będzie najnowsza książka autorki – „Pusty las”. Wieczór poprzedzi wystawa fotografii dokumentująca 10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. O g. 20.30 organizatorzy zapraszają do kościoła na koncert Resina – Subtelność i niepokój. To 
solowy projekt Karoliny Rec, kompozytorki i wiolonczelistki, pierwszej polskiej artystki, która podpisała kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records. Usłyszymy muzykę z drugiego albumu artystki „Traces”. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje. Zaraz po występie,
ok. g. 21.30, na ścianie nawy głównej świątyni pojawi się Mapping 3D – barwne widowisko multimedialne, które połączy światło, dźwięk i architekturę. Animacje inspirowane legendami cysterskimi, pionierską działalnością gospodarczą cystersów (m.in. agrarną, sadowniczą i hydrotechniczną), burzliwą historią i przyszłością obiektu. W tym roku pojawią się także wątki związane z późniejszą historią Kołbacza. Wstęp wolny.

Poranek z muzyką

Stargard. W niedzielę o g. 12.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. (ul. Kazimierza Wielkiego 13) odbędzie się Rodzinny Poranek Muzyczny. Spotkanie „O czym śpiewa jesienny wiatr” poprowadzi Agata Spodniewska-Kanarek. Gościnnie wystąpią dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 7. Wstęp wolny.

Gaudeamus seniorów

Golczewo. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie w sobotę zainauguruje 9. w historii uczelni rok akademicki. Uroczyste spotkanie słuchaczy uniwersytetu i zaproszonych gości rozpocznie się o g. 12 w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. W programie m.in.: akt przyjęcia nowych studentów, wykład dr Małgorzaty Moś z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Co ludzie powiedzą...? O sztuce porozumiewania się we współczesnym świecie”, występ zespołu artystycznego z zaprzyjaźnionego Barlineckiego UTW, dyskusja przy kawie. Do obejrzenia będzie wystawa poplenerowa pt. „Portret natury” uczestników V Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku oraz prace Marianny Michalak z UTW Golczewo na ekspozycji zatytułowanej „Artystyczne formy z betonu”.

Walczą o Emilka

Goleniów. W sobotę odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 festyn charytatywny pod hasłem „Walczymy o Emilka”. Organizowany jest on z myślą o 9-letnim Emilu Kazanowskim, u którego już kilka lat temu lekarze zdiagnozowali złośliwy nowotwór mózgu. Leczenie i rehabilitacja chłopca są oczywiście bardzo kosztowne, a lokalna społeczność regularnie zbiera na to pieniądze. Nie inaczej będzie w sobotę, a na uczestników festynu czekać będą m.in. kiermasze ciast i książek, pokazy fryzjerstwa i mody, loteria fantowa, warsztaty kreatywne, klub kreatywnego komputerowca, wóz strażacki, a także miejscowi motocykliści, z którymi będzie można wybrać się na przejażdżkę. Początek imprezy o g. 11.
W akcję włączają się także organizatorzy koncertu krakowskiej grupy rockowej Clödie, której wokalistka Klaudia Trzepizur znana jest m.in. z czwartej edycji programu The Voice of Poland. Wstęp na tę imprezę jest bezpłatny, w jej trakcie zbierane będą datki na kurację Emilka. Koncert odbędzie się w sali Teatru Brama, początek o g. 19.

Święto krwiodawców

Łobez. W sobotę o g. 11 w Domku Kultury odbędzie się uroczysta akademia z okazji 45-lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Łobzie.

Film o profesorze Matławskim

Łobez. W sobotę o g. 18 w Domu Kultury odbędzie się projekcja filmu Iwony Gacparskiej „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim”. Bohater opowieści, prof. dr hab. US Bogdan Matławski, od lat wspiera najważniejsze wydarzenia kulturalne w powiecie łobeskim. Zasiada w komisjach konkursowych i służy dobra radą animatorom amatorskiego ruchu artystycznego.

Jubileuszowy konkurs poetycki

Świdwin. To jedna z najstarszych w swoim rodzaju uczta poetycka. W sobotę o g. 16.30 w zamku joannitów odbędzie się gala finałowa 50. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. Impreza zostanie poprzedzona w piątek (18 paździerika) turniejem poetyckim „O Złoty Szczebel Baszty” (g. 10) i dyskusją nt. funkcji poezji polskiej na przestrzeni wieków, którą poprowadzą prof. Kazimierz Nowosielski i Adam Ziemianin (g. 17). 

Giełda staroci

Kołobrzeg. W sobotę w holu Regionalnego Centrum Kultury odbędzie się Giełda Staroci oraz Kiermasz Artystyczny. Początek o g. 10. Giełda potrwa do g. 15. Wstęp wolny. 

Od seniora do gwiazdora

Białogard. Białogardzki Uniwersytet III Wieku zaprasza w piątek o g. 16 na pierwsze spotkanie z cyklu „Od Seniora do Gwiazdora”. Odbędzie się ono w sali kameralnej Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. W programie przewidziano wspólne śpiewy, a dla odważniejszych karaoke. Będą też tańce. Seniorzy, którzy chcą wziąć udział w imprezie powinni zgłaszać się bezpośrednio w biurze CKiSE albo zatelefonować na numer (94) 311 90 90. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Sekstet smyczkowy w filharmonii

Koszalin. Baltic Neopolis Virtuosi tworzą muzycy grający na skrzypcach, altówkach i wiolonczelach. Sekstet wystąpi w piątek o g. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2. W programie koncertu kameralnego są sekstety smyczkowe: „Souvenir de Florence” Piotra Czajkowskiego i „Train Of Thought” Andrzeja Panufnika.

„Generacja” dawniej i dziś

Koszalin. Mediateka Koszalińskiej Biblioteki Publicznej zaprasza w piątek o g. 17 na drugie spotkanie z cyklu „Z archiwum koszalińskiego rocka”. Tym razem będzie poświęcone koszalińskiemu festiwalowi rockowemu „Generacja”, którego 39. edycja przypada w tym roku. Spotkanie poprowadzi Mariusz Rodziewicz, dziennikarz, autor bloga GraMuzyka i wydawca składanek CD pn. „Z archiwum koszalińskiego rocka”. Warto dodać, że „Generacja 2019” odbędzie się w dniach 23-24 listopada, w gwiazdami festiwalu będą: Natalia Sikora i Tides From Nebula.

Historia skrzydłami malowana

Koszalin. Gościem sobotniego spotkania z cyklu „W samo południe” będzie Grzegorz Śliżewski, urzędnik ratusza, a z zamiłowania historyk lotnictwa, autor wielu publikacji na ten temat i organizator koszalińskiej konferencji „Historia skrzydłami malowana”. Gość Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39 wygłosi prelekcję nt. „Koszalińskie ślady lotników Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie”. Zebrani usłyszą o trzech spośród nich, Macieju Piotrowskim, Ryszardzie Lewczyńskim i Aleksandrze Popławskim, których rodziny mieszkają dzisiaj w Koszalinie. Wstęp na spotkanie o g. 12 w sali Pradzieje Pomorza jest bezpłatny.

Pamięci Mikołaja Borka

Koszalin. „Małe śpiewam rzeczy” to tytuł koncertu poświęconego postaci Mikołaja Borka, twórcy zespołu Ambitus. W programie zabrzmią m.in. kompozycje nieżyjącego muzyka koszalińskiego do tekstów polskich poetów: Adama Asnyka, Juliana Tuwima, ks. Jana Twardowskiego i twórczyni Teatru Propozycji „Dialog” – Henryki Rodkiewicz. Gościnnie wystąpi Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona pod dyrekcją prof. Radosława Wilkiewicza. Koncert odbędzie się w sobotę o g. 19 w sali Centrum Kultury 105. Wstęp wolny. ©℗

(reg)

Fot. archiwum Grupy Teatralnej Gliptykos

Na zdjęciu: Grupa Teatralna Gliptykos z Gryfina swoje przedstawienia łączy z akcjami charytatywnymi.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ