Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 30 sierpnia – 1 września

Data publikacji: 2019-08-30 10:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-30 10:49
Weekend w regionie: 30 sierpnia – 1 września
Regaty na pożegnanie lata zaplanowano w gminie Dziwnów.  

Żeglarskie pożegnanie lata

Międzywodzie, Dziwnów. W piątek w Międzywodziu rozpocznie się „Żeglarskie pożegnanie lata”, czyli Regaty o Puchar Przewodniczącej Rady Miejskiej „Pożegnanie Lata” – Memoriał Andrzeja „Wuja” Skowrońskiego, poświęcone wielkiemu miłośnikowi żeglarstwa, wychowawcy wielu pokoleń wodniaków. Do uczestnictwa w regatach zaproszone są jachty turystyczne, które zostaną podzielone wg długości kadłuba: do 6, od 6 m do 8 m i powyżej 8 m. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie załogi do g. 11.30 w sobotę w biurze regat, Dziwnów marina sezonowa.

W programie regat: piątek (Pirs w Międzywodziu): g. 17 – Spotkanie żeglarzy biorących udział w regatach – smażenie ryby, żeglarskie wspominki; sobota: (Nabrzeże Kościuszkowskie Dziwnów): 9.00–11.30 – Przyjmowanie zgłoszeń do regat, g. 11.30 – Oficjalne otwarcie regat, g. 12.10 – Start do I Etapu Memoriałowego A. „Wuja” Skowrońskiego Śledź po rzece Dziwnej, g. 14 – Start do II Etapu z metą w Międzywodziu, g. 18 – Ogłoszenie wyników pierwszego dnia regat i poczęstunek (Pirs w Międzywodziu); niedziela: g. 12 – Start do III Etapu Regat: Międzywodzie – Dziwnów, g. 15 – Ogłoszenie wyników, wręczenie pucharów i nagród zwycięzcom oraz oficjalne zakończenie regat (Nabrzeże Kościuszkowskie w Dziwnowie).

Wyjątkowe spektakle

Janowo. Wioska Artystyczna Janowo zaprasza miłośników teatru i dobrej rozrywki. W piątek o g. 20.15 na letniej scenie w tej małej miejscowości, położonej 8 km od Rewala, odegrana zostanie Komedia romantyczna. W sobotę o tej samej porze widzowie będą mogli obejrzeć Musical improwizowany, a w niedzielę cykl improwizowanych miniatur teatralnych. 

Organy i kwintet dęty

Kamień Pomorski. Trwa 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W piątek wystąpią: Marek Wolak (organy), Karolina Pytlak (sopran) i FeelHarmony Quintet.

Marek Wolak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Aktywnie koncertuje w kraju i za granicą. Prowadzi klasę organów w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Prowadzi także zajęcia w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie. W kamieńskiej katedrze artysta wykona m.in. Preludium g-moll Nicolausa Bruhnsa, Dwa preludia chorałowe Johanna Sebastiana Bacha oraz Preludium i fugę f-moll Johanna Ludwiga Krebsa.

W piątkowy wieczór w katedrze wystąpi także FeelHarmony Quintet w składzie: Filippo Del Noce – flet, Izabela Kokosińska – obój, Bogusław Jakubowski – klarnet, Edyta Moroz – fagot, Katarzyna Sułkowska – waltornia. Zespół działa od 2013 r., tworzą go muzycy-soliści Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Przed festiwalową publicznością muzycy zaprezentują Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz, wykonają także Fruit Basket – cykl pieśni na sopran i kwintet dęty. Będzie im towarzyszyć uznana sopranistka Karolina Pytlak.

Koncert w katedrze rozpocznie się o g. 19.

Wielki finał festiwalu

Świnoujście. Przed nami ostatni akord festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe. Na specjalne życzenie ubiegłorocznej publiczności w piątek (30 sierpnia) przy organach zasiądzie i grać będzie „ojciec” festiwalu, wybitny koncertujący organista prof. Andrzej Chorosiński. Towarzyszyć będzie mu doskonałe trio śpiewaków Servi Domini Cantores.

Oprócz gry solowej na organach, A. Chorosiński będzie akompaniował Servi Domini Cantores, czyli trzem śpiewakom: o. Rafałowi Kobylińskiemu, o. Tomaszowi Jaroszowi i Szymonowi Kobylińskiemu. Na program koncertu złożą się utwory m.in. J.S. Bacha, S. Moniuszki, J. Elsnera, T. Dubios, G. Bizeta, G. Donizetti i Ch. Gounoda. Początek koncertu o g. 19. Bilety w cenie 20 złotych będą do nabycia w kościele pw. Chrystusa Króla przed koncertem lub wcześniej w kawiarni Sonata. Koncerty prowadzi Maja Piórska. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia.

Chór z Wolfsburga

Świnoujście. W piątek o g. 19 w muszli koncertowej na promenadzie odbędzie się koncert chóru Maritime z Wolfsburga. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Dom Kultury. Wstęp wolny. O tej samej porze artyści wystąpią w muszli także w sobotę (31 sierpnia).

Blues w Tango Cafe

Świnoujście. W piątek o g. 20 w Tango Passion Cafe Club rozpocznie się koncert bluesowy Miron Nalepa Band. Rezerwacja biletów pod nr. tel. 721 451 721.

Pchli targ

Świnoujście. W sobotę na targowisku miejskim Zielony Rynek pod Zegarem w godzinach od 9 do 16 odbywać się będzie pchli targ.

Parkowe biegi

Świnoujście. W sobotę w Parku Zdrojowym o g. 9, spod boisk i siłowni pod chmurką, startuje bieg w ramach cotygodniowego Parkrunu. Warto przyjść wcześniej, żeby wziąć udział w rozgrzewce. Do przebiegnięcia lub przejścia z kijkami będzie pięć kilometrów.

Gospel na scenie

Stargard. Stargard Gospel Days to najbardziej rozśpiewana impreza w całej Polsce. Koncert finałowy, z udziałem znanych instruktorów: Eggo Fuhrmanna, Jnr Robinson, Moniki Zytke odbędzie się w sobotę w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego. Początek o g. 17.

Od Lwowa do Stargardu

Stargard. Koncert pod takim tytułem odbędzie się w niedzielę o g. 19 w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego. Występ chóru Cantore Gospel będzie muzyczną opowieścią o wojnie, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Gościnnie wystąpi Teatr Ognia Fire Arrow.

Święto plonów

Gryfino. W sobotę odbędą się Dożynki Archidiecezjalno-Gminne. Wydarzenie zorganizowane zostanie na placu Barnima. Już o g. 10.30 nastąpi prezentacja wieńców dożynkowych. Kwadrans przed mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony (g. 12-14) zaplanowano przywitanie uczestników i zaproszonych gości, a po nabożeństwie rozstrzygnięty zostanie konkurs na wieniec dożynkowy, zaś do g. 22 przewidziano część artystyczną i wspólną biesiadę. Dodatkowymi atrakcjami będą: występy zespołów ludowych, stoiska wystawiennicze, potrawy regionalne, rękodzieło, grochówka, zupa rybna, degustacja ryb, konkursy o tematyce morskiej i rybnej, zabawa z zespołem „Żart”.

Piknik Lawendowo-Miodowy

Ustronie Morskie. Sołectwo Ustronie Morskie zaprasza w sobotę na Piknik Lawendowo-Miodowy. Impreza, na którą wstęp jest wolny rozpocznie się o g. 13. W trakcie pikniku zaprezentują się zespoły „Złota Rybka” oraz „Kwiaty Polskie”. Będzie też Orkiestra Dęta Morka, a na gitarze zagra Bogdan Żołnierowicz. Atrakcją ma być także koncert Valya Music. Na zakończenie pikniku, w trakcie którego przewidziano wiele innych atrakcji, zaplanowano zabawę taneczną z DJ’em.

Piosenki z kabaretu

Kołobrzeg. W piątek o g. 19 na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego wystawią spektakl „Piosenka jest dobra na wszystko”. W jego trakcie widzowie usłyszą piosenki znane z Kabaretu Starszych Panów. Wstęp wolny.

Mistrzostwa ratowników

Koszalin. W piątek plac Polonii przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej będzie miejscem IV Ogólnopolskich Mistrzostw Grup Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Wezmą w nich udział zespoły z Bydgoszczy, Bielska Białej, Warszawy, Przemyśla, Wrocławia, Opola, Wejherowa, Trójmiasta i zaprzyjaźniona Grupa Niemieckiego Czerwonego Krzyża DRK Rugia – Stralsund. To okazja do prezentacji dorobku PCK z okazji 100-lecia organizacji. Zawody potrwają od g. 10.30 do 13.30. To zarazem finał tegorocznych imprez w ramach letniego cyklu „Bezpieczne wakacje”. Wstęp jest bezpłatny.

Finał z wirtuozami

Koszalin. 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie zmierza do finału. W piątek muzycznie będzie bogato, bo to koncert z udziałem światowej sławy wirtuozów instrumentów. Zagrają: Conrad Zwicky (Szwajcaria) – organy, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Eugeniusza Kusa i chór Pomerania Cantat Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie, przygotowany przez Radosława Wilkiewicza. Początek o g. 19.15.

Święto Ryby

Mielno. Animacje dla dzieci, degustacje potraw przygotowanych przez rybaków, targ rybny, pokaz szycia i napraw sieci do połowów i konkurs kulinarny prowadzony przez Mateusza Gesslera. Ze sceny popłyną szanty, a gwiazdą będzie zespół Specyficzni. To wszystko na imprezie pt. „Flądra czy turbot, czyli Mieleńskie Święto Ryby”. Początek w sobotę o g. 16 na osiedlu Unieście przy ulicy Wydmowej. Wstęp bezpłatny.

Free Blues Band i Amerykański Dzień

Koszalin. W sobotę o g. 17 ostatni już wakacyjny koncert w ramach Kamerynek 2019. Zagra Free Blues Band ze Szczecina. Grupa istnieje już prawie 40 lat, a w pełnej ekspresji muzyce łączy elementy rhythm'n'bluesa, soulu, funky i jazzu. Wstęp na koncert na Rynku Staromiejskim jest bezpłatny. Towarzyszyć mu będzie na rynku Amerykański Dzień, który przygotowuje miejscowy Klub Motocyklowy Adventure. W programie m.in. barbecue i nauka tańca.

Ogień nad muzeum

Koszalin. Wystawa pt. „Miasto w ogniu” przypomina o dramatycznych wydarzeniach z 11 października 1718 roku, gdy w pożarze znalazła się większa część zabudowy ówczesnego Koszalina. Ekspozycję czasową można za darmo zwiedzać w sobotę o g. 19 w siedzibie Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39. Z kolei o g. 21 nad dziedzińcem rozbłyśnie łuna, bo rozpocznie się fire show.

Jarmark w zagrodzie

Koszalin. Muzeum w Koszalinie zaprasza na kolejny jarmark, który odbędzie się w niedzielę w Zagrodzie Jamneńskiej przy ulicy Jamneńskiej 24. Spotkanie z rękodziełami i historią otwarte w g. 11–17. Gościom jarmarku obecność umili występ zespołu Ksylofon Kwartet. Wstęp wolny. 

(reg)

Fot. Bartosz Turlejski, Mirosław Kwiatkowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ