Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 6 – 8 września

Data publikacji: 2019-09-06 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 12:16
Weekend w regionie: 6 – 8 września
 

Napoleon weźmie Świnoujście!

Świnoujście. W weekend Świnoujście cofnie się do czasów wojen napoleońskich. W ramach Dni Twierdzy Na Wyspach 2019 odbędą się ciekawe prelekcje i pokazy. Będziemy mogli zwiedzić także miasteczko historyczne oraz wejść m.in. do namiotu sztabowego Napoleona Bonaparte. W sobotę obejrzymy wielkie widowisko historyczne – obronę szańca Kronprintz. W widowisku weźmie udział aż 300 rekonstruktorów!

Dni Twierdzy wracają po roku nieobecności, a organizatorzy, czyli Świnoujska Organizacja Turystyczna oraz Muzeum Obrony Wybrzeża z Fortu Gerharda, wysoko zawiesili poprzeczkę. Do tej pory w widowiskach brało udział od 100 do 150 aktorów wraz z ekipą pomocniczą, a teraz historyczny spektakl stworzy aż 300 aktorów. Zanim jednak obejrzymy potyczkę między Armią Napoleona a Prusakami, będziemy mogli wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach.

Wprowadzeniem będzie piątkowa (6 września) inauguracja w Muzeum Rybołówstwa Morskiego – o g. 17. Kwadrans później Tomasz Klauz rozpocznie wykład pt. „Świnoujście w czasach Napoleona”. Warto dodać, że miasto w czasach podbojów Napoleona okupowane było przez kompanię złożoną z Polaków. Tego dnia w g. 10-16 będzie można też za darmo odwiedzić Fort Anioła. O g. 21 rozpocznie się kuratorskie zwiedzanie Fortu Gerharda. Uwaga! Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 789072244. Trasa będzie nietypowa, a po g. 23 muzealnicy zaprezentują nowy, niezwykły eksponat, który wzbogaci forteczną kolekcję.

– To unikat, który zakupiliśmy podczas wyprawy do Finlandii. Na razie nie zdradzamy, o co chodzi. To niespodzianka, która zrobi wrażenie na każdym pasjonacie historii – zapewnia Dariusz Krzywda z Fortu Gerharda.

Sporo będzie się działo w sobotę. W g. 12-15 odbywać się będzie dzień otwarty remizy i prochowni artyleryjskiej, obok Fortu Zachodniego. O g. 11 w kościele pw. Gwiazdy Morza rozpocznie się msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, w intencji ojczyzny i bohaterów, którzy za polegli za Polskę. O g. 12 z placu Wolności w kierunki muszli koncertowej wyruszy parada historyczna. Od g. 14 do 16.30 przy ul. Jachtowej, w pobliżu Basenu Północnego, odwiedzić będziemy mogli miasteczko historyczne, a tam 70 namiotów rekonstruktorów. Będzie można zajrzeć m.in. do szpitala pułkowego lub namiotu sztabowego samego Napoleona. Będą pokazy musztry oraz mody, higieny i perfum z okresu XVIII oraz XIX wieku.

Historyczne widowisko „bitwa o szaniec Kronprintz” zaplanowano na g. 18 na Basenie Północnym, na wysokości Fortu Anioła.

– Widowisko stworzy 300 aktorów, kilkanaście koni, saperzy, żołnierze z 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, artylerzyści oraz po przeciwnej stronie broniący szańca Prusacy – wylicza Piotr Piwowarczyk, organizator imprezy.

Epilogiem będzie pokaz artylerii oraz ognisko (kiełbaski należy przynieść we własnym zakresie) na plaży na wysokości Fortu Zachodniego. W niedzielę w g. 10-16 będzie można za darmo odwiedzić Fort Zachodni.  

Finałowy koncert festiwalu

Kamień Pomorski. Przed nami ostatni koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pom. W piątek w kamieńskiej katedrze wystąpią: Józef Kotowicz (organy) oraz Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Dyrygentem będzie Szymon Wyrzykowski. Początek koncertu o g. 19.

Dzień Energetyka pełen atrakcji

Gryfino. W sobotę w samo południe na miejskim stadionie rozpocznie się festyn z okazji Dnia Energetyka. Tegoroczne wydarzenie związane jest z obchodami 45-lecia istnienia elektrowni Dolna Odra. Program imprezy obfituje w wiele atrakcji. Wśród sportowych będzie to m.in. mecz piłki nożnej: oldboje Pogoń Szczecin i pracownicy Oddziału Zespół Elektrowni Dolna Odra (g. 12). O g. 14 zaplanowano bieg na dystansie ok. 4500 metrów (wokół stadionu), a na scenie wydarzenia – spektakl dla dzieci. Kwadrans później wystąpi Zakładowa Orkiestra Dęta Oddziału ZEDO. Po oficjalnym otwarciu imprezy (g. 15.30) odbędą się artystyczne występy; zaprezentują się: Kabaret Zachodni (g. 16.30), Francesco Napoli (g. 18), zespół Wilki (g. 20). Ok. g. 21.30 odbędzie się pokaz laserowy.

Na uczestników wydarzenia czeka także wiele innych aktywności: w strefie Atrakcji Dla Dorosłych m.in. sumo na wesoło, siłomierz kopacz i bokser, konkursy i gry zręcznościowe z nagrodami; w Strefie Atrakcji Dla Dzieci będą czekać dmuchane zamki, ścianka wspinaczkowa, foto budka czy wata cukrowa; w Strefie Dobrej Energii znajdzie się punkt propagowania udzielania pierwszej pomocy, konkurs wiedzy o Oddziale Elektrowni Dolna Odra czy punkt informacji o byciu dawcą szpiku.

Barlinecki Dzień Zdrowia

Barlinek. Fundacja Joy Aim i Szpital Barlinek zapraszają na IV Barlinecki Dzień Zdrowia, który odbędzie się w sobotę w g. 9-13 na dziedzińcu przy ul. Szpitalnej 10. Na miejscu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań (m.in. EKG serca, pomiar ciśnienia, analiza składu ciała, cytologia) i konsultacji z lekarzami. Będzie sporo dodatkowych atrakcji: śmiechoterapia, joga i animacje dla dzieci (g. 11), zielone śniadanie na trawie. W trakcie wydarzenia zostaną rozlosowane losowane upominki i vouchery, m.in. na weekendowy pobyt dla 2 osób w Baltin Hotel & SPA k. Mielna. Wydarzenie poprowadzi Aleksandra Zalewska-Stankiewicz z Twoje Radio.fm. 

Bramat po raz 20.

Goleniów. Spektakle teatralne, plenerowe kino, warsztaty i panele dyskusyjne na różne tematy, koncerty grup muzycznych – tak w największym skrócie wyglądać będzie jubileuszowa, dwudziesta już edycja Goleniowskich Spotkań Teatralnych „Bramat”. Festiwal rozpoczął się w czwartek (5 września) i potrwa do niedzieli (8 września). To impreza wyjątkowa, bo przygotowuje ją setka skupionych wokół Teatru Brama goleniowian w praktycznie każdym wieku – od nastolatków po seniorów. Będzie można wziąć udział w prawie 50 wydarzeniach, na scenach pojawią się artyści z Niemiec, Włoch, Ukrainy, Grecji, Hiszpanii, Australii i oczywiście Polski – m.in. znany z kabaretu Limo Wojciech Tremiszewski, Zbigniew Zamachowski czy Czesław Mozil. Dziać się więc będzie wyjątkowo dużo i choć nacisk położony jest przede wszystkim na niezależny teatr, to z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.teatrbrama.org.

Pszczelarze zapraszają

Kamień Pomorski. W sobotę w Kamieniu Pomorskim odbędą się Wojewódzkie Dni Pszczelarza, organizowane już po raz 12. Do miasteczka przyjadą pszczelarze z całego regionu oraz ich koledzy po fachu z zagranicy. Będzie to doskonała okazja, by poznać sposoby produkcji i smaki zachodniopomorskich miodów, a także dowiedzieć się jak wygląda na co dzień praca pszczelarza. Święto pszczelarzy rozpocznie o g. 10 cykl wykładów w hali widowiskowo-sportowej. O godz. 14 organizator – Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie – zaprasza mieszkańców i gości na stadion miejski. Tu będzie kiermasz miodów, konkursy dla dzieci oraz występy artystyczne.

Festiwal Food Trucków

Stargard. Na dwa dni Rynek Staromiejski zamieni się w arenę najlepszych smaków z całego świata. Pojawią się znane i lubiane food trucki, serwujące zarówno klasykę street foodu: burgery, frytki i zapiekanki, jak i bardziej oryginalne dania europejskiej i światowej kuchni. Organizatorzy zapraszają na III Festiwal Smaków Food Trucków w Stargardzie – w sobotę od g. 12 do 21 i w niedzielę – od g. 12 do 20. Festiwal to nie tylko jedzenie. – W ramach wydarzenia przygotowaliśmy specjalną strefę dla dzieci, czy też strefę chill-outu, gdzie przy spokojnej muzyce będzie można oddać się beztroskiemu nicnierobieniu. Zapraszamy także do udziału w konkursach i zawodach, które przygotowaliśmy specjalnie dla Was – zachęcają organizatorzy.

Festyn ekologiczny

Łobez. W sobotę o g. 12 na placu przy ul. Murarskiej odbędzie się festyn ekologiczny pod hasłem „Plastik, papier, bio i szkło segregujemy – bo to jest to”. W programie blok niespodzianek dla dzieci (m.in. gry, konkursy, wata cukrowa, występ chóru Uśmiech, kwesta na rzecz chorego dziecka. Imprezę poprowadzi Artur Galczak. Głównym organizatorem festynu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka.

Pożegnanie lata na rowerze

Łobez. W niedzielę o g. 10 odbędzie się rajd rowerowy „Pożegnanie Lata”, który organizuje Ognisko TKKF Błyskawica. Po zbiórce na wyspie na Redze koło Nadleśnictwa cykliści będą mieli do pokonania dystans 42 km. Odwiedzą m.in. Bonin, Brzeźniak, Jankowo, Cianowo. Zakończenie wyprawy przy ognisku na hubertówce Bonin.

Wędkarze dzieciom

Łobez. W niedzielę o g. 9 w Łobzie na Zalewie Łożnicy odbędą się zawody wędkarskie spławikowe dla dzieci specjalnej troski. Imprezę organizuje Ognisko TKKF Błyskawica i zapewnią dla uczestników sprzęt, zanęty oraz opiekunów dla młodych moczykijów.

Śniadanie na trawie

Świdwin. W sobotę o g. 9 odbędzie się oficjalne otwarcie po rewitalizacji Parku Miejskiego (potocznie zwanego dużym parkiem) przy ul. Drawskiej. Inwestycja kosztowała 6 mln zł. W programie imprezy m.in. „Śniadanie na trawie” (poczęstunek fundują włodarze miasta), pokazy karateków i sztuki jogi oraz parkrun – biegi na 5 km dla wszystkich z pomiarem czasu. Start i meta na terenie byłej strzelnicy sportowej.

Wystawa abstrakcjonisty

Kołobrzeg. W piątek o g.19 w holu Regionalnego Centrum Kultury przy ul. Solnej 1 odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Rećko Rapsy. Malarz, który jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART, na stałe mieszka i tworzy w Koszalinie. W jego abstrakcyjnych dziełach dopatrywać się można różnorakich skojarzeń i fantazji. Wstęp wolny.

Fit Day

Kołobrzeg. W sobotę o g. 12 przy molo rozpocznie się „Kołobrzeski Fit Day z Fit Lovers”. W programie imprezy m.in. skoki na trampolinach, gry i zabawy ruchowe, pokazy sztuk walki, pokazy pole dance, stretching oraz trening i spotkanie z popularną parą Fit Lovers. Będzie także czas na zdjęcia, autografy i rozmowy z Pamelą Stefanowicz oraz Mateuszem Januszem. Wstęp wolny.

Good Vibe Festival

Kołobrzeg. W sobotę rozpocznie się dwudniowa odsłona koszalińskiej imprezy Good Vibe Festival. Na scenie plenerowej RCK o g. 18 pojawią się wykonawcy muzyki hip hopowej. Wystąpią Avi & Louis Villain, Bonson i Adi Nowak. Wstęp wolny. W niedzielę ci, którzy szukać będą alternatywnych dźwięków mogą zajrzeć do sali widowiskowej RCK. Tam o g. 18 pojawi się duet Nanook Of The North oraz zespół Niemoc. Bilety na ten festiwalowy koncert (w cenie 15 zł) dostępne w kasie RCK.

Niedziela dla Olka

Kołobrzeg. W niedzielę na placu przed Ratuszem Miejskim odbędzie się festyn charytatywny, podczas którego zbierane będą pieniądze dla Olka, podopiecznego fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko. Środki gromadzone będą na zakup potrzebnego mu sprzętu oraz opłacenie terapii z nauką komunikacji alternatywnej. W czasie festynu pojawi się wesoły Teddie Eddie. Na uczestników zabawy czekać będą także licytacje, loteria fantowa oraz… koncert Bolko Służewskiego, Wojtka Sabały i Thomasa Grotto. Udział w imprezie wolny, choć organizatorzy nie ukrywają, że liczą na szczodre datki.

Śladami historii

Kołobrzeg. W sobotę o g. 15 rozpocznie się Gra Miejska „Kołobrzeg – śladami historii od podwórka”. Zabawa, którą organizuje Miejska Biblioteka Publiczna polegać będzie na odnalezieniu 7 opisanych w zagadkach miejsc. Zgłoszenia drużyn składających się z 3 do 5 osób przyjmowane będą w siedzibie MBP najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem gry. Organizatorzy informują, że nie ma ograniczeń wiekowych. Udział w zabawie jest bezpłatny.

Muzyka w Wodnej Dolinie

Koszalin. Stowarzyszenie Przyjaciele Rokosowa zapraszają w piątek o g. 18 na zabawę muzyczną przy grillu na plaży miejskiej przy ulicy Ignacego Paderewskiego. Podczas „Zadymy w Koszalinie na Wodnej Dolinie” koncertować będą: Brass Konstrukcja, The Cassino i Marta Zalewska. Wstęp wolny.

Narodowe Czytanie w skansenie

Koszalin. W sobotnie południe Koszalińska Biblioteka Publiczna i Muzeum zapraszają do skansenu przy ulicy Jamneńskiej 24 na literackie pożegnanie wakacji w niezwykłej scenerii, wśród kwiatów i słów. Czytanie polskich nowel zainauguruje prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Podczas warsztatów uczestnicy mogą samodzielnie wykonać ekslibris lub pocztówkę ze stempelkowym wzorem jamneńskim. Nadto obejrzą wystawę ekslibrisów ze zbiorów KBP. Zagroda Jamno będzie bezpłatnie otwarta dla zwiedzających. Klimat Narodowego Czytania też w wybranych autobusach, gdzie pasażerowie wysłuchają noweli „Katarynka” Bolesława Prusa w interpretacji Jarosława Kopaczewskiego. MZK Koszalin tego dnia uruchamia specjalne linie autobusów nr 6, które z Rynku Staromiejskiego odjadą do Jamna o g. 11.19 i 11.54.

Festiwalowe ostatki

Koszalin. Dobiega końca 16. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Blok filmów konkursowych rusza w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii w piątek o g. 9.30, a w sobotę o g. 10 zaplanowane są projekcje dodatkowe. Wyjątkowo gala finałowa festiwalu z wręczeniem nagród odbędzie się już w piątek o g. 19. Uświetni go koncert grupy The Postman w repertuarze słynnych The Beatles. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zalewski śpiewa Niemena

Koszalin. W niedzielę o g. 18 w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2 Krzysztof Zalewski zaprezentuje własne wykonanie piosenek Czesława Niemena. Płyta, która trafiła do sprzedaży na początku 2019 roku, spotkała się z uznaniem publiczności i krytyków. Podobnie jak trasa koncertowa, na której zabrzmią m.in. niezapomniane przeboje jak „Dziwny jest ten świat” i „Jednego serca” czy utwory mniej znane, np. „Doloniedola” czy „Pielgrzym”. W programie będzie też od 53 lat wciąż chwytający za serce szlagier „Sen o Warszawie”.

Zabawa przy pieczonym ziemniaku

Darłowo. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół w Darłowie zaprasza na spotkanie integracyjne pn. „Bawmy się przy pieczonym ziemniaku”, które odbędzie się dziś (piątek) o g. 11 na placu przy siedzibie DORT Darłowo przy ul. Henryka Wieniawskiego 8. W programie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, np. zjeżdżalnie, animacje i konkursy z nagrodami.

(reg)

Fot. organizator

Na zdjęciu: Sobotnie widowisko w Świnoujściu stworzy 300 aktorów oraz kilkanaście koni. W inscenizacji zobaczymy żołnierzy z 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, artylerzystów, saperów oraz po broniących szańca Prusaków.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

turysta z Wroclawia
2019-09-06 12:19:07
Powiem krotko, ludzie zwiedzający w porze nocnej z czwartku na piątek Podziemne Miasto wychodzili zadowoleni. Byli pod wrażeniem. Mam nadzieję, jak i inni zwiedzający, że jeszcze takie imprezy się powtórzą.Szóstka z plusem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ