piątek, 06 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ulicę Małkowskiego przebudują

Ulicę Małkowskiego przebudują

Ulicę Małkowskiego przebudują
Data publikacji: 2019-01-30 15:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Wywietleń: 2008 373504

Będzie kontynuacja przebudowy kolejnych ulic w śródmieściu Szczecina. W tym roku doczekają jej ul. Andrzeja Małkowskiego - od odnowionego dopiero co skrzyżowania z ul. Księcia Bogusława X do zbiegu z al. Piastów - oraz krótki odcinek ul. Królowej Jadwigi (między ulicami Małkowskiego i Bolesława Krzywoustego). Koszt inwestycji będzie jednak wyższy, niż zakładały wcześniejsze kalkulacje. Dodatkowa pula w budżecie miasta na to zadanie się znajdzie.

ZDiTM dopiero w trzecim przetargu wybrał wykonawcę. Będzie nim konsorcjum firm Elbud Szczecin - Elbud Sajewicz za cenę umowną brutto 8 712 481,77 zł, przy karze umownej na poziomie 0,7 proc. wynagrodzenia za każdy dzień opóźnienia realizacji projektu. Podpisanie z nim umowy zapowiadane jest na początek lutego.

Z rozstrzygnięciem przetargu ZDiTM czekał ponad miesiąc do dnia uchwalenia przez radnych (22 bm.) tegorocznego budżetu z autopoprawką prezydencką, zwiększającą środki na ten cel. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia został zapisany termin wykonania przebudowy do 8 miesięcy od dnia przekazania terenu budowy. A przekazanie go nastąpić powinno nie później niż do 28 lutego 2019 roku.

Dwa wcześniejsze postępowania przeprowadzone w ubiegłym roku ZDiTM unieważnił. Za pierwszym razem nie wpłynęła choćby jedna oferta na wykonanie tego zadania. W kolejnym oferentów było dwóch. Wówczas na sfinansowanie tego przedsięwzięcia (chodzi o roboty drogowe na łącznych odcinkach o długości 360 m) ZDiTM zamierzał przeznaczyć 5 399 564, 10 zł brutto. Tymczasem najtańsza z ofert przekraczała tę kwotę o ponad 3 mln 336 tys. zł. Taką złożyło wtedy konsorcjum firm Elbud (lider) i Elbud Jarosław Sajewicz-Elżbieta Tomasiak (partner) i opiewała ona na 8 766 230, 62 zł. Wówczas do zlecenia startowała również ze swoją ofertą Eurovia POLSKA SA, z ceną usług jeszcze wyższą, bo skalkulowaną na 10 202 942, 57 zł. Wtedy z braku pieniędzy przetarg też został unieważniony.

- Objęta zadaniem okolica zmieni się diametralnie - twierdzi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM. -  Pojawią się nowe chodniki z płyt granitowych, wyremontowane będą jezdnie, wykonana zostanie mała architektura i zieleń. Strefa 30, która pojawi się w rejonie remontowanych ulic, da pieszym bezpieczeństwo i określi charakter tego fragmentu miasta.

Jak dodaje rzeczniczka ZDiTM, wzdłuż ul. Małkowskiego pojawi się dwustronny szpaler drzew. Dwa z nich zaplanowano w kracie, przy kolejnych 24 drzewach zaprojektowano zieleńce. Wzdłuż ulicy ustawione mają być betonowe donice z siedziskiem z kompozytu drewnianego, obsadzone roślinami ozdobnymi. Przy skrzyżowaniu ul. Małkowskiego z ul. Królowej Jadwigi także urządzone zostaną miejsca do odpoczynku w otoczeniu zieleni. Wzdłuż ul. Królowej Jadwigi na jej odcinku od ul. Bolesława Krzywoustego do ul. Małkowskiego zaplanowano posadzenie 9 drzew.

Według dokumentacji na ul. Andrzeja Małkowskiego przewidziany jest remont jezdni o nawierzchni bitumicznej oraz wykonanie nowej konstrukcji chodników z płyt granitowych. Po modernizacji ma się ona stać ulicą z ruchem jednokierunkowym. Przebudowana zostanie jezdnia w rejonie skrzyżowań oraz w rejonie „sugerowanych” przejść dla pieszych. Na jezdni zaprojektowano nakładkę bitumiczną grubości średnio 9 cm. W rejonie skrzyżowań i „sugerowanych” przejść dla pieszych nawierzchnia ma być wykonana z kostki granitowej szarej 15x15x15 cm. Z kolei nawierzchnia chodników wykonana zostanie z płyt kamiennych o wymiarach 100x60 cm układanych na styk. Opaska wzdłuż krawężnika i przy budynkach ułożona zostanie z kostki kamiennej szarej 10x10x10 cm. Projekt zakłada też urządzenie zatok postojowych do parkowania równoległego z jednej i prostopadłego z drugiej strony jezdni. Takie same parametry i rozwiązania w projekcie przyjęto dla ul. Królowej Jadwigi. Na tym jej odcinku - po modernizacji - również ma być wprowadzony ruch jednokierunkowy. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Ul. Andrzeja Małkowskiego przed planowaną w tym roku przebudową.

 

 

 

 

 

 

Ulicę Małkowskiego przebudują Ulicę Małkowskiego przebudują

Komentarze

Srystek
8 miesiecy na taki kawalek???znajac zycie bedzie rok.Krzystek to najgorszy prezydent
2019-01-31 20:34:14
ODWOLAC KRZYSTKA
Ilosc miejsc parkingowych zmniejszy sie diametralnie.teraz zaparkowac jest ciezko.,bedzie lipa jak na odvinku do kosmosu .KRZYSTEK KOREK POSZEDL
2019-01-31 20:20:56
Psy
Popieram ,przebudowa tych ulic to dobra inwestycja.A....psy i ich panie,panowie do.......nauki podstaw kultury w cywilizowanym kraju.
2019-01-31 14:19:50
HogoFogo
@Boger Przebudowa ul. Małkowskiego jest potrzebna mieszkańcom ul. Małkowskiego.
2019-01-31 11:02:47
Boger
Komu jest obecnie potrzebna przebudowa ul. Małkowskiego, najpierw trzeba dokończyć ul. Jagiellońską, której modernizacja kończy się na pl. Zamenhoff'a.
2019-01-31 10:39:35
nh
może jednak najpierw obwodnica by ruch z centrum wyprowadzić?
2019-01-30 20:53:44
po jakiego grzyba?
ale prezio szaleje! zamiast wyprostować chodniki i krawężniki i ewentualnie dać nową nakładkę asfaltową to on robi przebudowę ulicy, o co tu chodzi??? /na mieście syf że hej, a kupy i tak leżą odłogiem/.
2019-01-30 18:09:24
V
a kiedy wreszcie przebudowa wojska polskiego od placu zwycięstwa do sprzymierzonych
2019-01-30 17:43:31
jab
Co z tego, że ulica ta, i inne, zostaną przebudowane, jeśli nadal chodniki w centrum będą nadal os..ne psimi kupami. Przejść nie można, cały czas trzeba patrzeć pod nogi aby nie wdepnąć. Kto w końcu wychowa właścicieli psów ? Co robi straż miejska w tym temacie ? Zresztą, sprawa psich kup dotyczy nie tylko centrum miasta, ale także osiedli mieszkaniowych.
2019-01-30 17:32:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie