Blisko tysiąc osób – uczniów szkół podstawowych i seniorów – wzięło udział w wyjątkowych szkoleniach, organizowanych przez ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Jak zachować się w razie wypadku, jakie informacje przekazać dyspozytorowi podczas wzywania karetki, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową – to tylko część zagadnień, jakich w ostatnich miesiącach uczyły się dzieci i seniorzy ze Szczecina. Zajęcia odbyły się w ramach projektu pod nazwą „Szkolenie dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy (klasy I-IV) oraz szkolenie dla seniorów podczas Regionalnych Obchodów Dnia Seniora”. Zadanie finansowane było z budżetu Urzędu Marszałkowskiego (koszt projektu 7305 zł).
Szkolenia prowadzili ratownicy medyczni Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W zajęciach udział wzięło blisko tysiąc osób: 500 seniorów oraz 500 uczniów z czterech szkół podstawowych w Szczecinie (SP nr 48 przy ul. Czorsztyńskiej 35, SP nr 68 przy ul. Zakole 1A, SP nr 39 przy ul. Kablowej 14 i Katolicka Szkoła Podstawowa przy ul. Skalistej 24).
Celem zajęć było m.in. nauczenie uczniów i seniorów pierwszej pomocy, pokazanie potencjalnych wypadków, uświadomienie zagrożeń występujących w najbliższym otoczeniu oraz pokazanie, jak reagować w razie ich wystąpienia.
Zarówno seniorzy, jak i uczniowie najpierw słuchali informacji przekazywanych przez ratowników medycznych. Potem każdy uczestnik szkolenia miał możliwość przećwiczenia przyswojonej wiedzy w praktyce. Na przyniesionych przez ratowników fantomach uczył się wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Inscenizowane były też scenki, w których uczestnicy szkoleń ćwiczyli, jak prawidłowo wzywać karetkę.
Po zakończeniu zajęć uczestnicy otrzymali ulotki, a placówkom, w których przeprowadzono szkolenia, przekazano informacyjne plakaty, maseczki do udzielania pierwszej pomocy oraz środki opatrunkowe i odkażające.
(k)
Fot. WSPR