Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Uczyli się ratować życie

Data publikacji: 2018-06-27 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-24 10:24
Uczyli się ratować życie
 

Zakończyły się dwa pierwsze etapy projektu „System życia”, który Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Świnoujściu, realizuje razem ze swoim partnerem strategicznym, firmą Gaz-System.

Pierwszy etap projektu był realizowany w szkołach podstawowych. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich gimnazjów. Celem zajęć było przypomnienie i doskonalenie schematu udzielania pierwszej pomocy i wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Dla wielu z uczestników projektu był to czas na utrwalenie procedur działania oraz poprawienie techniki wykonywania ucisków klatki piersiowej i oddechów ratowniczych – tłumaczy Jarosław Włodarczyk, szef świnoujskiego WOPR.

Drugą część zajęć stanowił konkurs, który polegał na dwuminutowej, ciągłej resuscytacji wykonywanej na elektronicznych fantomach. Po wykonaniu zadania każdy z uczestników otrzymywał informację zwrotną o poziomie efektywności prowadzonych zabiegów, a także o tym, co należałoby poprawić, aby podwyższyć uzyskany wynik.

Były też ćwiczenia postępowania w przypadku zakrztuszenia, które w rzeczywistości może być bezpośrednią przyczyną zatrzymania krążenia. Z każdej szkoły zostało wytypowanych dziesięć najlepszych osób, które zmierzyły się ze sobą w finale o tytuł „Mistrza Mistrzów”, który odbył się w świnoujskim Kinie Cinema 3D. Tam w rywalizacji indywidualnej oraz grupowej walczyło między sobą około 40 finalistów, którzy w czasie dwuminutowej (indywidualnie) oraz dziesięciominutowej (grupowo) resuscytacji musieli wykazać się jak najlepszą efektywnością wykonywanych zabiegów resuscytacyjnych.

Pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej zajęła Szkoła Podstawowa nr 6, drugie Szkoła Podstawowa nr 3, trzecie Szkoła Podstawowa nr 4, a czwarte Szkoła Podstawowa nr 1. W rywalizacji indywidualnej najlepszy okazał się Patryk Pulchny, drugie miejsce zajęła Kornela Dąbrowska, a trzeci wynik miał Igor Wojciechowski. Tytuł „Mistrza Mistrzów” przypadł Miłoszowi Popinowi.

Za zwycięstwo w rywalizacji drużynowej dla całej drużyny ufundowane zostały wejściówki do Kina Cinema3D, za trzy pierwsze miejsca uczestnicy otrzymali wakacyjny kurs ratownika WOPR, natomiast dla „Mistrza Mistrzów” ufundowany został dwutygodniowy obóz o profilu ratowniczym sponsorowany przez TWR Collegium Świnoujście.

– To nie koniec naszego projektu – dodaje J. Włodarczyk. – Przeprowadzaliśmy zajęcia w przedszkolach oraz z gimnazjalistami. Latem będziemy urządzać pokazy i prowadzić działania edukacyjne na plaży. Młodzież z naszego miasta zaprojektowała kolorowe opaski z miejscem na numer telefonu, które będziemy rozdawać. Ostatnim etapem projektu będą szkolenia dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tekst i fot. BaT

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA