wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Kraj > Prezydent podpisał nowelę ws. wynagrodzeń pracowników medycznych

Prezydent podpisał nowelę ws. wynagrodzeń pracowników medycznych

Prezydent podpisał nowelę ws. wynagrodzeń pracowników medycznych
Data publikacji: 2018-10-03 22:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-22 12:15
Wywietleń: 1400 354471

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w środę (3 października) nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Od połowy ubiegłego roku obowiązują przepisy określające minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i diagnostów. Zastrzeżenia do ustawy zgłaszały związki zawodowe, które domagały się zarówno wyższych wynagrodzeń, jak i objęcia regulacją kolejnych grup pracowników zatrudnionych w placówkach medycznych. Resort zdrowia zapowiadał nowelizację ustawy.

W nowelizacji rozszerzono zakres podmiotowy ustawy m.in. o pracowników działalności podstawowej, których zawód związany jest z udzielaniem świadczeń. Chodzi m.in. o rejestratorki, sekretarki medyczne i salowe.

Prezydent powiedział po podpisaniu ustawy, że całego systemu ochrony zdrowia nie da się uzdrowić jednym ruchem.

- To jeden z elementów, które przyczyniają się do tego, że proces uzdrawiania postępuje" - podkreślił. - System ochrony zdrowia ma służyć wszystkim naszym rodakom. Cały czas próbujemy go naprawić i dzieje się to już w Polsce, można powiedzieć, od dziesięcioleci, biorąc pod uwagę, że prawie 30 lat minęło od 1989 r. Dziękował za to, że ustawa powstała. - Zmiana jest niezwykle istotna, była przeze mnie oczekiwana. Także i ja podejmowałem swego czasu interwencje w tej sprawie – wskazał.

Prezydent przypominał, że w lipcu 2017 r. podpisał ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych. - Wtedy już sygnalizowaliśmy, sobie nawzajem, można tak powiedzieć, że ustawa nie załatwia sprawy w sposób systemowy, że wyodrębnia znowu pewną grupę pracowników, że prowadzi do dysproporcji, do niesprawiedliwego zróżnicowania wśród osób uczestniczących w procesie ochrony zdrowia – wskazał.

Jako beneficjentów podpisanej w środę ustawy prezydent wymienił m.in. "sanitariuszy, fizyków medycznych, techników, i opiekunki". - To osoby, które uczestniczą w procedurach medycznych, a nie wykonują zawodów medycznych – mówił.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podziękował prezydentowi za podpisanie ustawy.

- Zmienia ona sposób patrzenia na środowisko służby zdrowia w Polsce - powiedział. Zaznaczył, że m.in. w procesie opieki i terapii uczestniczą również osoby, które nie wykonują stricte zawodów medycznych. - Ta ustawa mówi, że te osoby są też ważne w systemie - oświadczył. - Dla mnie to jest systemowa zmiana patrzenia na ochronę zdrowia, patrzenia na grupę, która opiekuje się pacjentem.

Zwrócił uwagę, że m.in. bez techników, inżynierów, opiekunów medycznych, czy sekretarek szpital przestałby funkcjonować. - Były to osoby często zwalniane w pierwszej kolejności dlatego, że nie były ujmowane w katalogu zawodów, które są niezbędne do wykonywania świadczeń medycznych - stwierdził.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podkreślił, że podpis prezydenta pod ustawą to kolejny bardzo ważny krok w polepszeniu sytuacji finansowej pracowników w podmiotach leczniczych. Zaznaczył, że obowiązujące przepisy (od połowy ubiegłego roku) określające minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych były niesprawiedliwe społecznie. - Od samego początku mówiliśmy, że ta ustawa ma braki - powiedział. - Przez rok walczyliśmy osamotnieni, jako jedyny związek zawodowy, o to, aby dzisiaj oznajmić wszystkim pracownikom niemedycznym, że sprawiedliwość społeczna, minimalne wynagrodzenie zasadnicze będzie regulowane w ustawie także dla nich.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju jest 35 tys. etatów pracowników działalności podstawowej. Resort wskazywał w toku prac legislacyjnych, że nie wszyscy z tych 35 tys. mają wynagrodzenie niższe, niż zakłada ustawa. Poniżej zakładanego minimum zarabia w tej grupie około 20 proc. osób z wyższym wykształceniem, około 40 proc. ze średnim i 75 proc. z wykształceniem podstawowym.

(pap)

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Na zdjęciu: od lewej minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Maria Ochman - przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, prezydent Andrzej Duda, przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Komentarze

do @ trohan (bez odbiorru)
Cyt. "Nie zauważyłeś iż tematem jest "Prezydent podpisał nowelę ws. wynagrodzeń pracowników medycznych", a Jarun wpi..."
2018-10-07 20:20:07
do @ trohan
- no ku--ćwa! Przecież sam debilu wypominasz co Kaczyński mówił w 2007 roku! Trzymaj się z Jarunem tematu!
2018-10-07 20:03:55
do@do paranoika
Jednak jesteś zdrowo szurnięty. Komu by się chciało śledzić, zapisywać co redaktor ps.Jarun powiedział (napisał) pół roku temu? Nikomu, chyba, że świrowi z obsesją.
2018-10-07 11:27:41
do @ trohan
- będą milczał tak długo, dopóki Jarun nie będzie nawijał; kurdupel, Adrian skaut, polonistki z prowincjonalnej szkółki, chciwa baba, Mateuszek-bluzg, Jarek i jego /zdechły/ kot Alik, kaczorek - to ostatnie..Tak na poważnie to robię sobiw "nabiał" z Jaruna intelektualisty. Nie zauważyłeś iż tematem jest "Prezydent podpisał nowelę ws. wynagrodzeń pracowników medycznych", a Jarun wpi..la; "Ostatnio udzielił wywiad Polsatowi. Żenada. Adrian skaut "zagadywał" niewygodny temat. Nie dorósł do pełnionej funkcji. To pomyłka, kpina...". Dyskusja mogła być na temat tego co "Podpisał prezydent". Według moich obserwacji to Jarun jako pierwszy "zaszczekał" (najczęściej to czyni na forum)na PiS-ora - taka jest rola kundla.
2018-10-06 16:03:23
trohan
Masz czubie jakiegoś hopla na punkcie Jaruna. Jarun powiedział to, Jarun powiedział tamto, albo nic nie powiedział, a ty świrku widzisz i słyszysz jakieś głosy.
2018-10-06 09:30:26
do @ spodnie
- te s_PO_dnie do PO_prawki, tak chce Jarun.
2018-10-05 14:24:13
spodnie
obaj panowie z lewej i prawej strony mają b.ciekawe spodnie , zdecydowanie długie nogawki. ten w środku jest ok , w miarę.
2018-10-05 09:20:30
A, a, a...
To po ile teraz dostana...??
2018-10-04 11:47:43
Jarun
Ostatnio udzielił wywiad Polsatowi. Żenada. Adrian skaut "zagadywał" niewygodny temat. Nie dorósł do pełnionej funkcji. To pomyłka, kpina...
2018-10-04 08:15:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie