Czwartkowy egzamin z języka obcego był dla ósmoklasistów ostatnim i - jak stwierdzili - najłatwiejszym. Uczniowie zakończyli nim trzydniową serię testów sprawdzających ich wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego z poziomu szkoły podstawowej.
Uczniowie mogli zdawać wyłącznie ten język obcy, którego uczyli się jako głównego. Aż 95,7 proc. wszystkich ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego. Natomiast 3,8 proc. zdających pisało egzamin z języka niemieckiego, a jedynie 0,5 proc. z pozostałych języków: francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego.
W arkuszu znalazły się zarówno zadania zamknięte jak i otwarte, część odnosiła się do nagranych tekstów, które w czasie egzaminu były odsłuchiwane. Ósmoklasiści musieli się wykazać rozumieniem, tworzeniem i przetwarzaniem tekstów w języku obcym. Arkusz z języka angielskiego zawierał 14 zadań, w tym pracę pisemną polegającą na opisaniu w mailu do kolegi z Anglii pożegnania koleżanki, która przeprowadza się za granicę.
- Ogólnie egzamin z angielskiego był dosyć prosty, ale dość trudne były zadania ze słuchu - stwierdzili szczecińscy ósmoklasiści. - Ale po matematyce już nic nas nie mogło zaskoczyć.
Niektórzy przyznali, że jeszcze w środę robili ostatnie powtórki przed egzaminem z języka obcego lub mieli specjalne korepetycje. Jak stwierdzili ósmoklasiści to też się przydało, bo arkusz sprawdzał wiedzę na różne tematy: zakupy przez internet, spotkania towarzyskie, rozmowa telefoniczna, tekst na uzupełnienie luk o czasach szkolnych Szekspira, czy o niedźwiedziach w Parku Yellowstone. Uczniowie mieli 90 minut na rozwiązanie wszystkich zadań.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wyniki nie mają co prawda wpływu na oceny na świadectwie końcowym, ale dają punkty w rekrutacji do szkół średnich. W całym kraju egzaminy ósmoklasisty pisze 347,7 tys. uczniów w 12,4 tys. szkół podstawowych. W Szczecinie przystępuje do niego prawie 2,9 tys. uczniów w 45 szkołach podstawowych.
Z powodu epidemii koronawirusa egzaminy odbywały się w specjalnym reżimie sanitarnym. Uczniowie pisali w małych grupach w wielu salach, w których ławki musiały być rozstawione w odległości 1,5 m w każdym kierunku. Przy wejściu do szkół mieli mierzoną temperaturę i dezynfekowali ręce. Każdy musiał mieć obowiązkową maseczkę zakrywającą usta i nos, którą mógł zdjąć dopiero po zajęciu miejsca. Uczniowie musieli być zaopatrzeni we własne przybory do pisania i własną butelkę wody. Codziennie ok. godz. 13 arkusze egzaminacyjne były publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminów ósmoklasiści poznają 31 lipca.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Dariusz GORAJSKI
Na zdjęciu: Od wtorku do czwartku ósmoklasiści pisali egzaminy, na zdjęciu uczniowie SP 63 z OI w Szczecinie przed egzaminem z języka polskiego