poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ósmoklasiści zdali język polski

Ósmoklasiści zdali język polski

Ósmoklasiści zdali język polski
Data publikacji: 2020-06-16 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18 20:18
Wywietleń: 753 459616

Ósmoklasiści zadowoleni wyszli we wtorek (16 czerwca) ze szkół po egzaminie z języka polskiego. To pierwszy, z serii trzech egzaminów na koniec nauki w szkole podstawowej, który całościowo sprawdza ich wiedzę z tego przedmiotu. 

Uczniowie mieli 120 minut, aby odpowiedzieć na zawarte w 20-stronicowym arkuszu egzaminacyjnym pytania otwarte i zamknięte oraz na napisanie dwóch prac pisemnych - krótkiej i długiej. Jak twierdzili czasu wystarczyło.

- W arkuszu były pytania z lektury obowiązkowej "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Był też tekst na czytanie ze zrozumieniem na temat pasji. Trzeba było napisać ogłoszenie, pisałem  o spotkaniu z człowiekiem, który będzie opowiadał o swoich pasjach. Jeśli chodzi o długą pracę pisemną do wyboru były dwa tematy: przemówienie, że dzięki książkom człowiek staje się mądrzejszy lub opowiadanie o spotkaniu z bohaterem lektury i czego on mnie nauczył. Ja wybrałem temat pierwszy, mam nadzieję, że praca jest wystarczająco długa - dzielił się swymi wrażeniami po egzaminie Mateusz, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie.

Po raz drugi w historii

Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz drugi w historii polskiej szkoły. Zastąpił on dwa inne po likwidacji gimnazjów: sprawdzian szóstoklasisty oraz egzamin gimnazjalny. To trzydniowa mała matura. W Szczecinie egzaminy ósmoklasisty pisze prawie 2,9 tys. uczniów w 45 szkołach podstawowych. Po wtorkowym egzaminie z języka polskiego czekają ich jeszcze: egzamin z matematyki w środę oraz egzamin z języka obcego w czwartek. Uczniowie codziennie zaczynają egzaminy o godz. 9.  Z powodu epidemii koronawirusa odbywają się one w specjalnym reżimie sanitarnym. Ósmoklasiści przyznali, że oprócz stresu związanego z egzaminem, powoduje to do dodatkowe napięcie. Uczniowie piszą nie w jednej, lecz w wielu salach, w których ławki są rozstawione w odległości 1,5 m w każdym kierunku. Przed egzaminem ustawiali się przed szkołą z zachowaniem społecznego dystansu. Uczniowie SP63 z OI przy wejściu mieli mierzoną temperaturę i dezynfekowali ręce. Do chwili zajęcia miejsca w sali, każdy musiał mieć obowiązkową maseczkę zakrywającą usta i nos, którą można było zdjąć po zajęciu miejsca. Każdy ósmoklasista musiał być zaopatrzony we własne przybory do pisania i własną butelkę wody. Rodzice, którzy przyszli, pozostawali na zewnątrz.

Codziennie ok. godz. 13 arkusze egzaminacyjne są publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Liczyli na łatwiejsze pytania

Jeszcze przed egzaminami niektórzy uczniowie i rodzice liczyli na to, że z powodu utrudnionych okoliczności, pytania będą łatwiejsze. Tak się jednak nie stało, ponieważ arkusze były opracowane i drukowane jeszcze przed wybuchem epidemii. Zgodnie z harmonogramem roku szkolnego egzamin miał się odbywać w kwietniu, ale z powodu koronawirusa został przełożony na czerwiec. Na arkuszach egzaminacyjnych są jednak jego pierwotne daty. Uczniowie przyznają, że dodatkowe dwa miesiące poświęcili na powtórki materiału. Od 25 maja korzystali z konsultacji z nauczycielami na terenie szkoły.

Podobnie jak w przypadku matury z języka polskiego, tak i tym razem pojawiły się informacje o przeciekach tematów. W internecie są skriny potwierdzające, że przed egzaminem przez Google wyszukiwano "Quo vadis" oraz tematy z arkusza, ale oprócz nich wyszukiwano też "Małego Księcia" A. Saint-Exupery, "Latarnika" H. Sienkiewicza i "Artystę" S. Mrożka. Służby będą sprawdzały skąd pochodzą wyszukiwania.

Ósmoklasiści przyznają, że w środę czeka ich najcięższy egzamin - z matematyki. W czwartek - język obcy. Wyniki z egzaminu uczniowie poznają 31 lipca.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie przed egzaminem z języka polskiego

Ósmoklasiści zdali język polski

Komentarze

Jan
Dzieciaki nie martwcie się wpisami poniżej. Trzymamy kciuki za wasze wyniki. Młodzieży kochana szkoda było nerwów na to czekanie, ale to wina dorosłych. A wy pustaki balbiny i dextery do łaźni bo waszym potem, zawodówką i PGR od ekranu wali.
2020-06-17 15:58:15
balbinka
ZDJĘCIE PRZEDSTAWIA PLEBS . RODZICE PEWNIE TEŻ Z PLEBSU NA KREDYTACH. JAK MOŻNA WYPUŚCIĆ BACHORA W OBUWIU SPORTOWYM NA EGZAMIN SZKOLNY?????????????? JAKIE TO BURACTWO !!!!!!!!!!!!!!!!
2020-06-17 09:18:59
dexter
NA EGZAMIN W OBUWIU SPORTOWYM??? CO ZA BURACTWO WYCHOWAŁO TE KAPUSTY?????
2020-06-17 09:12:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie