Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Uczniowie i nauczyciele czekają na terminy. Szkolne egzaminy możliwe w czerwcu

Data publikacji: 10 kwietnia 2020 r. 18:04
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2020 r. 09:53
Uczniowie i nauczyciele czekają na terminy. Szkolne egzaminy możliwe w czerwcu
 

Egzaminy ósmoklasisty i maturalny mają się odbyć nie wcześniej niż w czerwcu. - Postaramy się wyznaczyć terminy egzaminów ósmoklasisty i matur najszybciej jak to możliwe - zapowiedział w piątek w Polskim Radiu minister edukacji Dariusz Piontkowski. Szczecińscy maturzyści i nauczyciele są zdania, że matury powinny się odbyć.

Planowane na kwiecień egzamin ósmoklasisty i na maj - egzamin maturalny nie odbędą się w tych terminach z powodu epidemii koronawirusa. Szczecińscy maturzyści, z którymi rozmawialiśmy są zadowoleni z przesunięcia terminu matur, jednak nie chcieliby aby zostały one zupełnie odwołane, jak stało się w przypadku matury międzynarodowej.

- Rozumiem niepokój i niepewność uczniów, jednak znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej - powiedziała nam Jolanta Jastrzębska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z klasą IB matury międzynarodowej . - Odwołanie matury międzynarodowej dotyczy krajów całego świata. Dziś nie wiemy, co się zadzieje za miesiąc, jeśli chodzi o epidemię koronawirusa. W części krajów być może będzie ona już gasnąć, a w innych wybuchnie. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.

Minister Piontkowski: Terminy egzaminów z 3-tygodniowym wyprzedzeniem

Do 26 kwietnia przedłużono zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach. Jak powiadomił w czwartek minister edukacji nowe terminy egzaminów zostaną podane z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. W kwestii przywrócenia zajęć w szkołach ministerstwo edukacji bierze pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze: zarówno lekcje w maseczkach ochronnych, z zachowaniem bezpiecznej odległości, jak i zakończenie roku szkolnego bez powrotu uczniów do szkół. Jak podkreślił w radiu minister Piontkowski obecne przepisy umożliwiają nauczycielom zdalne wystawianie ocen i klasyfikowanie uczniów. W pierwszej kolejności obejmie to tegorocznych maturzystów. Dla nich bowiem rok szkolny zakończy się już 24 kwietnia.

- Uważam, że matury powinny się odbyć, żeby nie odcinać uczniom drogi na uczelnie, zarówno krajowe jak i zagraniczne trudno jednak w tej chwili mówić o przybliżonym nawet terminie - powiedziała nam Urszula Pańka, miejska radna komisji edukacji i dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. - Egzamin maturalny jest bardzo ważny. Dzieci, które będą chciały w przyszłości iść na studia, nie powinny zostać pozbawione tej możliwości z tego powodu, że nie mogły przystąpić do matury. 

Nie będzie zdalnych egzaminów szkolnych

Kiedy odbędą się egzaminy jeszcze nie wiadomo. MEN podkreślił, że nie odbędą się one zdalnie. Minister wspomniał, że rozważane jest dopasowanie ich terminu do egzaminów zawodowych, które mają się odbyć pod koniec czerwca. Jak zaznaczył mogłyby one być przeprowadzone z zachowaniem środków ostrożności. Z powodu tych zmian przesunięte zostaną również terminy rekrutacji do szkół średnich i na uczelnie wyższe.

MEN rozważa możliwość powrotu do zajęć w budynkach szkolnych jeszcze w czerwcu - na tydzień lub dwa przed końcem roku szkolnego, który jest zaplanowany na 26 czewrwca. Jeśli z powodu rozwoju epidemii nie byłoby to możliwe, zajęcia mają być w szkołach wznowione od nowego roku szkolnego.

Z okazji Świąt Wielkanocnych minister edukacji Dariusz Piontkowski przekazał życzenia dyrektorom szkół, nauczycielom, a także rodzicom i uczniom: "Zbliżające się Święta Wielkanocne, to święta radości i święta nadziei. W tym roku przebiegają one w szczególnej atmosferze. Nie będziemy mogli tak licznie spotykać się w gronie rodzinnym. Mimo wszystko mam nadzieję, że te święta przyniosą i dużo optymizmu i nadziei na to, że wkrótce wrócimy do naszego normalnego, tradycyjnego stylu życia. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego – zdrowia i pomyślności z okazji Świąt Wielkanocnych". Można je obejrzeć na YouTube.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Nie wiadomo, czy w tym roku szkolnym zapełnią się jeszcze puste korytarze szczecińskich szkół.  

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA