poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Egzamin ósmoklasisty. Matematyka nie taka straszna

Egzamin ósmoklasisty. Matematyka nie taka straszna

Egzamin ósmoklasisty. Matematyka nie taka straszna
Data publikacji: 2020-06-17 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18 20:02
Wywietleń: 884 459721

Środowy egzamin z matematyki za ósmoklasistami. Tego sprawdzianu uczniowie obawiali się najbardziej, ale po wyjściu z egzaminu miny mieli raczej wesołe. 

W całym kraju egzaminy ósmoklasisty pisze 347 tys. uczniów w 12,4 tys. szkołach podstawowych. W Szczecinie - przystępuje do niego prawie 2,9 tys. uczniów w 45 szkołach podstawowych.

Czas na matematykę

- Nie było tak źle, zadania zamknięte były dość proste - powiedział nam uczeń Zespołu Szkół Sportowych w Szczecinie po wyjściu ze szkoły. - Trochę obawiałem się geometrii, ale w arkuszu były tylko dwa takie zadania i jakoś dałem radę.

Egzamin z matematyki, po wtorkowym z języka polskiego, był drugim z serii trzech egzaminów na koniec nauki w szkole podstawowej. Sprawdzają one całościowo wiedzę uczniów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Podczas egzaminu z matematyki uczniowie mieli 100 minut na rozwiązanie ponad 20 zadań otwartych i zamkniętych. Jak twierdzili czasu wystarczyło, jedynie nieliczni wychodzili nieco wcześniej. - Nie ma co się spieszyć, zawsze po rozwiązaniu lepiej sprawdzić zadania i wyniki - mówili.

Z powodu epidemii koronawirusa egzaminy odbywają się w specjalnym reżimie sanitarnym. Ósmoklasiści przyznali, że mimo stresu drugi dzień już był trochę łatwiejszy, bo oswoili się z tą sytuacją. Uczniowie codziennie o godz. 9 piszą w małych grupach w wielu salach, w których ławki są rozstawione w odległości 1,5 m w każdym kierunku. Przy wejściu do szkól mają mierzoną temperaturę i dezynfekują ręce. Do chwili zajęcia miejsca w sali każdy musi mieć obowiązkową maseczkę zakrywającą usta i nos, którą może zdjąć po zajęciu miejsca. Każdy ósmoklasista musi być zaopatrzony we własne przybory do pisania i własną butelkę wody. Rodzice nie mogą wejść na teren szkoły.

W czwartek egzamin z języka obcego

Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz drugi w historii, po likwidacji gimnazjów zastąpił: sprawdzian szóstoklasisty oraz egzamin gimnazjalny. To trzydniowy test. Codziennie ok. godz. 13 arkusze egzaminacyjne są publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

W czwartek ósmoklasistów czeka ostatni już egzamin - z języka obcego.  Najczęściej wybieranym jest język angielski. Jak podała CKE w całym kraju zdaje go 95,7 proc. wszystkich ósmoklasistów. Natomiast 3,8 proc. zdających przystąpi do egzaminu z języka niemieckiego. Pozostałe języki: francuski, hiszpański, rosyjski, włoski zdaje 0,5 proc uczniów.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Zadowolone ósmoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 33 w ZSS w Szczecinie po egzaminie z matematyki.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie