Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Świnoujścianie oddali hołd Adamowiczowi

Data publikacji: 14 stycznia 2019 r. 20:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Świnoujścianie oddali hołd Adamowiczowi
Fot. Bartosz Turlejski  

Świnoujścianie na placu Wolności zebrali się, żeby oddać hołd Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. Pod wielkim sercem płonie obecnie wiele zniczy. Przemawiał również Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

- Ogromny smutek… żal… złość… Nie ma słów, które oddałyby to, co teraz czuję. Do widzenia Panie Prezydencie Gdańska, do zobaczenia w lepszym świecie - napisał na swoim Facebooku Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia chwilę po tym jak Polskę obiegła wieść o śmierci Pawła Adamowicza.

Kolejni samorządowcy ze Świnoujścia komentują to, co się zdarzyło. „Żal”, „smutek”, „złość” - to najczęściej powtarzające się słowa. Niedługo po tym jak Polskę obiegła wieść o ataku nożownika w ostrych słowach na swoim Facebooku sprawę komentował Paweł Sujka, zastępca prezydenta. Barbara Michalska, pierwsza zastępczyni prezydenta Świnoujścia podkreślała z kolei wsparcie przez P. Adamowicza idei budowy tunelu pod Świną.

- Znałam osobiście. Wspierał nas w sprawie budowy tunelu. Otwarty, życzliwy człowiek. Ogromna strata dla gdańszczan i nie tylko - skomentowała B. Michalska.

Dłuższy wpis na swoim profilu na Facebooku zamieścił również Marek Niewiarowski, świnoujski radny, od lat organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na wyspach.

- Czy można było temu tragicznemu wydarzeniu zapobiec? Z pewnością tak. Nikt nie ma chyba wątpliwości skąd nienawiść i medialny hejt spływający od lat na Fundację WOŚP się wziął. Winni temu, że w publicznej przestrzeni zapanował język nienawiści są politycy - zwłaszcza ci z obecnie rządzącej partii. Nie bez winy jest część kościelnej hierarchii. Dla nich wszystkich Jurek Owsiak i kierowana przez niego Fundacja, była wrogiem i zagrożeniem. Dlaczego? Ano dlatego, że zrobiono wiele żeby zdeprecjonować działania tak Owsiaka, jak i fundacji. Powód był oczywisty, ktoś za kim idą dziesiątki tysięcy ludzi, jest dla władzy niebezpieczny, zwłaszcza dla tej władzy, która systemowo niszczy autorytety ludzi i instytucji - pisał m.in. na Facebooku M. Niewiarowski.

Na placu Wolności w Świnoujściu o g. 18 można było spotkać przedstawicieli różnych partii: zarówno SLD jak i PO oraz PiS. J. Żmurkiewicz mówił o swojej prywatnej znajomości z prezydentem Gdańska oraz o internetowym hejcie, który dotyka coraz więcej osób. Niedługo miało dojść do spotkania obydwu prezydentów.

Świnoujścianie żyją tym, co wydarzyło się w Gdańsku. Pod wielkim sercem na placu Wolności płonie obecnie wiele zniczy. Po przemówieniu prezydenta Świnoujścia zapadła cisza. Ludzie mówią, że są w szoku i jest im bardzo przykro. Nasi rozmówcy zastanawiają się też na ile polityka oraz karygodny sposób prowadzenia dyskursu pomiędzy działaczami poszczególnych partii przyczynił się do tego, co się stało w Gdańsku.

Tekst i fot. BaT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do: ????
2019-01-15 07:04:26
Człowieku, lecz się, wszędzie będziesz wpisywał jakiś wyimaginowany cytat? Miej trochę pokory wobec tego tragicznego wydarzenia.
????
2019-01-14 21:40:02
Cytat z 2017/18"Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby. " Czyli prezydenta-funkcjonariusza/urzednika panstwowego + gratis Roberta Lewandowskiego i reszte sportowców też do zwolnienia?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA