sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza [GALERIA]

Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza
Data publikacji: 2019-01-14 19:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 2205 371584

Około półtora tysiąca osób przyszło w poniedziałek na szczeciński plac Solidarności, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wśród szczecinian dominował żal, niedowierzanie i szok.

Ludzie w skupieniu słuchali przemówień, m.in. Ingi Iwasiów. Odczytano wiersz Wisławy Szymborskiej pt. "Nienawiść". Wielu uczestników trzymało znicze i białe róże. Wzniesiono również "światełko do nieba" ku pamięci zamordowanego prezydenta. Pod koniec mieszkańcy złożyli znicze i kwiaty pod pomnikiem Anioła Wolności.

- Był to jeden z moich najbliższych kolegów od lat, ponieważ znaliśmy się blisko 15 lat.  Był zawsze niezwykle życzliwy dla Szczecina - powiedział dziennikarzom o Adamowiczu uczestniczący w zgromadzeniu prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Wielokrotnie tu bywał, ja też bywałem w Gdańsku przy okazji różnych wydarzeń. Patriota lokalny, który kochał Gdańsk i kochał Polskę. Był otwarty do ludzi. Może dla niektórych budził kontrowersje, ale na pewno robił wszystko najlepiej, jak potrafił, i rzeczywiście pod jego rządami Gdańsk wyglądał coraz piękniej i coraz atrakcyjniej.

- To, co się wydarzyło, jest niebywałe. To mogło spotkać każdego z prezydentów. Każdy z nas, myślę, uczestniczył wczoraj w różnych wydarzeniach związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Trudno to opisać. Ślemy wyrazy współczucia rodzinie przede wszystkim pana prezydenta, bo zostawił żonę, dwójkę jeszcze niepełnoletnich dzieci. To jest dramat, dramat dla rodziny, dramat Gdańska i dramat dla Polski. Ten atak na prezydenta to jest atak na całą Polskę - kontynuował. - Lekcja pozostaje tylko taka, że trzeba walczyć z nienawiścią, która jednak w Polsce się zakotwiczyła w ostatnim czasie i to bardzo mocno. Myślę, że takie rzeczy nie powinny się wydarzać. Jesteśmy bogatym, demokratycznym krajem i takie rzeczy po prostu nie przechodzą przez głowę.

W szczecińskim magistracie wystawiona została księga kondolencyjna. Wpisów można dokonywać codziennie do godziny 20:00. Flagi na budynku magistratu opuszczono do połowy masztów. 

* * *

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem na estradzie podczas niedzielnego "Światełka do nieba", które odbyło się także w Gdańsku w ramach 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo udzielonej pomocy i przetoczenia znacznej ilości krwi, prezydent zmarł w poniedziałek na skutek rozległych obrażeń narządów wewnętrznych. Miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

(dk, pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Komentarze

bijmy się w piersi
Teraz wielu którzy tak wielkie pomyje na Prezydenta Adamowicza i naszego Owsiaka wylewali - się modlą .... Ile oszczerczych materiałów Posłów , Członków Rządu i nie mówiąc o telewizji publicznej znosiliśmy i nic / żadnych reakcji . Szef TVP powinien natychmiast zostać wyrzucony i to z hukiem (chociażby za perfidie plastelinowych ludzików) i materiały o "złodzieju i oszuście" P.Adamowiczu (przed wyborami) - a niektórzy Posłowie czy Ministrowie powinni się schować raz na zawsze . To polski Rząd zakazał promocji Owsiaka , to on nakazał polskiemu bankowi i polskiej telewizji aby zrobić wszystko co możliwe aby WOŚP-u nie było ...i się nie udało bo amerykańska TVN czy niemiecki bank pomogli. Sami się bijmy w piersi / Jacy jesteśmy okrutni / bardzo mi smutno / teraz na pogrzebie będą wszyscy ....
2019-01-15 08:51:18
.
Kadencyjność.
2019-01-15 06:59:08
??
Cytat z 2017/18"Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby. " Czyli prezydenta-funkcjonariusza/urzednika panstwowego + gratis Roberta Lewandowskiego i reszte sportowców też do zwolnienia?
2019-01-14 21:40:20
@politycy
Politycy, ocknijcie się !
2019-01-14 21:36:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie