Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza [GALERIA]

Data publikacji: 14 stycznia 2019 r. 19:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Szczecinianie w skupieniu uczcili pamięć Pawła Adamowicza
Fot. Dariusz Gorajski  

Około półtora tysiąca osób przyszło w poniedziałek na szczeciński plac Solidarności, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wśród szczecinian dominował żal, niedowierzanie i szok.

Ludzie w skupieniu słuchali przemówień, m.in. Ingi Iwasiów. Odczytano wiersz Wisławy Szymborskiej pt. "Nienawiść". Wielu uczestników trzymało znicze i białe róże. Wzniesiono również "światełko do nieba" ku pamięci zamordowanego prezydenta. Pod koniec mieszkańcy złożyli znicze i kwiaty pod pomnikiem Anioła Wolności.

- Był to jeden z moich najbliższych kolegów od lat, ponieważ znaliśmy się blisko 15 lat.  Był zawsze niezwykle życzliwy dla Szczecina - powiedział dziennikarzom o Adamowiczu uczestniczący w zgromadzeniu prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Wielokrotnie tu bywał, ja też bywałem w Gdańsku przy okazji różnych wydarzeń. Patriota lokalny, który kochał Gdańsk i kochał Polskę. Był otwarty do ludzi. Może dla niektórych budził kontrowersje, ale na pewno robił wszystko najlepiej, jak potrafił, i rzeczywiście pod jego rządami Gdańsk wyglądał coraz piękniej i coraz atrakcyjniej.

- To, co się wydarzyło, jest niebywałe. To mogło spotkać każdego z prezydentów. Każdy z nas, myślę, uczestniczył wczoraj w różnych wydarzeniach związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Trudno to opisać. Ślemy wyrazy współczucia rodzinie przede wszystkim pana prezydenta, bo zostawił żonę, dwójkę jeszcze niepełnoletnich dzieci. To jest dramat, dramat dla rodziny, dramat Gdańska i dramat dla Polski. Ten atak na prezydenta to jest atak na całą Polskę - kontynuował. - Lekcja pozostaje tylko taka, że trzeba walczyć z nienawiścią, która jednak w Polsce się zakotwiczyła w ostatnim czasie i to bardzo mocno. Myślę, że takie rzeczy nie powinny się wydarzać. Jesteśmy bogatym, demokratycznym krajem i takie rzeczy po prostu nie przechodzą przez głowę.

W szczecińskim magistracie wystawiona została księga kondolencyjna. Wpisów można dokonywać codziennie do godziny 20:00. Flagi na budynku magistratu opuszczono do połowy masztów. 

* * *

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem na estradzie podczas niedzielnego "Światełka do nieba", które odbyło się także w Gdańsku w ramach 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo udzielonej pomocy i przetoczenia znacznej ilości krwi, prezydent zmarł w poniedziałek na skutek rozległych obrażeń narządów wewnętrznych. Miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

(dk, pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bijmy się w piersi
2019-01-15 08:51:18
Teraz wielu którzy tak wielkie pomyje na Prezydenta Adamowicza i naszego Owsiaka wylewali - się modlą .... Ile oszczerczych materiałów Posłów , Członków Rządu i nie mówiąc o telewizji publicznej znosiliśmy i nic / żadnych reakcji . Szef TVP powinien natychmiast zostać wyrzucony i to z hukiem (chociażby za perfidie plastelinowych ludzików) i materiały o "złodzieju i oszuście" P.Adamowiczu (przed wyborami) - a niektórzy Posłowie czy Ministrowie powinni się schować raz na zawsze . To polski Rząd zakazał promocji Owsiaka , to on nakazał polskiemu bankowi i polskiej telewizji aby zrobić wszystko co możliwe aby WOŚP-u nie było ...i się nie udało bo amerykańska TVN czy niemiecki bank pomogli. Sami się bijmy w piersi / Jacy jesteśmy okrutni / bardzo mi smutno / teraz na pogrzebie będą wszyscy ....
.
2019-01-15 06:59:08
Kadencyjność.
??
2019-01-14 21:40:20
Cytat z 2017/18"Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby. " Czyli prezydenta-funkcjonariusza/urzednika panstwowego + gratis Roberta Lewandowskiego i reszte sportowców też do zwolnienia?
@politycy
2019-01-14 21:36:10
Politycy, ocknijcie się !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA