Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Święto rocznicowe 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej [GALERIA]

Data publikacji: 14 czerwca 2019 r. 21:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Święto rocznicowe 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
Fot. Artur Walento/Sekcja Prasowa 12. SDZ  

Coroczne święto 12. Dywizji Zmechanizowanej przypada 28 czerwca, ale w związku z licznymi ćwiczeniami i szkoleniami uroczystości odbyły się w Szczecinie już w piątek (14 czerwca). 

Podczas oficjalnej części w koszarach odczytano decyzje i rozkazy o wyróżnieniach, a następnie w obecności wicewojewody zachodniopomorskiego Marka Subocza, pierwszego zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - generała broni Michała Sikory oraz inspektora Wojsk Lądowych - generała brygady Wojciecha Grabowskiego wręczono żołnierzom odznaczenia resortowe i pamiątkowe odznaki dywizyjne. Elementem ceremonii było także wręczenie proporca rozpoznawczego dowódcy 12. Dywizji.

- Żołnierze i pracownicy resortu Obrony Narodowej, 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, dziękuję wam za nienaganną postawę i oddanie służbie oraz pracy. Życzę wam, abyście każdego dnia kierowali się tradycyjnymi wartościami i stawiali czoła nowym wyzwaniom. Wykonujecie trudne i odpowiedzialne zadania. Dziękuję za Wasze poświęcenie, za profesjonalizm i wykonywanie powierzonych zadań na najwyższym poziomie - mówił dowódca "Dwunastki" generał Maciej Jabłoński. - William James powiedział: "Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo." Jestem przekonany, że suma sił poszczególnych ogniw 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej stanowi ogromny potencjał mający zasadniczy wpływ na zdolności obronne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 

Oficjalną część uroczystego apelu zakończyła defilada pododdziałów jednostek 12. SDZ.

* * *

12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest związkiem taktycznym Wojska Polskiego najbardziej wysuniętym na północny zachód naszego kraju. Kultywuje tradycje:

• 6. Dywizji Strzelców Polskich Armii generała Józefa Hallera;
12. Dywizji Piechoty;
12. Dywizji Piechoty Armii Krajowej;
12. Dywizji Zmechanizowanej.

Data corocznego święta 12. Dywizji (28 czerwca) związana jest z tradycją bojową 6. Dywizji. 28 czerwca 1919 roku, podczas wojny polsko-ukraińskiej w obecności Naczelnika Państwa Polskiego - marszałka Józefa Piłsudskiego, pułki 6. Dywizji Strzelców Polskich przełamały front pod Złoczowem i wykazując się męstwem oraz odwagą - przeszły swój chrzest bojowy

Fot. Artur Walento/Sekcja Prasowa 12. SDZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adaś
2019-06-15 15:26:34
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gdyby-w-plutonie-bylo-dobrze-adam-by-zyl/lfddfry
artemor
2019-06-14 21:38:13
Agenta abwehry,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA