Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Ranni na poligonie. To były ćwiczenia [GALERIA]

Data publikacji: 2018-11-09 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Ranni na poligonie. To były ćwiczenia
 

20 żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina zostało ciężko rannych w wyniku zmasowanego ostrzału artylerii przeciwnika. Na szczęście to tylko jeden z epizodów ćwiczenia „MASCAL” (Massive Casualties), który odbył się na poligonie w Drawsku Pomorskim w piątek (9 listopada). Uczestniczyły w nich wojska Anakonda 18.

„MASCAL” - tak w nomenklaturze wojskowej określa się zdarzenie masowe, w którym liczba rannych przekracza możliwości medyczne i ewakuacyjne walczącego pododdziału. Ćwiczenie polegało na pozorowaniu sytuacji taktycznej, w której pluton zmotoryzowany został ostrzelany ogniem artylerii przeciwnika. Duża liczba rannych sprawiła, że batalionowy punkt medyczny wyczerpał swoje możliwości. Podczas tego szkolenia przeprowadzono ewakuację poszkodowanych żołnierzy z pola walki, unieszkodliwiono skażenie (środkiem niewiadomego pochodzenia) sprzętu i ludzi z zastosowaniem komór dekontaminacyjnych.

Głównym ćwiczącym był 1 batalion piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej, Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych, 4 pułk chemiczny, 2 Wojskowy Szpital Polowy z Wrocławia.

Ćwiczących na drawskim poligonie żołnierzy „Dwunastki” obserwowali dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Maciej Jabłoński wraz z dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej generałem  brygady Piotrem Trytkiem.

***

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W Anakondzie uczestniczą  żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium naszego kraju ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest głównym ćwiczącym komponentem lądowym.

Tekst i fot. plut. Radosław Dominowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ