niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18

„Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 [GALERIA]

„Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18
Data publikacji: 2018-11-07 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:00
Wywietleń: 959 359979

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim oraz na Stanowisku Dowodzenia 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Choszcznie w środę (7 listopada) odbyło się uroczyste otwarcie największych w tym roku ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Anakonda-18. Udział w nich weźmie około 3 tys. żołnierzy z "Dwunastki" i ponad 1000 jednostek sprzętu.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Uczestniczyć w nim będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium Polski ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 w Estonii, na Litwie i Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

Tegoroczna Anakonda zostanie przeprowadzona na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii odbędzie się  w Estonii, na Litwie i Łotwie. W ćwiczeniu weźmie również udział ok. 450 członków z ponad 20 organizacji proobronnych. Zostaną one zgrupowane w ośmiu plutonach, które mają współdziałać z Siłami Zbrojnymi, m.in. na poligonie w Orzyszu i Drawsku Pomorskim.

Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Zostało ono podzielone na dwa etapy. Pierwszy, poligonowy, potrwa do 16 listopada. Głównym miejscem manewrów będą poligony w okolicach Drawska i Orzysza. Podczas ćwiczeń zaplanowano m.in. marsze kolumn wojskowych po drogach publicznych, manewry ogniowe różnych rodzajów uzbrojenia, prowadzone z lądu i powietrza, wspierane przez działania sił specjalnych, a także pokonywanie przeszkody wodnej na Wiśle. W części drugiej, dowódczo-sztabowej, sprawdzeniu zostanie poddane zgranie różnych struktur dowodzenia, ich zdolność do planowania, organizowania i prowadzenia działań, a także sprawność przemieszczania poszczególnych stanowisk dowodzenia.

(g)

Fot. 12 SDZ

„Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 „Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18

Komentarze

to już muzeum
"decyzja o wydłużeniu czasu służby BWP-1 w Wojsku Polskim do 45 lat".
2018-11-08 14:57:18
Krótko
Jak widze te BWP to bardziej mi sie to z zaskroncem niz anakonda kojarzy...
2018-11-08 08:08:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie