piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Błękitna Brygada rusza na międzynarodowe ćwiczenia

Błękitna Brygada rusza na międzynarodowe ćwiczenia

Błękitna Brygada rusza na międzynarodowe ćwiczenia
Data publikacji: 2018-01-13 11:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:33
Wywietleń: 1247 309274

Ponad tysiąc żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej wyjedzie niebawem do Niemiec na międzynarodowe ćwiczenia Allied Spirit VIII. Błękitna Brygada wysyła za granicę głównie logistyków i saperów, którzy zabiorą kilkaset specjalistycznych pojazdów. 

W ćwiczeniach Allied Spirit VIII wezmą udział Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy, Dania oraz Polska. Żołnierze będą doskonalili tzw. interoperacyjność NATO oraz gotowość funkcji bojowych, zdolność do planowania, kierowania i realizacji zabezpieczenia logistycznego.

- Głównym celem ćwiczenia dowódczo-sztabowego z elementami bojowymi jest wzmacnianie współpracy z innymi wojskami NATO - powiedział oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej porucznik Bartłomiej Kulesza. Jak dodał, to pierwsze duże ćwiczenia Błękitnej Brygady zaplanowane w tym roku.

- 12 Brygada wystawi elementy batalionu dowodzenia, batalionu logistycznego, 2. stargardzkiego batalionu saperów, dywizjonu przeciwlotniczego i elementy przydzielone do 12. Brygady, czyli m.in. 5. pułk inżynieryjny. W sumie będzie to ponad 1 tys. żołnierzy i kilkaset specjalistycznych pojazdów. Inne elementy bojowe wykorzystane podczas ćwiczeń będą pochodziły głównie z państw sojuszniczych - dodał Kulesza.

W sobotę 13 stycznia w Stobnie Szczecińskim rozpocznie się załadunek na platformy kolejowe ponad 60 specjalistycznych pojazdów. Kolejne wojskowe transporty ruszą na kołach do niemieckiego Hohenfels w kolejnych dniach.

- Żołnierzy 12. Brygady powrócą do koszar 5 lutego po zakończeniu ćwiczeń - dodał Kulesza.

W składzie Błękitnej Brygady znajduje się dziewięć batalionów i jedna samodzielna kompania. Pododdziały brygady stacjonują w trzech garnizonach: Szczecin, Stargard i Choszczno.

Żołnierze jednostki w 2003 r. sformowali I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Ponadto 12. Brygada wystawiła główną część VI oraz ostatniej X zmiany PKW Irak. Na misję w Afganistanie brygada wystawiła III i IV zmianę PKW. Jej żołnierze uczestniczyli także w misjach w: Libanie, Bośni, Kosowie, Syrii, Czadzie, Kongu i Sudanie. Błękitna Brygada należy do największych i najnowocześniejszych jednostek w Wojskach Lądowych.

(pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy