Czwartek, 26 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Rozmowy z młodzieżą o depresji. Konferencja w I LO w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 10 marca 2023 r. 11:55
Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2023 r. 11:58
Rozmowy z młodzieżą o depresji. Konferencja w I LO w Szczecinie
Konferencja była adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Fot. Ryszard PAKIESER  

O tym, co niepokoi, nie pozwala zasnąć, powoduje zaburzenia odżywiania, lęki… powiedziała sama młodzież. Przedstawiła też, jakie dostrzega przyczyny tych stanów, a nawet podpowiedziała, czego potrzebuje, żeby sobie z tymi trudnościami radzić. Zrobiła to w anonimowych ankietach, o wypełnienie których poprosiła nauczycielka biologii i biologicznych podstaw psychologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. M.in. te wyznania, refleksje młodych osób stały się podstawą konferencji pt. „Chcemy z Wami o tym rozmawiać, czyli jak się nie dać depresji”. Adresowana była właśnie do uczniów szkół ponadpodstawowych. Odbyła się w czwartek 9 marca w I LO w Szczecinie.

– Zorganizowaliśmy tę konferencję dla was, jesteście dla nas ważni i to, co czujecie, jest dla nas ważne – mówiła Agnieszka Milewska, nauczycielka biologii i biologicznych podstaw psychologii w I LO w Szczecinie, która była pierwszą prelegentką. – Ponieważ „Chcemy z Wami o tym rozmawiać”, to musimy usłyszeć to, co wy chcecie nam powiedzieć.

Lęk przed porażką, samotność, smutek...

Mówiła przede wszystkim głosem uczniów. Przytaczała to, czym młodzież zechciała się podzielić w ankietach.

Na pytanie o psychologiczne trudności, z jakimi się spotkali, młodzi odpowiadali m.in.: natłok myśli, nadmierne analizowanie wszystkiego, trudności adaptacyjne, strach przed komunikacją z ludźmi, brak akceptacji siebie, przytłoczenie, ataki paniki, działanie pod wpływem emocji, nietolerancja religijna (także ze strony osób wierzących wobec osób niewierzących), trudności w koncentracji na zadaniu, problemy z nauką, z brakiem widocznych efektów, wypalenie, zobojętnienie, nadmierna frustracja przy niepowodzeniu, lęk przed porażką, samotność, smutek, lęk przed zranieniem innych, przed odrzuceniem, lęk przed przyszłością i dorosłością, zależność nastroju od ocen, zaburzenia odżywiania, trudności z postrzeganiem swojego ciała, trudności z wyrażaniem emocji, stawianie sobie nierealistycznie wysokich wymagań, często przejętych od rodziców, trudności z zasypianiem, izolowanie się od innych.

Wśród przyczyn zaś młodzież wskazywała m.in.: przebodźcowanie, wykreowany i wyidealizowany świat w social mediach, brak rozmowy, brak czasu na odpoczynek i przyjemności, przeciążenie zadaniami, rutyna, umniejszanie zmęczenia uczniów, otaczanie się fałszywymi, toksycznymi osobami, presja nauczycieli, „cywilizacja się rozwija, a w szkole się nie uczy samodzielności, tylko że trzeba być grzecznym i posłusznym”, izolacja w pandemii, homofobia, konsumpcja, chciwość, nieregularne posiłki, brak bliskości w rodzinie, wychowanie (stawianie zbyt wysokich wymagań, trzymanie pod kloszem), wysokie oczekiwania rodziców, oczekiwanie nauczycieli, żeby uczniowie nieustannie przekraczali swoje granice, nadmierny krytycyzm, ograniczenie wolności psychicznej w rodzinie, brak niezależności, uzależnienie od papierosów…

Czego potrzebują, pragną młodzi ludzie?

Ale też młodzi podpowiedzieli, czego potrzebują: umiejętności zarządzania czasem, czasu na odpoczynek, czasu na hobby, czasu na aktywność fizyczną, wyciszenia, ciszy, medytacji, słuchania muzyki takiej, która wprawia w dobry nastrój, wsparcia rodziny, rozmowy z osobą, która nie będzie kwestionować uczuć, a okaże akceptację i zrozumienie, bliskości, przytulenia, celu, psychologa, zmiany otoczenia, wyjazdu z Polski, zrozumienia, pewności siebie, zwiększenia odporności fizycznej, słońca – wiosny lub lata, spędzenia czasu w naturze, odcięcia od telefonów, kursów rozwojowych, odciążenia od zadań w szkole, mniejszej presji rodziców i nauczycieli, aby otrzymywać same piątki i szóstki.

Organizatorem konferencji i jej gospodarzem było I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Zorganizowało ją wraz z Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie – wykłady wygłosili m.in. specjaliści z tej placówki. Partnerami zaś byli: Wydział Nauk o Zdrowiu PUM oraz Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Rektor PUM w Szczecinie.

Wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia oraz jego patronom dziękowała dyrektor I LO Ewa Budziach.

– Najbardziej wdzięczna jestem wam, drodzy uczniowie, że jesteście z nami, że doceniacie wagę sprawy, którą zajmują się media, zajmuje się medycyna, zajmuje się oświata – podkreśliła. – A my chcieliśmy, żeby ta konferencja zapoczątkowała cykl działań, które zadadzą kłam temu twierdzeniu, że nikt nie chce z wami o tym rozmawiać. Chcemy, bo szkoła jest tym miejscem, w którym macie czuć się bezpiecznie, a my – nauczyciele, lekarze – jesteśmy po to, żeby wysłuchać każdego, kto ma jakikolwiek problem.

Patronem medialnym wydarzenia był m.in. „Kurier Szczeciński”. ©℗

Agnieszka SPIRYDOWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Z
2023-03-14 11:57:46
Skończyłam tę szkołę kilka lat temu. Wtedy nikt się nie interesował zdrowiem i stanem psychicznym uczniów. Większość nauczycieli nie rozumie co to depresja i jak pomoc osobie która ją ma, wręcz byli w stanie pogorszyć stany uczniów którzy mieli jakieś problemy. I żeby nie było, COVID tez miał w tym swoje zadanie. Większość osób wychodzących z tej szkoły złe wspomina czas w niej spędzony. Czytając ten artykuł chce mi się śmiać bo podejście nauczycieli z pewnością się nie zmieniło.
klemens
2023-03-12 08:54:39
młodzi p[opadają w depresję gdy dowiadują się , że na świecie nie ma nic za darmo , i że emerytury będą głodowe , a z rodzicami trzeba będzie mieszkać do ich śmierci .
FIGO
2023-03-11 10:54:49
Kim Ty jesteś de ... lu od 8 gwiazdek ? Ubekiem ? Komunistą ,czy może zwykłym złodziejem, czekającym na okazję g...go rządu patałachów z potologii , z hyżym rujem na czele ?!
Ocho... Cenzor
2023-03-11 08:47:13
Wyciął moją opinię że największym źródłem depresji u tych młodych ludzi jest brak najnowszego modelu iphona... Rozumiem że naruszyłem regulamin taką opinią... Nie ma to jak wolne media i ich walka o wolność słowa oraz przestrzeganie własnych regulaminów... Kiepsko widzę ich przyszłość, roszczeniowa postawa, zawyżona samoocena budowana na konsumpcyjnych kompleksach...
@Kenny
2023-03-10 22:20:57
Wiemy, naszą depresją nikt się nie martwił i nie przejmował... to się nazywało niewidzialna eka wolnego rynku... skoro my żyjemy to i oni żyć będą, nam do kredytów nikt nie dopłacał, naszym losem nie przejmował, od kilkudziesięciu lat Polska jest w niechlubnej ścisłej światowej czołówce samobójstw wśród młodych mężczyzn - żadnej lewicowej pipy to nie obchodzi...
Agnieszka
2023-03-10 19:11:24
Takie konferencje powinny odbywać się z uczniami w każdym liceum. A w szkołach podstawowych w 6 - 7 klasach powinny być w każdej klasie rozmowy z wychowawcą o przeciwdziałaniu mobbingowi. Ja w szkole podstawowej tu w Szczecinieniestety doznałam mobbingu, wyzwisk i szturchańców chłopaków z mojej klasy, a niestety nie wiedziałam, że mogę się zwrócić o pomoc. bardzo cierpiałam i przykro mi teraz, że nie powiedziałam o tym rodzicom ani wychowawcy i nie miałam żadnej pomocy.
@ FIGO
2023-03-10 18:41:42
Daruj sobie nikt tego nie oczekuje wyznawco Zbynka Zero ! Jeżeli już to na Tweeterze zapraszam z imienia i nazwiska MIERNOTO ze szkoły kremlowskiej sztuki dezinformacji .. No dajesz czekamy ...albo 8 * na wieki amen !
FIGO
2023-03-10 18:01:31
chciałem dopisać meritum , ale się skasowało .Może innym razem !
FIGO
2023-03-10 17:51:42
Kiedy to towarzystwo było w Kościele . Kiedy uczestniczyli w Eucharystii . Nie pytam już o spowiedź , gdzie trzeba mieć charakter i przyznać się do złych czynów i je wyznać ! Nie , beztroskie życie , zero obowiązków , ogłupiająca komórka , chwilowe sukcesy w zdobywaniu lajków . Potem , gdy zabraknie " sławy " pojawia się dołek depresji. Nie takie gwiazdy gasły wyniesione na piedestał Anioła Jasności . Kto ma pod czapką rozum , to się w porę zacznie leczyć ! . Pustak nie ma pojęcia o niczym !
Fg
2023-03-10 16:52:07
Ile można sluchać że jest się tępym nieudacznikiem, że się jest do niczego, że się jest głupim i na pewno nic się w życiu nie osiągnie. Tak niektórzy ,,nauczyciele,, motywują swoich uczniów. Mobbing w czystej postaci. Może trzeba to nagłośnić?
Kenny
2023-03-10 16:28:20
Wiesz jeden z drugim jak niebezpieczną chorobą jest depresja? Czy wiecie pajace, że depresja nie ma barw politycznych?
itd
2023-03-10 16:27:17
@@PO co? trafiona diagnoza.
@po co
2023-03-10 16:16:41
A co robią rożnego rodzaju majorowie ludowego wojska polskiego i inni nieudacznicy, stojąc w pierwszych rzędach przy każdej uroczystości organizowanej przez namiestnika rządu warszawskiego? Ten akurat jest przynajmniej lekarzem, a tamci mimo braku odpowiedniego wykształcenia pchają się wszędzie w każdym temacie: szpitali, transportu, edukacji etc. I pierdzielą od rzeczy za każdym razem.
@PO co?
2023-03-10 14:19:34
Nie domyślasz się PO co? Zagubiona, hedonistyczna, zapatrzona w siebie i swoje smartfony młodzież jest świetnym materiałem do urabiania ideologicznego i jest duża szansa, że da się łatwo zmanipulować przez POsłańców przynoszących "postęp" moralny, obyczajowy i światopoglądowy. W naszym województwie rządzi PO, więc mają ułatwiony dostęp do szkół.
PO co?
2023-03-10 12:55:30
A co tam robił polityk PO?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA