Niedziela, 26 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Z młodzieżą o depresji i innych trudnych tematach

Data publikacji: 07 marca 2023 r. 07:18
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2023 r. 12:47
Z młodzieżą o depresji i innych trudnych tematach
Organizatorem konferencji jest jej gospodarz, czyli I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Przygotowuje ją we współpracy z ZPSZOZ „Zdroje”. Fot. Ryszard PAKIESER  

„Chcemy z Wami o tym rozmawiać, czyli jak się nie dać depresji…” – to tytuł konferencji naukowo-profilaktycznej, która odbędzie się 9 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Adresatem jest głównie młodzież szkół ponadpodstawowych.

O tym, że temat jest bardzo ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Sytuacja pandemiczna i rzeczywistość wojenna dotknęły także młodzież szkolną, naraziły ją na traumatyczne przeżycia.

– W mojej szkole były dwa oddziały klas przygotowawczych dla młodzieży z Ukrainy, która musiała uciekać przed wojną – mówi Ewa Budziach, dyrektorka I LO w Szczecinie. – Spotykaliśmy się z tymi traumami, które obciążały także naszą młodzież.

Na pilną potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na emocje młodych osób już wcześniej wskazały badania przeprowadzone przez Urząd Miasta w Szczecinie we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim (prowadzone były w 2021 r., czyli w trakcie pandemii, a jeszcze przez wojną na Ukrainie) – pokazały, że młodzież szkolna boryka się m.in. z takimi problemami, jak niepokój, bezradność i obniżony nastrój.

A co ważne, młodzi sami widzą potrzebę poruszania tematów związanych z ich emocjami.

– Trochę życie przyniosło ten temat – przyznaje dyrektorka szkoły. – Młodzież powiedziała do naszej nauczycielki biologii i podstaw psychologii: „nikt nie chce z nami rozmawiać o trudnych tematach: śmierci, odchodzeniu, przemijaniu i innych ważnych sprawach…”. Dlatego taki tytuł tej konferencji: „Chcemy z Wami o tym rozmawiać, czyli jak się nie dać depresji…”.

Wśród prelegentów będą m.in.: psychiatra, psycholog, nauczycielka, pielęgniarka, ale też prawnik.

– Młodzież zwróciła nam uwagę, że bardzo istotnym problemem jest hejt w internecie – mówi Ewa Budziach. – Dlatego zaprosiłam też prawniczkę, która powie, że zdrowie psychiczne jest pod ochroną prawa oraz podpowie, gdzie można szukać pomocy. Podkreśli, że nie powinno być akceptacji społecznej na takie zachowania krzywdzące innych, i że należy liczyć się z tym, że w sieci nie do końca jest się anonimowym.

Chętnych do udziału w tym wydarzeniu było więcej niż miejsc. Lista uczestników jest więc już zamknięta.

– Jeżeli wszyscy zgodnie z deklaracjami dopiszą, to będzie w niej uczestniczyć ponad 300 osób – mówi dyrektorka. – Głównie młodzież naszego liceum, ale także jedna klasa ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie, grupa młodzieży z liceum w Gryfinie, a także ze szczecińskich szkół: VI LO, V LO, Liceum Katolickiego.

Organizatorem konferencji jest jej gospodarz, czyli I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie we współpracy z Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie. Partnerami zaś są: Wydział Nauk o Zdrowiu PUM oraz Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych.

– Przy okazji będzie to też promocja różnych zawodów medycznych – dodaje dyrektorka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Rektor PUM w Szczecinie. A patronem medialnym jest m.in. „Kurier Szczeciński”. ©℗

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sceptyk
2023-03-10 12:32:52
Jak unikać depresji? Mniej ćpać, więcej mleka pić i korzystać ze spacerów. Nie przejmować się zbytnio szkołą, która uczy jedynie rozwiązywania testów. O maturę niech się martwią nauczyciele.
@@depresja to nadmia
2023-03-08 21:47:57
Nie mów mi o zmaganiu się z szarą rzeczywistością żyłem w PRL - kończyłem rok szkolny z dyrektorem i obok stojąca delegacją z KW PZPR a zaczynałem nowy z tym samym dyrektorem i stojącym obok księdzem - dyrektor był w PZPR ale nie brzydził się sprywatyzować szkoły w której tyraliśmy w "czynach społecznych" za darmo... Młodzież ma za dużo wolnego czasu i jest jej za dobrze - z tego bierze się depresja a narzekanie na klimat i kraj to już hucpa do sześcianu.
@depresja to nadmiar
2023-03-07 18:15:47
Być może w krajach rozwiniętych cywilizacyjnie i bogatych tak jest. W naszym smętnym pod każdym względem kraju, z parszywym klimatem, zawistnym społeczeństwem i rządami ignorancji połączonej z butą, depresja go zmaganie się z szarą codziennością.
dr
2023-03-07 13:18:59
korzystasz z panstwowej szkoly, ktorą funduje ci społeczeństwo to uszanuj i docen. prywatnych szkół płatnych nie brakuje w szczecinie. jestem blisko nauczycieli od lat. co roku więcej chamskich rodziców (również z niebieską kartą) i uczniów któremu ,,opiekuńczy,, rodzic załatwił u prywatnego psychologa kwit ze bąbelek ma fobie, lęki, dysgrafię, dysortografię, adhd, kryzys tożsamości i wstręt do wiązania butów i nie może być pytany przez nauczyciela. Polska edukacyjnie upada cały czas.
Takie życie
2023-03-07 10:02:34
Mowa o depresji to świetna ucieczka od obowiązku nauki, bo przecież jak można się uczyć mając "depresję". Smutek wywołany brakiem dóbr, które mają idole z internetu sprawia, że chęć ich posiadania przysłania racjonalne myślenie. Tu powinni wkroczyć rodzice i uświadamiać, że sensem życia jest dobro, zdrowie, przyjaźń, czy właśnie rodzina. Próby targnięcia się na życie to właśnie wołanie o pomoc i chęć zwrócenia na siebie uwagi, bo rodzice są zabiegani i nie mają czasu dla pociech :(
Tik - Tok
2023-03-07 09:15:25
dla każdego i po sprawie.
Depresja to nadmiar
2023-03-07 08:15:43
Wolnego czasu i nadmierna zasobność materialna, biedota uginająca się pod ciężarem życia nie ma depresji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA