Ruszyły prace rozbiórkowe budynków po Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Mazowieckiej w Szczecinie. Już wkrótce, między innymi w tym miejscu, rozpocznie się budowa skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
– Zakończenie prac rozbiórkowych budynków po Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w części naziemnej i podziemnej planowane jest na marzec 2020 roku, a wraz z nawierzchnią placu na maj przyszłego roku – informuje Łukasz Jucha, główny specjalista z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Równolegle mają trwać prace rozbiórkowe wewnętrzne i zewnętrzne budynku po dawnej przychodni przy al. Piłsudskiego. – Zakończenie tych robót przewiduje się z kolei do końca sierpnia 2020 roku – dodaje Łukasz Jucha.
Przypomnijmy: nowa siedziba urzędu będzie się mieścić przy al. Piłsudskiego 40-42 oraz przy ul. Mazowieckiej 14, gdzie powstanie zupełnie nowy obiekt, tzw. demonstracyjny budynek pasywny. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Warszawa. Koszt budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego to prawie 200 mln zł. Zgodnie z umową, przebudowa ma zająć 21 miesięcy, a budowa nowego budynku pasywnego – 33 miesiące.
Nieczynny od kilku lat budynek dawnej przychodni przy al. Piłsudskiego ma zostać gruntownie wyremontowany i zaadaptowany do funkcji biurowej. Powstanie w nim nowoczesne wnętrze o łącznej powierzchni około 9 tys. m kw. Natomiast przy ul. Mazowieckiej powstanie nowoczesny demonstracyjny budynek pasywny. Będzie liczył łącznie 8 kondygnacji, a jego powierzchnia całkowita wyniesie około 14 tys. m kw. W budynku mają się znaleźć również niewielkie sale konferencyjne. Z kolei przestrzeń dawnego kina Delfin zostanie zaaranżowana na dużą salę konferencyjną, która pomieści 200 osób.
Oba obiekty zostaną połączone łącznikiem. Pomiędzy nimi znajdować się będzie duży dziedziniec z agregatem prądotwórczym, a także miejscami do wypoczynku i rekreacji. Dostępne będą również miejsca postojowe przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych oraz duża rowerownia. W budynku pasywnym znajdzie się także specjalna ścieżka edukacyjna, która będzie pokazywać, w jaki sposób nowoczesne budownictwo może ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Przypomnijmy, że projekty obu budynków otrzymały już certyfikaty BREEAM, które potwierdzają spełnianie szeregu rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością zużycia wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza.
Wartością dodaną budowy nowej siedziby UMWZ jest rewitalizacja kwartału w centrum miasta ograniczonego ulicami Piłsudskiego, Mazurską, Mazowiecką i aleją Wyzwolenia. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na grudzień 2022 r. ©℗
(KaNa)
Fot. Dariusz Gorajski
Na zdjęciu: Rozbiórka ma potrwać do maja 2020 roku.