piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Radni o płatnej gigastrefie

Radni o płatnej gigastrefie

Radni o płatnej gigastrefie
Data publikacji: 2016-10-06 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:42
Wywietleń: 1610 158068

Projekt uchwały o zmianie obszaru Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie, rozszerzeniu jej na kolejne ulice i place, gotowy. Drugi z projektów, nad którym radni teraz debatują w komisjach dotyczy utworzenia dodatkowo płatnych placów parkingowych niestrzeżonych z niższą niż w SPP taryfą na terenach, które nie są drogami publicznymi. Decyzje miałyby zapaść podczas sesji zwołanej na 18 października.

Oba dokumenty przygotowała spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która zawiaduje strefą płatnego postoju Zakładany termin wprowadzenia wszystkich zmian w życie to 1 lipca 2017 roku.

- Te propozycje to efekt głosów mieszkańców tych obszarów, gdzie strefę wcześniej zlikwidowano, jak też wniosków napływających od osób wnioskujących, by kolejne ulice objąć strefa płatnego parkowania – tłumaczył Jerzy Fydrych z NiOL, przywołując jednocześnie badania nt. funkcjonowania strefy płatnego postoju i wykorzystania w niej miejsc zlecanych w minionych latach.

Pracownicy NiOL zdali radnym relację z pokazem zdjęciowym ze środowego objazdu po strefie. Nowe granice SPP - jak twierdzi J. Fydrych - mają skłonić kierowców do rozważenia, co im się bardziej opłaca: zaparkować auto poza nią i przesiąść się do miejskiego tramwaju lub autobusu, czy w śródmieściu ponosić będzie opłaty, by dojechać jak najbliżej celu podróży.

Prof. Wojciech Bąkowski z ZUT przekonywał: - Kierunkiem nie powinno być upychanie jak największej liczby samochodów prywatnych w mieście, a system zachęt i sprawny system komunikacji zbiorowej pasażerskiej. Podstawą jest ustalenie liczby przewożonych pasażerów. Tymczasem w Szczecinie mamy do czynienia z odpływem pasażerów i malejącymi przychodami z tego źródła. I to kierunek dokładnie odwrotny do tego, w jakim zmierzają inne aglomeracje w kraju. Opcją winno być ograniczanie ruchu samochodowego w centrum i wyprowadzanie go z niego. Dopóki to nie nastąpi poruszanie się własnym autem będzie nadal tańsze niż korzystanie z transportu publicznego, a trawa mej i autobusy będą wozić coraz częściej powietrze.

Jak podliczył prof. Bąkowski, organizacja i utrzymanie SPP w szczecińskim kształcie to bardzo duży koszt rzędu aż 17 milionów złotych.

Radni ograniczyli się w czwartek do dyskusji. Projektów obu uchwał nie opiniowali. Za odrzuceniem roziązań w wersji NiOL są radni PO. Jak podkreślał radny Wojciech Dorżynkiewicz, ten wariant zmian ma służyć wyłącznie - jak to ujął - łupieniu kierowców poprzez rozrost obszaru objętego opłatami za parkowanie. Wskazuje na brak spójnych i realnych alternatyw dla ograniczenia ruchu samochodowego w centrum i śródmieściu.

Pomysł w tym kształcie nie podoba się także części radnych klubu PiS, w tym Markowi Duklanowskiemu, przewodniczącemu komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska.

Brak poparcia zapowiada także prezydencki klub Bezpartyjni. Jak stwierdził radny Władysław Dzikowski, NiOL jako operator strefy próbuje pójść po najmniejszej linii oporu. Zapowiada zgłoszenie wniosków dotyczących m.in. zmian stawek opłat. ©℗

Mirosław WINCONEK

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 7.10.2016 r.

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: propozycje zmian i rozszerzenia opłat za parkowanie o nowe ulice i place referowali w czwartek radnym m.in. Jerzy Fydrych ze spółki NiOL.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

exp
Po linii najmniejszego oporu Panie redaktorze.
2016-10-07 09:27:26
PRZYPOMNIENIE dla radnych
PO CO POWSTALY SPP - po to aby wybudowac na obrzezach miasta parkingi P+R, aby ludziska pozostawiali swoje auta na zewnatrz centrum miasta i przesiadali sie do komunikacji miejskiej a czesc pieniedzy na budowe parkingow mialo pochodzic z SPP. CZY TA UCHWALA ZOSTALA ZAPOMNIANA? Gdzie parkingi P+R po tylu latach grabienia mieszkancow a mieszkancy to glupie kolki daja sie doic i siedza cicho.
2016-10-07 08:40:44
Mechanik
Jadac 4osobowa rodzina autobusem i tramwajem z os Zawadzkiego wiecej mnie kosztuje niz wlasnym autem! Moze jak by ceny biletow byly nizsze to bym sie przesiadl. Ale czasowo to nie ma porownania! Chcecie ograniczyc ruch w miescie to czemu nie wprowadzicie strefy Euro4 jak w innych miastach europy? Czemu na ulicach nie zacznie sie wylapywanie aut niespelniajacych tych norm? I nie tylko starych ale i tych nowych 3 letnich z wycietymi DPFami czy katalizatorami? Ale do tego trzeba troszke pomyslec a z tym maja niektorzy juz problem. Jest tyle wzorcow z zachodnich miast! Wezmy taki Berlin! Na obrzezach powinny powstajc parkingi bezplatne a przy samym centrum platne ale gdzie pierwsze 2-3 godz sa bezplatne. Czemu nie ma garazowcow? No i pomyslec trzeba o patrolach aby nie bylo tak jak pod trasa zamkowa gdzie dochodzilo bardzo czesto do wlaman i kradziezy z samochodow. No i jeszcze jedno nich nasza wladza pierwsza sie przesiadzie na komunikacje! Ale nie oni nie musza maja swoje abonenty i miejsca parkingowe.
2016-10-07 04:17:52
nx
cytat (pisownia oryginalna): "poruszanie się własnym autem będzie nadal tańsze niż korzystanie z transportu publicznego, a trawa mej i autobusy będą wozić coraz częściej powietrze". Poruszanie się własnym samochodem nie jest może tańsze, ale zapewnia dużą oszczędność czasu, zwłaszcza w godzinach tzw. zmniejszonej częstotliwości kursowania. Ten czas można przeliczyć na pieniądze, tym drożej, że obciąża on pulę przeznaczoną na czas wypoczynku. I powinienem zakończyć zwrotem ze sprawozdania finansowego z budowy twierdzy w Przemyślu.
2016-10-06 20:57:42
@Gargamel
100% racji - o np. czerwona strefa na Wierzbowej. Zaraz na posesjach znajdzie się miejsce na podjazdy do parkowania ;-)
2016-10-06 19:43:21
gapa
SPP na całe miasto oprócz warszewka i pogodna
2016-10-06 19:34:26
były wyborca pis
Ciekawe kto tym razem z PIS u będzie wydelegowany do poparcia kolejnej uchwały łupiącej ludność ! Jesteśmy przeciw ale głosujemy za
2016-10-06 19:32:13
Gargamel
A może by tak rozciągnąć strefę na całe miasto? Każda ulica i uliczka, kazdy plac, skwer, postawić parkomat i łupić kierowców. To oczywiście nie poskitkuje, bo pazerej władzy zawsze mało, więc wprowadzi się opłaty za wjazd do centrum miasta, a z czasem opłaty za wjazd do ciecina. W zamian da sie kierowcom alternatywę w postaci starych tramwajów, wiecznie spóźniejących się autobusów i podniesie ceny biletów. Każda minuta 10 zł. Jak się ludzie zaczną przesiadać na rowery to wprawdzi się płatne rowerowe parkingi. Wszystko by tylko złupić, nic żeby ulżyć. Jakie to polskie...
2016-10-06 18:49:09
frugo
Skoro Duklanowski głosował za podwyżką czynszów w mieszkaniach komunalnych aż o 10% przy inflacji 1%, nie cofnie się kolejnymi obciążeniami fiskalnymi mieszkańców Szczecina. Aby jego powstrzymać, trzeba nie głosowac na tzw. Jedynki przy urnach.
2016-10-06 17:16:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”