Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Tak ma wyglądać al. Wojska Polskiego

Data publikacji: 2016-10-06 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:17
Tak ma wyglądać al. Wojska Polskiego
 

Nie tramwaj, a autobusy hybrydowe, zwężona jezdnia, poszerzone chodniki, ronda zamiast sygnalizacji świetlnej. Tak ma wyglądać szczecińska aleja Wojska Polskiego po rewitalizacji.

Szczecin wkrótce ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania fragmentu al. Wojska Polskiego od pl. Zwycięstwa do pl. Szarych Szeregów. Na jej bazie później ma powstać już konkretny projekt przebudowy i rewitalizacji alei.

Lecz miasto ma już wizję, w jakim kierunku powinny pójść zmiany. Jedną z podstawowych cech nowej alei są szerokie chodniki i zwężenie jezdni do jednego pasa w każdym z kierunków. - Zależy nam zarówno na uspokojeniu ruchu, ale i zaspokojeniu potrzeb parkingowych - mówi Jarosław Bondar, architekt miasta.

Przedstawiona przez magistrat wizja została wybrana spośród dwunastu innych propozycji, jakie miasto wraz z mieszkańcami (w konsultacjach miało wziąć udział około 1000 osób) eliminowało przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Wśród nich były też opcje zakładające przywrócenie trakcji tramwajowej. Lecz ostatecznie komunikacja miejska ograniczy się tutaj do autobusów.

- Będziemy się starać o zakup autobusów hybrydowych i elektrycznych - wyjaśnia J. Bondar. Miasto pod koniec września złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu 16 autobusów hybrydowych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Projekt rewitalizacji alei ma być gotowy do końca 2018 roku, ponieważ taki jest termin wyznaczony przez Ministerstwo Rozwoju, które przyznało miastu ponad 3,7 mln zł w konkursie „Modelowa Rewitalizacja Miast". Szczecin zajął w nim dziesiąte miejsce. Prace budowlane mogą ruszyć w 2019 roku. ©℗

Szymon WASILEWSKI

Więcej w magazynowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego" i e-wydaniu z dn. 7.10.2016

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jajo
2016-10-08 11:12:04
Mierząc głupotę tej ekipy proponuje za miliard złotych zabudować Łasztownię. I koniecznie ścieżki rowerowe granitu, ograniczenie prędkości do 5 km/h. Jak za 20 lat poziom wód podniesie się o kilka metrów, wszystko zostanie zalane i zniszczone, wtedy maniakalny architekt wizji Floatting Graden będzie zamiatał nóżkami w swojej pomylonej radości. Przegrane miasto.
Ewa
2016-10-07 16:06:24
Jak zauważył jeden z piszących jacyś chorzy pseudo architekci razem z chorymi wizjonerami z UM chcą rzeczywiście stworzyć ze Szczecina skansen. Jeden marzy o zlikwidowaniu ruchu nad Odrą stawiając tam domy, ( " miasto bliżej Odry" ) kierując ruch przez Stare-Nowe miasto. Inni marzą o zablokowaniu przelotowej Al. Wojska Polskiego. Czyżby to w ramach projektu " FLOATING GARDEN 2050" stworzenia nowego zielonego raju??? dla kogo?? bogatych Niemców. Panowie jest w Szczecinie bardzo dużo miejsc rekreacyjnych. Jasne Błonia ( z jedną lodziarnią!!!!!), na wpół zadaszony i niedoinwestowany Teatr Letni. walący się most na Rusałce. Załatajcie dziury w jezdniach, naprawcie chodniki. Zacznijcie remontować ( chociaż elewacje ) starych budynków w centrum miasta. Czy któryś z urzędników UM szedł kiedyś reprezentacyjną ul, Admiralską. Proszę zobaczyć jak wygląda tam zabytkowa kostka na chodniku. Niszczona przez koczujące budy piwne w ramach dni związanych z Morzem czy innymi imprezami piwnymi. Niech panowie z UM przejdą się w sobotę lub niedzielę wzdłuż Odry koło estakady gdzie leżą setki butelek i pobitego szkła. Nasza najdroższa, słynna Al. Niepodległości jest brudna a w sobotę i niedzielę ??? Zatem zabierzcie się za konkretną robotę.
xxx
2016-10-07 11:30:11
Może zacząć od wysiedlenia tej patologi która zalega 172 mnl.za czynsze.
Bardzo dobry projekt
2016-10-07 10:52:24
Tylko po co w ogóle ruch samochodowy w tej częsci miasta ?
taka prawda
2016-10-07 10:25:41
Wpierw (ponad 40 lat temu) „przebrzydli komuniści” wyrugowali tramwaj z tego odcinka ulicy właśnie w imię priorytetu dla pojazdów indywidualnych. A obecnie banda upośledzonych przy korycie (z całym szacunkiem dla osób rzeczywiście chorych) chce w centrum miasta przez wyimaginowany remont zablokować kolejną GŁÓWNĄ ulicę !!! Którędy tępaki chcecie puścić ruch z tej ulicy ? I nie chodzi mi tu o ruch samochodowy z godz. 2 w nocy, tylko zza dnia – godz. 14 / 15. Krzywoustego już została zwężona i jest jak jest. Na al. Niepodległości pasy już zawężono w imię pedalarzy. Jagiellońską spi.....ono wraz z al. JP II na odcinku pl. Lotników – pl. Żołnierza. Piłsudskiego jedzie się tak sobie – z jednej strony nie ma sygnalizacji świetlnej, ale z drugiej są ronda co 350 metrów. Te wasze manewry z uszczęśliwianiem mieszkańców na siłę wcale nie przyswajają wam splendoru. Wcale nie spowodują, że Centrum miasta Szczecina „ożyje”. Za to bardzo, ale to bardzo utrudniacie życie mieszkańcom miasta w ogóle w poruszaniu się po tym mieście. I pisze to jako osoba, której rodzic przepracował 35 lat w KM. Za czasów szkolnych korzystałem tylko z KM, ale obecnie nie korzystam z niej prawie wcale, bo jest to dla mnie ogólnie strata czasu, jak dla wielu innych. Blisko - idę piechotą, dalej jadę samochodem. Oszczędzam niejednokrotnie więcej niż 50% czasu który bym musiał stracić licząc na KM / korzystając z niej.
mieszkanka
2016-10-07 08:05:32
I po co to? Wojska Polskiego jest i będzie zwykłą przelotówką. Kiedyś na tej mulicy były sklepy a teraz co jest... same banki. Po co więc robić tak szerokie chodniki...no chyba żeby ułatwić dojście do banków, gdyż ich klienci nie mieszczą się na tak wąskich chodnikach. Bzdura. Lepiej zróbcie coś ze starym nowym miastem. Tam powinno kwitnąć wieczorami życie a co jest? Nic. Ludzie powykupywali kamienice jako lokatę kapitału i nic się tam nie dzieje poza parę "budek z piwem". Jeżeli ktoś tam kupował kamienice to winien być zapis w umowie, ze w ciagu roku ma powstać coś dla mieszkańców czy turystów. A tak co jest. No jest, wielki napis stomatologia - koszmar, kto na to zezwolił! Gdzie jest architekt miasta! A oni chcą Wojska Polskiego zrobić jako ulice spacerowa. Głupszego pomysłu nie słyszałam.
maz
2016-10-07 07:58:41
Jak maja zrobic takie badziewie, to uz lepej nic nierobia. Specjalisci od zasypania rzejsc podziemnych.
gorzej dla mieszkańców a lepiej dla władz
2016-10-07 06:52:23
Przeróbki dróg to tragedia, pomalowane są jakieś pasy które pojawiają się znienacka, po co to to utrudnia ruch i stanowi zagrożenie, itd...to jest gorzej niż przed przeróbkami, miasto jest zatkane komunikacyjnie a kieszenie władzy są pełne, ... nie ma się co dziwić prezydent katolik, całe zzczęscie źe nie płacę podagków w Polsce, bo kiedyś za to naród zapłaci swoim uciskiem
Marian
2016-10-07 04:28:49
Czytam patrze i nie wierze! Przeciez dzis nie 1 kwietnia? I mysmy tych "madrych ludzi" sami wybrali. Ale ludzie zawsze mozna ich pogonic. Czemu oni nie zaczna sie wzorowac na starych planach zdjeciach? Gdzie tan caly niby ruch ma isc? A moze zamknijmy calkiem centrum? Ale Panowie beda mieli latwy dojazd na warszewo pogodno czy tez gumience. MASAKRA!!!!!!!
timek
2016-10-06 23:16:19
szkoda słów, I znowu z naszych pieniędzy dorobi się jakiś producent kostki brukowej. A te wszystkie samochody z Wojska Polskiego pojadą po jednym pasie Al. Piastów? (bo pewnie do tego czasu będzie tyle rowerów w Szczecinie, że zabiorą jeszcze jeden z pasów na ścieżkę rowerową) Nie wiem kto za to bierze kasę ale wydaje mi się, że ktoś robi skansen z tego Szczecina dla Niemców, aby mogli sobie spokojnie pochodzić po swoim Stetinie. Z drugiej strony to za wiele nie można już chyba popsuć w tym miejscu (i tak już tyle pustych lokali jest na wynajem), że chyba gorzej niż na Krzywoustego nie może być (gdzie przez modernizację upadł drobny handel a dawne lokale zajęły banki)
Aleja W. POlskiego
2016-10-06 20:52:13
I co by tu jeszcze spie...lić panowie. Gdzie by tu jeszcze wydać kase? A moze na aquapark? a moze na muzeum morskie? a moze na zagospodarowanie Łasztowni?, a moze na nowy teatr wsółczesny? a moze na rozbudowe teatru polskiego ,a moze, na nowa aleję w parku Kasprowicząa moze na dokonczenie trasy północnej, a moę na obwodnice sródmiejska. E to wszystko bzdury. Niema to jak fryga, aleja skrzynkowa i dobre stanowisko dla M. w miescie.
szmirek
2016-10-06 20:23:53
Poszerzone chodniki....a dla kogóż to?Czyzby dla tych kilku pieszych na godzinę?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA