Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Przemoc, historia bez końca?

Data publikacji: 2018-11-27 19:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Przemoc, historia bez końca?
 

Od dziewięciu lat przełom listopada i grudnia to w Szczecinie czas kampanii społecznej „Biała wstążka”, zwracającej uwagę na problem przemocy. Wciąż jest o czym mówić - tylko w ub. roku w mieście policja założyła 1540 tzw. niebieskich kart, a za każdą z nich stoi bolesna rodzinna historia. O różnych obliczach i doświadczeniach tego zjawiska oraz o formach radzenia sobie z problemem mówiono we wtorek podczas konferencji „Przemoc, historia bez końca?”.

W Szczecinie kampania organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie trwa od 25 listopada do 6 grudnia. To spotkania w gronie osób zajmujących się problemem i pracujących zarówno z ofiarami, jak i sprawcami przemocy, dyskusje z młodzieżą, ale też konsultacje i zaproszenie do skorzystania z fachowej pomocy dla osób uwikłanych w przemoc i przypominanie, że z tego piekła można i trzeba się wydostać.

Co roku wiodący temat kampanii jest poświęcony innemu aspektowi tego zjawiska. Podczas wtorkowej konferencji w hali Netto Arena w gronie przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury próbowano na problem spojrzeć szerzej, z perspektywy różnych grup społecznych i wiekowych. Zaproszeni eksperci mówili o przemocy domowej, rówieśniczej w szkołach, po raz pierwszy poruszono kwestie przemocy wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także zjawiska mobbingu w pracy oraz agresji sąsiedzkiej. Jakimi metodami resocjalizuje się sprawców przemocy opowiadali pracownicy Zakładu Karnego w Stargardzie. Każde z wystąpień było dużą dawką wiedzy.

Marta Giezek, dyrektor MOPR w Szczecinie mówi, że efektem kampanii jest coraz większa świadomość mieszkańców. Zarówno tych, których problem dotyczy, jak i jego świadków. Ale kampania trwa tylko kilka dni w roku, największe rezultaty przynoszą stałe systemowe działania.

Praca w tych obszarach to zaangażowanie sztabu ludzi, po to, by tę „historię bez końca” przerwać – podkreśla. – Efekty są widoczne, chociażby kwestia zabezpieczania osób doznających przemocy, identyfikowanie tych sytuacji. Ale także specjalizacja pracowników. W tym roku w MOPR został utworzony zespół specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy i monitorowania procedury niebieskiej karty. Ma to jeszcze bardziej uszczelnić wszystkie interdyscyplinarne działania. 

* * *

Przypomnijmy, że w trakcie kampanii prowadzone są dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42. Z porad specjalistów można skorzystać do 6 grudnia w dni powszednie w godzinach 16-19.

Tekst i fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A_Szczecin
2018-11-28 11:50:27
Gratuluję nierzetelności. Wszczęcie procedury tzw. niebieskiej karty - która to jest perfidnie wykorzystywana przez kobiety w przypadkach rozwodów - nie odzwierciedla skali przemocy. W wielu przypadkach kobiety zakładają niebieską kartę fałszywie oskarżając mężczyzn, a procedura jest wtedy zamykana. Jeśli Panie mają trochę oleju w głowach, niech się w końcu same przyznają, jak niszczą dzieciom dzieciństwo i poddają swoje dzieci manipulacją oraz przemocy psychicznej w postaci alienacji rodzicielskiej - wyrafinowanej i perfidnej formie przemocy!!! - z reguły w przypadkach rozwodów, których liczba szczególnie w zach-pom rośnie, bo Panie się same nakręcają. Żenujące!
;////
2018-11-27 20:42:51
a kibolstwo nadal sie bawi jak im sie podoba i robia co chca robia co chca ,co chca robia jak spiewa neonowka !
Popijając kawę..
2018-11-27 19:58:13
No powiem szacun!! za takie działania dla szczecińskiego MOPR, trzeba edukować zarówno służby , jak i lokalnych patoli z 500+ , którzy teraz nie pracując maja więcej czasu na przemoc w każdej jej wymiarze.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA