sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Przemoc, historia bez końca?

Przemoc, historia bez końca?

Przemoc, historia bez końca?
Data publikacji: 2018-11-27 19:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 728 363819

Od dziewięciu lat przełom listopada i grudnia to w Szczecinie czas kampanii społecznej „Biała wstążka”, zwracającej uwagę na problem przemocy. Wciąż jest o czym mówić - tylko w ub. roku w mieście policja założyła 1540 tzw. niebieskich kart, a za każdą z nich stoi bolesna rodzinna historia. O różnych obliczach i doświadczeniach tego zjawiska oraz o formach radzenia sobie z problemem mówiono we wtorek podczas konferencji „Przemoc, historia bez końca?”.

W Szczecinie kampania organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie trwa od 25 listopada do 6 grudnia. To spotkania w gronie osób zajmujących się problemem i pracujących zarówno z ofiarami, jak i sprawcami przemocy, dyskusje z młodzieżą, ale też konsultacje i zaproszenie do skorzystania z fachowej pomocy dla osób uwikłanych w przemoc i przypominanie, że z tego piekła można i trzeba się wydostać.

Co roku wiodący temat kampanii jest poświęcony innemu aspektowi tego zjawiska. Podczas wtorkowej konferencji w hali Netto Arena w gronie przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury próbowano na problem spojrzeć szerzej, z perspektywy różnych grup społecznych i wiekowych. Zaproszeni eksperci mówili o przemocy domowej, rówieśniczej w szkołach, po raz pierwszy poruszono kwestie przemocy wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także zjawiska mobbingu w pracy oraz agresji sąsiedzkiej. Jakimi metodami resocjalizuje się sprawców przemocy opowiadali pracownicy Zakładu Karnego w Stargardzie. Każde z wystąpień było dużą dawką wiedzy.

Marta Giezek, dyrektor MOPR w Szczecinie mówi, że efektem kampanii jest coraz większa świadomość mieszkańców. Zarówno tych, których problem dotyczy, jak i jego świadków. Ale kampania trwa tylko kilka dni w roku, największe rezultaty przynoszą stałe systemowe działania.

Praca w tych obszarach to zaangażowanie sztabu ludzi, po to, by tę „historię bez końca” przerwać – podkreśla. – Efekty są widoczne, chociażby kwestia zabezpieczania osób doznających przemocy, identyfikowanie tych sytuacji. Ale także specjalizacja pracowników. W tym roku w MOPR został utworzony zespół specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy i monitorowania procedury niebieskiej karty. Ma to jeszcze bardziej uszczelnić wszystkie interdyscyplinarne działania. 

* * *

Przypomnijmy, że w trakcie kampanii prowadzone są dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42. Z porad specjalistów można skorzystać do 6 grudnia w dni powszednie w godzinach 16-19.

Tekst i fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

A_Szczecin
Gratuluję nierzetelności. Wszczęcie procedury tzw. niebieskiej karty - która to jest perfidnie wykorzystywana przez kobiety w przypadkach rozwodów - nie odzwierciedla skali przemocy. W wielu przypadkach kobiety zakładają niebieską kartę fałszywie oskarżając mężczyzn, a procedura jest wtedy zamykana. Jeśli Panie mają trochę oleju w głowach, niech się w końcu same przyznają, jak niszczą dzieciom dzieciństwo i poddają swoje dzieci manipulacją oraz przemocy psychicznej w postaci alienacji rodzicielskiej - wyrafinowanej i perfidnej formie przemocy!!! - z reguły w przypadkach rozwodów, których liczba szczególnie w zach-pom rośnie, bo Panie się same nakręcają. Żenujące!
2018-11-28 11:50:27
;////
a kibolstwo nadal sie bawi jak im sie podoba i robia co chca robia co chca ,co chca robia jak spiewa neonowka !
2018-11-27 20:42:51
Popijając kawę..
No powiem szacun!! za takie działania dla szczecińskiego MOPR, trzeba edukować zarówno służby , jak i lokalnych patoli z 500+ , którzy teraz nie pracując maja więcej czasu na przemoc w każdej jej wymiarze.
2018-11-27 19:58:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie