Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Przed feriami pomyśl o dokumentach

Data publikacji: 17 stycznia 2019 r. 09:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Przed feriami pomyśl o dokumentach
 

W Zachodniopomorskiem ferie wystartują dopiero 28 stycznia. Ale i tak może być już za późno na złożenie wniosku o paszport i odebranie go przed zimową przerwą szkolną. Za to ci, którzy wniosek już złożyli, mogą sprawdzić online, czy ich dokument jest gotowy.

Osoby, które planują wypoczynek w jednym z państw Unii Europejskiej, nie muszą mieć paszportu, bo do wyjazdu wystarczy im dowód osobisty. Ale jeśli ktoś planuje ruszyć dalej, to powinien się zaopatrzyć w ten dokument.

Sprawdźmy więc, czy nasz paszport jest jeszcze ważny. Pamiętajmy przy tym, że w wielu krajach obowiązują wymagania dotyczące okresu ważności tego dokumentu. Można je sprawdzić na stronie internetowej – www.polakzagranica.msz.gov.pl

Jeśli paszport stracił ważność, to trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Później możemy już sprawdzać online, czy jest już do odebrania.

Gotowy powinien być w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Zazwyczaj jest wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach - w tym w szczycie wakacyjnego sezonu - termin może się wydłużyć.

- Każdy, kto złożył wniosek o paszport, nie musi pojawiać się w urzędzie, by sprawdzić, czy nowy dokument już na niego czeka – informuje minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Na potwierdzeniu złożenia wniosku znajduje się numer sprawy. To dzięki niemu w telefonie lub domowym komputerze, możemy sprawdzić, czy dokument na nas czeka. 

Wystarczy wejść na stronę https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy. Wpisać numer sprawy i kliknąć „Sprawdź”. Odpowiedź powinna się pojawić od razu. Można ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Ta usługa jest bezpłatna.

Przed wyjazdem warto też się zaopatrzyć w kartę EKUZ. Przydatne informacje na ten temat znajdą się na stronie www.obywatel.gov.pl.

(sag)

Fot. archiwum

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Matka nie w pracy. Matka na urlopie.
2019-01-17 10:09:02
Ferie to już są

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA