Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

EKUZ na dłużej

Data publikacji: 2018-10-29 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
EKUZ na dłużej
 

Już nie 12 miesięcy, ale półtora roku ważna jest  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia osobom ubezpieczonym na podstawie zatrudnienia, pobierającym rentę, zasiłek, świadczenie przedemerytalne, a także członkom rodziny powyżej 18 roku życia, którzy uczą się lub studiują i są zgłoszeni do ubezpieczenia przez rodzica oraz studentom zgłoszonym do ubezpieczenia przez uczelnię. 

To ważna informacja dla wszystkich, którzy podróżują po Europie turystycznie, jeżdżą na zakupy lub studiują na europejskich uczelniach.

- Dzieci i młodzież do 18 roku życia  zyskują jeszcze więcej: ich EKUZ wydany  po 20 października 2018 roku ważny będzie przez 5 lat - podkreśla Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowe Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.    

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004), czyli przez prawie 14,5 roku, Zachodniopomorski Oddział NFZ wydał mieszkańcom naszego województwa ponad 1 mln 270 tysięcy Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.

- Należy jednak pamiętać, że karta jedynie potwierdza fakt ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, co oznacza, że na jej podstawie z opieki zdrowotnej za granicą mogą korzystać tylko osoby w danym czasie ubezpieczone lub uprawnione - dodaje rzeczniczka. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania w krajach Unii Europejskiej: z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej  w sytuacjach nagłych, w palcówkach publicznych, na takich samych zasadach, jakie obowiązuję mieszkańców danego kraju.

Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć osobiście w oddziale NFZ zgodnie z miejscem zamieszkania, wysłać e-mailem, pocztą, za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego.

Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie, dla każdego członka rodziny.

W 2018 roku, od stycznia do września – wydano ich w ZOW NFZ 126 209 ( w tym samym czasie w całym kraju wydano 3,1 mln EKUZ-ów).

(a)

Fot. archiwum

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Joozek
2018-10-30 15:20:16
Tą kartą to sobie można (by) t... podetrzeć (jak by była z papieru). To jest tylko do celów statystycznych jak Polacy podróżują za granicę bo jak są otwarte granice to państwo straciło nad tym kontrolę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA