Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Kolejna paszportowa sobota

Data publikacji: 2018-07-14 06:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Kolejna paszportowa sobota
 

W sobotę 14 lipca można będzie złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Stanowiska paszportowe, kasa i fotograf w ZUW czynne będą od godz. 8 do 15.

Osoba pełnoletnia wniosek o paszport składa osobiście. W przypadku dzieci składają go rodzice. Do prawidłowo wypełnionego wniosku potrzebne są: kolorowa fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy, spełniająca kryteria ustalone dla tzw. paszportów biometrycznych, oraz oryginał wniesienia opłaty paszportowej. Opłatę można uiścić w kasie urzędu, na poczcie lub przelewem bankowym (obok informacji paszportowej jest stanowisko do wykonywania elektronicznych przelewów bankowych). Przy składaniu wniosku należy przedstawić ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty.

Podstawowa opłata za paszport biometryczny, ważny 10 lat wynosi 140 zł. Pięćdziesięcioprocentowa ulga przysługuje m.in. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, uczniom i studentom. Całkowicie zwolnione z opłaty są m.in. osoby, które ukończyły 70 lat. Osobne stawki przewidziane są dla dzieci do 13. roku życia – 50-procentowa ulga przysługuje na podstawie legitymacji szkolnej. Warto o niej pamiętać przy odbieraniu paszportu dla dziecka. Od ubiegłego roku działa usługa powiadamiana o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. Każda osoba przy składaniu wniosku może podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Gdy paszport będzie gotowy, otrzyma SMS lub wiadomość e-mail, że może odebrać dokument. Usługa jest bezpłatna.

Wniosek o nowy paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju – niekoniecznie w województwie, w którym jesteśmy zameldowani. Czas oczekiwania na wydanie paszportu nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport (niektóre kraje wymagają, by paszport był ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia planowanej podróży!). Dlatego warto sprawdzić termin jego ważności. Tylko w czerwcu br. wydano w Polsce prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym I półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

(g)

Fot. ZUW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA