Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Można składać wnioski o nowy paszport

Data publikacji: 2018-11-05 13:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Można składać wnioski o nowy paszport
 

Każdy, kto od poniedziałku (5 listopada) złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Będzie bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania jeszcze skuteczniej chronią dokument przed próbą fałszowania. Na jego stronach są motywy graficzne, przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole.

Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Zostanie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane posiadacza dokumentu. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu stanie się widoczna. Jest to rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Część z nich została wybrana w internetowym głosowaniu – tym samym po raz pierwszy w historii mogliśmy sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 r. Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy tych, których dokument straci ważność, lub zdecydują się wyrobić go po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, co roku wydawanych jest ok. 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.

(g)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA