Sobota 22 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali

Data publikacji: 2020-01-15 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-16 09:54
Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali
 

Profilaktyka otyłości - pod tym hasłem odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Środa z Profilaktyką" w Zachodniopomorskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. W ciągu ostatnich lat systematycznie rośnie ilość otyłych wśród dorosłych. Niestety, prognozy również nie są optymistyczne - w 2025 roku ma ich być wśród kobiet 26 procent oraz 30 procent wśród mężczyzn.

Przy stanowisku profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibie NFZ przy ul. Arkońskiej mieszkańcy mogli zmierzyć ciśnienie, poddać się badaniu spirometrii oraz zmierzyć swoje BMI.

- Analizator składu ciała wskazuje nam jego masę, zawartość wody, wskaźnik BMI, otłuszczenie narządów wewnętrznych, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej oraz wiek metaboliczny - tłumaczy pani Monika z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Mieszkańcy chętnie przychodzą na badania, aby poznać stan zdrowia.

Współczynnik BMI (wskaźnik masy ciała) oblicza się przez podzielenie masy ciała przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość u osób dorosłych rozpoznawana jest przy wartości BMI większej lub równej 30.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce co druga osoba powyżej 15 roku życia waży o kilka kilogramów za dużo. Trzy na pięć ma nadwagę, a jedna na cztery jest otyła.

Choroba, jaką jest otyłość, często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych człowieka. Co roku w Polsce na cukrzycę zapada ponad 400 tys. osób. Do tego dochodzą inne dolegliwości, m.in nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, choroby kości, nowotwory. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

- Postanowiłam się zbadać przy okazji załatwiania spraw w NFZ. Na szczęście nie mam nadwagi, ani niedowagi, a moje ciśnienie jest w normie - mówi pani Halina. - Profilaktyka jest bardzo ważna, szczególnie jeśli chodzi o starsze osoby. Niestety na ulicach coraz częściej można spotkać osoby otyłe.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował stronę internetową diety.nfz.gov.pl, na której można korzystać z darmowych przepisów. Są one zgodne z popularną dietą DASH, która działa korzystnie na cały organizm.

Partnerem cyklu "Środa z profilaktyką" jest Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Otyłość często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych człowieka.

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fresh
2020-01-16 09:19:52
Profilaktyka to ruch i zdrowe jedzenie!
Jola
2020-01-15 16:42:03
Dobrze, że akcja była rozgłośniona. I dobrze, że w godzinach pracy szczecinian. Extra.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA