poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali

Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali

Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali
Data publikacji: 2020-01-15 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-16 09:54
Wywietleń: 606 438082

Profilaktyka otyłości - pod tym hasłem odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Środa z Profilaktyką" w Zachodniopomorskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. W ciągu ostatnich lat systematycznie rośnie ilość otyłych wśród dorosłych. Niestety, prognozy również nie są optymistyczne - w 2025 roku ma ich być wśród kobiet 26 procent oraz 30 procent wśród mężczyzn.

Przy stanowisku profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibie NFZ przy ul. Arkońskiej mieszkańcy mogli zmierzyć ciśnienie, poddać się badaniu spirometrii oraz zmierzyć swoje BMI.

- Analizator składu ciała wskazuje nam jego masę, zawartość wody, wskaźnik BMI, otłuszczenie narządów wewnętrznych, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej oraz wiek metaboliczny - tłumaczy pani Monika z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Mieszkańcy chętnie przychodzą na badania, aby poznać stan zdrowia.

Współczynnik BMI (wskaźnik masy ciała) oblicza się przez podzielenie masy ciała przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość u osób dorosłych rozpoznawana jest przy wartości BMI większej lub równej 30.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce co druga osoba powyżej 15 roku życia waży o kilka kilogramów za dużo. Trzy na pięć ma nadwagę, a jedna na cztery jest otyła.

Choroba, jaką jest otyłość, często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych człowieka. Co roku w Polsce na cukrzycę zapada ponad 400 tys. osób. Do tego dochodzą inne dolegliwości, m.in nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, choroby kości, nowotwory. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

- Postanowiłam się zbadać przy okazji załatwiania spraw w NFZ. Na szczęście nie mam nadwagi, ani niedowagi, a moje ciśnienie jest w normie - mówi pani Halina. - Profilaktyka jest bardzo ważna, szczególnie jeśli chodzi o starsze osoby. Niestety na ulicach coraz częściej można spotkać osoby otyłe.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował stronę internetową diety.nfz.gov.pl, na której można korzystać z darmowych przepisów. Są one zgodne z popularną dietą DASH, która działa korzystnie na cały organizm.

Partnerem cyklu "Środa z profilaktyką" jest Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Otyłość często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych człowieka.

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali Profilaktyka otyłości. Szczecinianie się badali

Komentarze

fresh
Profilaktyka to ruch i zdrowe jedzenie!
2020-01-16 09:19:52
Jola
Dobrze, że akcja była rozgłośniona. I dobrze, że w godzinach pracy szczecinian. Extra.
2020-01-15 16:42:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie