piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Uzależnienia i otyłość

Uzależnienia i otyłość

Uzależnienia i otyłość
Data publikacji: 2018-04-18 19:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:08
Wywietleń: 2009 323388

Używanie alkoholu i dopalaczy oraz otyłość - to istotne problemy zaobserwowane wśród uczniów. Mają im zapobiegać specjalne programy i akcje prozdrowotne - mówili eksperci w I LO w Szczecinie.

Deklarację o współpracy na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym podpisała w styczniu minister edukacji i Główny Inspektor Sanitarny. Do końca maja zorganizowanych zostanie 16 konferencji regionalnych, poświęconych tematyce promocji aktywności zdrowotnej w szkołach. W środę (18 kwietnia) pod hasłem “Edukacja dla zdrowia” odbyła się w Szczecinie. Przedstawiono na niej rozmaite programy realizowane od wielu lat w zachodniopomorskich szkołach.

- Wśród prowadzonych przez nas programów edukacyjnych, realizowaliśmy w szkołach program z Komendą Wojewódzką Policji, zapobiegający używaniu substancji psychoaktywnych - powiedziała dr n. med. Małgorzata Domagała-Dobrzycka z Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Szczecinie. - W przyszłym roku szkolnym chcemy zająć się sprawą uzależnienia od alkoholu wśród młodzieży, ponieważ otrzymujemy od policji informacje, że staje się to istotnym problemem.

Do programu Szkoła Promująca Zdrowie Polska przystąpiła w 1992 r. Jego założenia przedstawiły Daniela Arciszewska, koordynator wojewódzki Szkół Promujących Zdrowie i Małgorzata Majewska, konsultant ds. nauczania biologii i promocji zdrowia w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

- Zdrowi uczniowie lepiej się uczą, lepiej przystosowują się do warunków szkolnych, lepiej rozwijają zdolności, lepiej uczestniczą w zajęciach, co w przyszłości zaowocuje lepszymi wynikami nauczania - stwierdziła Daniela Arciszewska. - Badania podają, że lepiej wykształcone osoby, świadome zachowań prozdrowotnych żyją o 10-12 lat dłużej od tych, którzy zasad zdrowotnych nie przestrzegają.

Szkoły Promujące Zdrowie upowszechniają wśród uczniów wiedzę z zakresu zdrowia psychicznego, zdrowego żywienia, używek i substancji psychoaktywnych oraz całościowego podejścia do zdrowia. Szkoła oraz od tego roku również przedszkola, które chcą otrzymać certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i realizować program, powinny do 31 maja złożyć wniosek do kuratorium oświaty. W tym celu zostały wydane specjalne poradniki dla szkół i przedszkoli.

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia przeprowadzonych w 2016 r. wynika, że 22 proc. polskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów cierpi na otyłość. Temu zjawisku zapobiegać ma program HBSC, który promuje zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Był on realizowany w Polsce w latach 2009-11 ze środków Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów jedyną formą leczenia osób z nadwagą jest zmiana sposobu życia i zwiększenie aktywności fizycznej.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu od lewej: Zdrowy styl życia promowały Małgorzata Majewska z ZCDN i Daniela Arciszewska z kuratorium oświaty.

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Uzależnienia i otyłość

Komentarze

Opodatkować cukier i sól.
Opodatkować dodatkowo cukier i sól. Dochód przeznaczyć na leczenie otyłości i propagowanie zdrowego zywienia.
2018-04-18 22:57:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie