czwartek, 20 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Prof. Bodnar: Dezinformacja może wypaczać demokrację

Prof. Bodnar: Dezinformacja może wypaczać demokrację

Prof. Bodnar: Dezinformacja może wypaczać demokrację
Data publikacji: 2018-05-28 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:45
Wywietleń: 1469 330282

Dezinformacja w mediach może wpłynąć na wyniki demokratycznych wyborów i światowe instytucje dopiero uczą się, jak radzić sobie z tym problemem - stwierdził Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Był on w poniedziałek jednym z gości międzynarodowej konferencji „Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

- Mamy świadomość, że propagowanie nieprawdziwych informacji ma swoje źródło zarówno wewnętrzne, jak źródło zewnętrzne, jesteśmy poddawani propagandzie zwłaszcza ze strony rosyjskich mediów, dzisiaj wiele słów padło choćby o Russia Today - mówił marszałek Olgierd Geblewicz. - Mamy świadomość, że może to prowadzić do wypaczania wyniku wyborów.

Marszałek podkreślił, że konferencji towarzyszą warsztaty dla młodych ludzi, na których uczą się, jak odróżniać informacje prawdziwe od tych zmanipulowanych oraz wprost kłamliwych. Ocenił, że edukacja to jedna z kluczowych broni przed zniekształcaniem informacji.

- To, co obserwujemy na świecie, to konsekwencje rozwoju nowych technologii - powiedział Adam Bodnar. - Rozwój internetu, mediów społecznościowych, to że każdy jest użytkownikiem i twórcą, i komentatorem - zmienia w ogóle sytuację. Żyjemy w tak zwanych bańkach informacyjnych, co jest spowodowane tym, z jakich mediów społecznościowych korzystamy i jakie informacje do nas docierają - to też wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Jeśli chodzi o te procesy globalne dotyczące internetu, mediów, fake newsów, wykorzystywania atmosfery nienawiści i propagandy, to moim zdaniem jesteśmy w fazie wielkiej nauki - jak na te problemy mają odpowiedzieć instytucje, Komisja Europejska, amerykański kongres.

Według niego sytuacja w Polsce może "budzić niepokój". A składa się na nią kilka elementów.

- Pierwszy z nich to kryzys dziennikarstwa - stwierdził. - Dziennikarze w niektórych mediach przestają być obiektywni i zaczynają służyć interesom tej czy innej partii politycznej. Druga kwestia: misja telewizji publicznej. Powinna służyć ona przekazaniu informacji obiektywnych, sprawdzonych, zapewniać pluralistyczny pogląd na rzeczywistość, a tak się niestety w Polsce w ostatnim czasie nie dzieje. Uważam, że to zagrożenie nie tylko z punktu widzenia interesów krajowych, ale także z punktu widzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, opowiadała o tym, że już w 2015 roku pod auspicjami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych powstała specjalna grupa zadaniowa w Rydze, która zajmuje się dezinformacją ze strony rosyjskiej. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

#%¥
Dla ciebie nacja jest najważniejsza? Czyli jesteś typowym polskim nacjonalistą. W XXI wieku być nacjonalistą i pytać o nację, to jest dopiero obciach i prymitywizm. A ty z jakiej lepianki pochodzisz? Podoba się tobie pisowski podział Polaków na lepszych i gorszych? Więc na pewno jesteś tym gorszym, bo masz pisowską mentalność.
2018-05-31 04:15:31
@#%¥
Z jakiej nacji się wywodzisz? Z tej niewdzięcznej i kłamliwej?
2018-05-29 16:52:00
Amen
Panie Bodnar, moze mi Pan powie, gdzie sie konczy krytyka a zaczyna mowa nienawisci? Jeszcze jedno jak zapobiegnie Pan cenzurze, kiedy wszyscy beda sie czepiac kazdego slowa? Czy nie ucierpi na tym literatura, sztuka wogole? Bo przeciez mowe nienawisci mozna rozeszerzac w nieskonczonosc, zawsze sie znajdzie ktos oburzony. W takim swieci chce Pan zyc, wroc...chce Pan zeby ludzie zyli w swiecie, gdzie uczuc juz nie wolno miec, wolno lubic tylko to co prawem dozwolone?
2018-05-29 11:00:43
Sokrates
Wyznawcy ludowo-rewolucyjnej pisowładzy wolą TVPIS - bo lubią być karmieni tłustym kłamstewkiem. Czują dumę, że teraz kłamstwo to oficjalna narracja. Wasz wielki sponsor i mecenas- Władimir Władimirowicz Putin raduje się. Antki-Rozbrajacze, Ojcy Rydzyki, Waszczykowski itd zrobili/robią swoje.
2018-05-29 08:39:18
obserwator
wstyd dla gryfic chłopie przynosisz
2018-05-29 06:27:29
Zizu
To ta sama osoba która obwinia Polaków za holokaust a Niemców nie ? Myślałem że po nim słuch zaginął !
2018-05-29 04:59:49
#%¥
Rycerz miał honor, a ty? Zapominałeś dodać, że to polski rząd głupią ustawą o IPN sprowokolwał środowiska żydowskie do reakcji i napisania o prawdzie w czasie wojny. Dla rycerzy prawda była nadrzędna, ty wolisz wierzyć w nieskazitelność narodu polskiego. Ale pamiętaj, że nie ma narodów nieskazitelnych. A żegnać możesz swoich pisowskich idoli, bo to źe nie zagłosujesz na Bodnara lub Geblewicza będżie dla nich tylko zaszczytem. Nie zasługujesz na takich polityków i tylko byś ich zhańbił. Więc spadaj do pisowskiego koryta dalej chrumkać i rozkoszować się reżimową TVPIS. To jest twój poziom.
2018-05-29 00:43:19
Naiwny sdscostamcostam
Putin oplaca prawice bo lewice ma za darmo...
2018-05-29 00:07:24
sdasdasdsadasdsad
Swiete slowa- glowny odbiorca i propagator tych bredni to sa ruchy skrajnie prawicowe-ciastki,kukizy,korwiny,narodofce, itd. to sa pozyteczni idioci putina, biedaki nawet o tym czasem nie wiedza bo zycie w dobrobycie, demokracji, kapitalizmie, parasolu nato i ue niepasuje, .JAK WAM NIE PASUJE TO CO WYMIENILEM TO PASZOŁ NA RUSKI MIR- DO WLADIMIRA- NA DONBAS ,TAM BRAKUJE TAKICH POZYTECZNYCH IDIOTOW, WYNOCHA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Do zwyklych ludzi- jak chcecie miec cos w glowie i wiedziec o co chodzi -tylko lektura typu polityka.pl ,tygodnig powszechny czy forum polskich wiezowcow watek polityczny ,reszta to ciemny lud wykopki i inne skrajne szcujnie, ale oni o tym dobrze wiedza, im idealnie pasuje ruski mir ,nawet sam jaroslaw 10 lat temu w wywiadzie dla gazety polskiej uznawal radio maryja itd. za srodowiska pro rosyjskie, czyli antonii,-rozbrojenie ,szyszka itd. ogarnijcie sie k..w koncu
2018-05-28 23:26:19
Rycerze prawdy ha, ha, ha!
Bodnar rozumiem, że urodziłeś się w 2015 roku i sympatie telewizji państwowej dopiero od tej pory dostrzegasz. Co było wcześniej to nie masz pojęcia i zastrzeżeń. Domyślam się, że TVN stawiasz telewizji państwowej za wzór do naśladowani i oazę obiektywizmu. Prawdziwe szczęście, że tak wnikliwego i obiektywnego rzecznik praw obywatelskich mamy... Poza tym zwracam uwagę panom dyskutantom Z Geblewiczem na czele, że w ostatnim czasie najgroźniejszym międzynarodowym kłamstwem skierowanym przeciw Polsce i Polakom popisały się środowiska żydowskie propagują rzekomą odpowiedzialność Polaków za śmierć Żydów i władze USA uchwalając uroszczeniową ustawę 447, a nie Russia Today. Zabrakło odwagi żeby zwrócić na to uwagę? To żegnam przy wyborach. Nie nadajecie się do reprezentowania Polaków.
2018-05-28 22:44:39
k
Kryzys dziennikarstwa owszem budzi niepokój , ale wiekszy budzi kryzys instytucji RPO .
2018-05-28 22:36:40