Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Porozmawiajmy o prawach człowieka

Data publikacji: 2022-12-01 08:33
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-02 10:44
Porozmawiajmy o prawach człowieka
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wyróżni osobę lub grupę osób propagującą prawa człowieka. Fot. Anna Gniazdowska  

Projekcje filmu „O tym się nie mówi”, spotkania autorskie z Piotrem Niemczykiem, symulacja rozprawy sądowej „Hejt mowa nienawiści”, dyskusje i warsztaty dla młodzieży – to część działań w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim. 8 grudnia poznamy Obrończynię / Obrońcę Praw Człowieka. To specjalna nagroda przyznawana przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka.

W czwartek, 1 grudnia o g. 18 w trakcie spotkania w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego („Delfin”, ul. Piłsudskiego 40, Szczecin) będzie można zobaczyć  film „O tym się nie mówi”. To społeczny głos sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 22 października 2020 r i zaostrzył prawo aborcyjnej. W spotkaniu uczestniczyć będą położna dr n. med. Anna Michalik oraz Radosław Sujak, współtwórca projektu "O tym się nie mówi".

W piątek, 2 grudnia, w szczecińskiej kawiarni „Między wierszami” (g. 17) odbędzie się spotkanie z ekspertami z zakresu zdrowia psychicznego (m.in. psychiatrą Joanną Adamiak). 

Zaplanowane są też  wydarzenia z udziałem autora książki „Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce”. Piotr Niemczyk weźmie udział w kilku spotkaniach autorskich. Jedno z nich odbędzie się we wtorek, 6 grudnia 2022 r. (godz.16-18) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego (sala Delfin, Szczecin, ul. Piłsudskiego 40). Poprzedzone będzie symulacją rozprawy sądowej. Przeprowadzi ją zespół Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (godz. 14-16). Pozostałe dwa spotkania autorskie odbędą się dzień później, 7 grudnia w Koszalinie (Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz, godz. 16-18)  i w Kołobrzegu (Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 19).

Do Szczecina przyjadą także pełnomocniczki z kilkunastu samorządów. Takie spotkanie odbędzie się 7 w Morskim Centrum Nauki.

Natomiast 8 grudnia zaplanowano Forum Samorządów Równych Szans (sala Delfin, godziny 10.00-15.00). Liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia uczestnictwa można przesyłać na mail: bczalczynska@wzp.pl.

W ramach organizowanych obchodów poznamy także tegorocznego/-ną Obrońcę/Obrończynię Praw Człowieka.  Wyróżnienie otrzymać może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp. W ubiegłym roku, pierwszą statuetkę, symbolizującą zerwane kajdany, otrzymał Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik, prezes zarządu oraz dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, wieloletni działacz na rzecz transparentności prawa i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Nagroda zostanie przyznana 8 grudnia podczas gali obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim (godz. 17-20,  Galeria O, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie). W programie obchodów m.in.: część artystyczna przygotowana przez ZAPLECZE TEATRALNE działające przy Teatrze Współczesnym w Szczecinie pod kierownictwem Marty Goseckiej, pedagożki teatralnej oraz debata pt. „Wolność. Równość. Różnorodność.” z udziałem m.in. Piotra Niemczyka, Szymona Osowskiego oraz przedstawiciela Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

Informacje o pozostałych wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pier'Dolnięty
2022-12-02 10:09:41
Skoro jest pedagożka teatralna, to nie może być psychiatra (Joanna Adamiak) bo to jest nierównouprawniające nazewnictwo i do tego na tak ważnym spotkaniu właśnie o równości.. Ja proponuję psychiatryczka a może czytelnicy mają inne pomysły?
@zabawne
2022-12-02 08:09:19
Tradycyjne wartości czyli nienawiść do innych religii i narodów, zawiść do tych którym się powodzi lepiej, zakazywanie osiągnięć nauki i cywilizacji etc. Dzięki! Tradycyjne wartości ciemnogrodu nas nie interesują na Pomorzu. Ten jad i wylewanie żółci praktykujcie sobie na wschodzie w Polsce B
Czy ktoś mi może
2022-12-01 19:15:53
Wyjaśnić różnice między hejtem, nienawiścią, nie-lubieniem, nie-akceptowaniem, nie-afirmowaniem, dezaprobatą?
Max
2022-12-01 13:52:14
Czy w tej symulacji brał udział Tuleja hejtujący innych sędziów?
Diana
2022-12-01 12:19:27
Czy obelgi wobec obywateli np. ***** *** to hejt czy też demokratyczna wrażliwość? Albo jeśli krzyczę na ulicy do innego obywatela - będziesz siedział, będziesz siedział albo wyp***alaj, to już jest naruszenie jego praw czy można tak do woli do niego krzyczeć?
olo
2022-12-01 12:09:01
O prawach czlowieka gadaja miernoty jak wyzej wymienieni,To typowa gadka szmatka dla naiwnych
Olek
2022-12-01 12:04:38
Symulacja rozprawy sądowej później symulacja aborcji a na koniec symulacja symulacji w Urzędzie Marszałkowskim. Super sprawa.
Gh
2022-12-01 10:31:43
Prawda i zdrowy rozsądek to teraz hejt. Idioci hejtują normalnych ludzi .niemyślenie jest w modzie
Odszczepiency
2022-12-01 09:59:39
Ludzie wegla na zime nie maja, a ci debatuja o prawach czlowieka...
Zabawne
2022-12-01 09:26:50
Obecnie "hejtem" określane jest nazywanie rzeczy po imieniu, więc należy unikać tej anglojęzycznej nowomowy. Poza tym, służy ona wyłącznie cenzurze wobec osób, które wyznają tradycyjne wartości. Nie ma się co oszukiwać, że lewactwo wymyśliło taki kaganiec, aby działać według hasła: "róbta, co chceta". Nie wspominając już o zaśmiecaniu języka polskiego nowotworami językowymi, które mają wprowadzać żeńskie końcówki do ugruntowanych nazw zawodów, aby również wywrócić porządek do góry nogami.
Ciekawe
2022-12-01 08:57:09
Czy choć wspomną o heterofobii, ojkofobii i chrystianofobii...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA