sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pomysł marszałka: transport na życzenie

Pomysł marszałka: transport na życzenie

Pomysł marszałka: transport na życzenie
Data publikacji: 2019-10-18 06:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-19 11:21
Wywietleń: 1515 420799

„Transport na życzenie” - tak nazywa się program Urzędu Marszałkowskiego, który ma służyć mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego żyjącym w miejscach komunikacyjnie odciętych. Ma być elastyczny, dostosowany do konkretnych potrzeb.

- Nie ma sensu utrzymywania linii, które woziłyby powietrze, albo jednego, dwóch pasażerów – uważa marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - To jest nieefektywne i obciąża całe społeczeństwo. Jedyną możliwością efektywnego systemu jest system busów na życzenie. Komisja Europejska uznała nasze plany za obiecujące. Wierzymy, że to projekt dobry dla obszarów wiejskich, obszarów wykluczonych.

Wszystko ma się rozpocząć programem pilotażowym w powiatach kamieńskim, świdwińskim, drawskim łobeskim, a docelowo miałby objąć całe województwo. Teraz Urząd Marszałkowski chce zanalizować kilka wariantów, dlatego nie określa, ile pojazdów miałoby być włączonych w program. Na pewno ma nie być stałych tras ani stałych rozkładów godzin.

- Wyobrażamy to sobie w sposób następujący: jest system łączności, a więc aplikacja albo telefon, pod który dzwoni się i określa się swoje potrzeby – dodaje marszałek. - Z drugiej strony jest organizator, który organizuje busa, który ma efektywnie wypełniać trasę, żeby można dowieźć ludzi do węzłów kluczowych, miejsc przesiadkowych, miast powiatowych, gdzie jest szpital, szkoła, miejsce pracy.

- Z badań wynika, że jako jeden z najważniejszych problemów mieszkańcy wskazują na dostępność komunikacyjną - mówi Stanisław Wziątek z zarządu województwa zachodniopomorskiego. - Chcemy, aby wdrażanie naszego programu rozpoczęło się w przyszłym roku.

Pilotażowy projekt ma kosztować milion euro.

(as)

Fot. UMWZ

Pomysł marszałka: transport na życzenie

Komentarze

Oczko
Całe osiedla przychodzą na posiedzenia rady. Protestują. Tłumy przychodzą z rozpiską kiedy i ile autobusów potrzebnych. Odpowiedź? "Dzwońcie, że ma przyjechać".
2019-10-19 11:06:48
Sławek
Ten transport bedzie bardzo drogi, pewnie drozej niz TAXI - prosciej zwracac kilometrowke ze taksowke...tylko jak PO coś wymyśli nikt tego nie zmieni...lud wybrał....ad hoc : przecież są też takie kraje ktore jak Korea Północna inaczej rozwiązują problemy komunikacyjne, tylko Kim Dzon Un jeździ na Białym Koniu na Świetą Górę Prajców Mount Paektu, by tam zdobyć natchnienie do dalszej pracy i "Oswiecac Lud Korei" ---- tak prosze państwa jazda konna to inspiracja
2019-10-18 18:47:59
cdn
TO ten ,ktory radzil dzienikarzowi zbierac na pewny wyrok sadowy jak totalni dojda da wladzy.Zadal on ''swiatlemu europejczykowi'' niewygodne pytanie.
2019-10-18 17:17:59
Marszałek przeciwnikiem transportu zbiorowego?
Co na to ekolodzy?
2019-10-18 13:06:57
haha...
IDIOTYZM - I TACY LUDZIE RZĄDZĄ.Pomysł, że szkoda słów.
2019-10-18 12:46:53
Marcin Wiśniewski
Jest takie coś. Nazywa się blablacar... ;-)
2019-10-18 12:42:31
No faktycznie... @Hmm
Tak w chinach jak i rosji nic innego "Nie PO-trafia" jak tylko w wiekszosci przypadkow Karac Ostro i Surowo - z zeslaniem tam... czy tam... gdzie faktycznie Nie ma Zaadnej KO-munikacji !! A na Szczescie w USA sa jednak kary do splacenia... predzej czy pozniej i via pozyczki w Bankach !! A wiec: te Marszalkowski PO-mysly sa tylko PO-sciagane... z Zachodu !!!
2019-10-18 11:53:24
@Hmm
w chinach i rosji kaza za glupie komentarze a w usa nakladaja kary finansowe
2019-10-18 11:31:04
Hmm
A musza Ci ludzie tak daleko... sie wyprowadzac czy osiadac ?? I jak to funkcjonuje w Wielkich Krajach takich jak: w USA, Rosji czy Chinach...???
2019-10-18 11:06:13
Ano
To nie zmieni sytuacji - wsie są daleko i zanim taki bus na życzenie przyjedzie to minie godzina nawet? Jaki to ma sens? Tylko stałe godziny kursowania sprawią, że może małe wsie przestana sie wyludniać.
2019-10-18 09:45:51
Krótko
U mnie na dzielnicy ten program działa od dawna. Nazywa się samochód.
2019-10-18 09:33:40