Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Jeżdżenie, liczenie i wnioski

Data publikacji: 2019-09-18 21:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-19 16:48
Jeżdżenie, liczenie i wnioski
 

W Szczecinie - podobnie jak w wielu europejskich miastach - trwa Tydzień Zrównoważonego Transportu. Służy promocji jego ekologicznych form: ruchu pieszego, rowerowego i komunikacji miejskiej. Ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo, choć również wiążące się z nim korzyści społeczne i ekonomiczne.

W ramach tygodnia była już Parada Pieszych, „zebry" przy magistracie, rewitalizacja zieleńca zdegradowanego przez nielegalnie parkujące samochody, a także eksperymentalny „Szczecin w 15 minut". Czas na czwartek (19 bm.), czyli w powtórce: wielkie liczenie rowerzystów oraz seans filmowy na pl. Orła Białego.

„Wielkie liczenie rowerzystów" to coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście, prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia „Rowerowy Szczecin". Znów będzie się odbywać się w pięciu newralgicznych punktach miasta, w tym przy pl. Żołnierza Polskiego, a też w dwóch turach: godz. 7-9 oraz 15-17.

Na pl. Orła Białego także w czwartek będą prowadzone szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne (godz. 12-18). Natomiast na wieczór - o ile pogoda pozwoli - jest zapowiadany seans kina pod chmurką. Tym razem będzie to film pt. „Kto Cię uczył jeździć” (reż. Andrea Thiele) - humorystyczny dokument opowiadający o trójce cudzoziemców, którzy daleko od domu ponownie przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy, mierząc się także z różnicami kulturowymi.

- Władze lokalne powinny zapewnić infrastrukturę drogową, która sprawi, że piesi przestaną być „szczególnie zagrożonymi użytkownikami dróg”, aby umożliwić im bezpieczne poruszanie się na terenie miast - przekonują przedstawiciele „Rowerowego Szczecina", współorganizatorzy cyklu wydarzeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Szczecinie.

Natomiast Centrum Informacji Miasta przypomina:

- Zwieńczeniem tygodniowych atrakcji będzie sobotni festyn na pl. Orła Białego, który obecnie w ramach prototypowania jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, obchodzony każdego roku 22 września. Zatem w najbliższą niedzielę będzie można korzystać ze szczecińskiej komunikacji miejskiej za darmo. Ma to zachęcić kierowców do przesiadki z samochodu do autobusu lub tramwaju.

(an)

Fot. Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: Za sprawą happeningu towarzyszącego Paradzie Pieszych, a z inicjatywy Stowarzyszenia „Rowerowy Szczecin", przez ul. Felczaka - w kierunku magistratu - na krótki czas pojawiły się pasy, znacznie ułatwiające życie pieszym.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obowiazkowo
2019-09-19 16:48:11
wprowadzić karate rowerową i ubezpieczenie OC.
Rowerzysta
2019-09-19 12:56:47
Polecam bandzie frustratów zastosowanie hasła " Chodzisz struty włóż rower na buty" Od roku 12 km do pracy pokonuje na rowerze ( tj. ok 40 min ) każdemu kto może polecam porzucić frustrującą puszkę na rzecz wolności i wiatru we włosach ( + zdrowe serce i dobra kondycja ). Samochód tylko jak pada lub jest poniżej 0 st C.
popieram
2019-09-19 08:41:42
Trzeba odchodzić od poruszania się samochodami po centrum miasta
mms
2019-09-19 08:39:17
Czy z "Rowerowowego Szczecina" wykruszają się szregi cyklistów, że teraz zwrócili się do pieszych. Przypomnę, że na Ku Słońcu zabrano część chodnika, żeby stowrzyć ścieżkę rowerową (choć po drugiej stronie ulicy już istniała). Teraz już te przysłowiowe 3 rowery na dobę mają gdzie jeżdzić, a piesi nie mają jak się wyminąć.
Totalny odlot
2019-09-18 22:58:05
na szczęście właściwie olewająco potraktowany przez szczecinian. Do wymyślenia jeszcze jakich bredni i bzdur może posunąć się lewactwo? Myślę, że prześwietlenie finansowania tego typu imprez dało by odpowiedź, bo za własne środki ludzie rzadko zachowują się tak kretyńsko.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ